banner2

banner1

banner22

Dedesinin tarifiyle köpük helva yapıyor

Geyve, Taraklı ve Pamukova İlçesinde yaşayan vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği köpük helvanın üretimi gün geçtikçe azalıyor. Geyve’de yaşayan Ünal ailesi ise 3 nesildir üretimi sürdürüyor.

Geyve 16.05.2020, 12:27 Editör: Aysima Kortak
banner48

UNUTULMAYA BAŞLANDI

Sakarya başta olmak üzere Bilecik, Eskişehir, Kütahya hatta Manisa ve Balıkesir’de bile özellikle kırsal kesimde yaşayan vatandaşları düğün ve mevlitlerde tercih ettiği köpük helva, talebin azalması ve üretimin zahmetli olması nedeniyle gün geçtikçe kayboluyor. Geyve İlçesinde yaşayan 81 yaşındaki Mehmet Ünal tarafından uzun yıllar devam ettirilen üretim, önce oğlu Mustafa Ünal’a daha sonra da 26 yaşındaki torunu Furkan’a geçti. Ramazan Ayı nedeniyle üretime ara veren ve evlerinin altındaki tesiste Ramazan sonrasına hazırlık yapan aile, Ramazan Ayının bitmesiyle birlikte yeniden üretime başlayacaklarını belirtti.

TARİFİNİ VERDİ

İşlerini çocuklarına ve torununa devreden ancak hala kontrol için üretim tesisine gelen 81 yaşındaki Mehmet Ünal, “Benim 15 senelik çıraklığım var bu meslekte. 1975 senesinde pastane olarak işyeri açtım. Ondan sonra çocuklar helva satmaya geçtiler o işi bıraktılar. 20 seneden fazladır helva yapıyoruz. Ara sırada ben de buraya uğruyorum. Kimseden sır da saklamadık. Baklavada, kurabiyede mahalleden kadınlar gelirdi nasıl oluyor diye sorarlardı. Köpük helvası çövenden olur. Van’dan gelir biz de İstanbul’dan alırız. Çomak halinde onu kıyarak, yıkayıp ıslarız çamurlu olur çünkü o sonuçta topraktan çıkıyor. Ondan sonra tekrar durularız. Kazanda ıslatırız bir akşam kazanda bekletiriz. Sabah erkenden gelerek yakarız akşama kadar kaynatırız onu. Suyunu süzüp aldıktan sonra 4 sefer kaynatırız ondan sonra suyunu bir kaba koyup bir litre atarak köpük helvası yaparız. Makinede kaynattığımız çövene suyunu koyarız. İkisi köpük kıvamına geldiğinde içeriz atarız ondan sonra köpük helvası olur. Köpük helvası hafif tatlıdır insanı bıktırmaz. İçinde yağ olmadığı için hafif tatlıdır. Umreye ve hacca gidenler gelir mevlit yapacaksa iki üç tane köpük helvası alır köyde dağıtmak için” dedi.

BABASINDAN DEVRALDI, OĞLUNA ÖĞRETTİ

Yıllar önce babasından işleri devralan 48 yaşındaki Mustafa Ünal, artık 26 yaşındaki oğlunun da üretime başladığını belirtti. Mustafa Ünal, “Şuan oğlumda köpük helvasını öğrendi ve yapıyor. Bölgede buraya has olduğu için bölgemizde hiçbir sıkıntı yok satışı gayet güzel. Köylerde mevlit yaptıklarında oralarda kullanıyorlar. Düğünlerden önce kız isteme zamanı tenekelerle alırlar. Onun haricinde dışardan gelenler İstanbul gibi başka illerden gelenler giderken hediye olarak götürüyorlar, fiyat olarak da gayet makul bir hediye oluyor onlar içinde. Sağlık açısından herhangi bir bozulma olmadığı için her yerde saklanabiliyor. 3 ay dayanma süresi var ama 15 ila 20 gün içerisinde tüketilmesi en uygun olanıdır” dedi.

Yorumlar (0)