banner2

banner1

banner22

Asırlık istasyon kadrajları süslüyor

Geyve İlçesinde restore edilerek sosyal tesis haline getirilen, asırlık tarihe sahip Doğançay Tren İstasyonu fotoğrafçıların uğrak noktası haline geldi. Birçok sinema filmine ev sahipliği yapan asırlık istasyon şimdilerde ise fotoğraf sanatçılarının ve ziyaretçilerinin kadrajlarına konu oluyor.

Geyve 10.12.2020, 09:54 Editör: Ebru Bulut
banner48

ZİYARETÇİLERİNE KARTPOSTALLIK MANZARA SUNUYOR

II. Abdülhamid döneminde yaptırılan Doğançay Tren İstasyonu, yapılan restorasyon sonrasında sosyal tesis olarak kullanılmaya başlandı. Asırlık tarihi ve etrafında gökyüzüne ulaşan tarihi çınarların bulunması sebebiyle birçok filme ve kliplere konu olan asırlık istasyon, eşsiz doğa manzarası ile ziyaretçilerine kartpostallık manzara sunuyor.

“FİLMLERE KONU OLAN YER”

Doğançay’ın şehrin nadide merkezlerinden birisi olduğunu söyleyen Geyve Belediyesi Başkanı Murat Kaya, “Geyve İpek Yolu üzerinde bulunan bir ilçemiz. Osmanlı döneminde de hem savaş hem de yol güzargahı olarak kullanılmıştır. II. Beyazid döneminde yapılan Ali Fuat Paşa’daki tarihi köprümüz ile beraber asırlık Doğançay Tren İstasyonu’nu içinde barındıran bir ilçemiz. 1800’lü yılların sonunda Abdülhamid Han’ın tahta geçmesiyle Hicaz Demiryolu ile bağlantı yapılması adına demiryolu ağı arttırılıyor. Bu çalışmaların bir tanesi de bizim ilçemizde bulunan Doğançay Tren İstasyonu. Ali Fuat Paşa ve Doğançay Tren İstasyonumuz şuanda ayakta. Doğançay Tren İstasyonumuz tamamen Geyve Boğazı’nın içerisinde. Yeşil bir bölgede ve Sakarya Nehri kenarında bulunuyor. Doğançay bir ulaşım ağı üzerinde. Geçtiğimiz yıllarda yaptığımız ricalarımız sonucu aslına uygun bir şekilde restore edildi. Doğançay Tren istasyonu birçok filme konu olmuş bir yer. Fotoğraf sanatçılarımızın gelip çekim yaptığı bir bölge” dedi.

“MUHTEŞEM DOĞA MANZARASIYLA İNSANLARIMIZI BEKLİYOR”

İnsanların Doğançay’a gelerek istasyonu gezdiğini ve fotoğraf çekildiğini ifade eden Kaya, “Hem ilçemizin hem de köyümüzün tanıtımı anlamında Doğançay bizim için önemli. Vatandaşlarımız Doğançay’a gelerek burayı kullanıyorlar. Doğançay birçok güzelliğiyle bizler için önemli bir konumda. İnsanlar buraya gelerek hem istasyonu ziyaret edebilir hem de Doğançay Şelalesini gezebilirler. II. Abdülhamid Han buraya trenle gelerek bu bölgeyi ziyaret ettiği de kitaplarda ve rivayetlerde mevcuttur. Hastalık sebebiyle ağaçlarımızın bir kısmında kuruma meydana geldi fakat fotoğraf çekimi için uygun durumda çok kaliteli olan çınarlarımız var. Zaten Doğançay ilçesinde girdiğinizde hemen Sakarya Nehri ile birlikte göreceksiniz ki, Karadeniz’i aratmayacak ormanlarımız var. Orada çınar ağaçlarının ve kestane ağaçlarının bulunduğu muhteşem bir ormanımız var. Ormanımız da şelalemizle beraber yılın 12 ayı ziyaretçilere açıktır ve muhteşem bir doğa manzarasıyla insanlarımızı beklemektedir. Burası konvansiyonel hat olarak duracak ama genelde fotoğraf sanatçılarımıza ya da dizi, film çekimlerine konu olmaya devam edecek. Çok güzel bir tren istasyonumuz var. Ben tüm vatandaşlarımızın özellikle buraya gelerek ziyaret etmelerini tavsiye ederim” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)