banner2

banner1

banner22

5 milyon TL’lik vurgun

Geyve İlçesine bağlı Sekiharman Mahallesi’nde üzüm üreten çiftçiler, piyasanın 1 TL üzerinde fiyat veren aracıyla çalışmaya başladı. İlk başta paralarını alan çiftçiler, teslim sonrası ödeme yapılacak yalanıyla toplamda 5 milyon TL’lik dolandırıcılığa uğradı.

Geyve 13.10.2021, 09:01 Editör: Aysima Kortak
banner48

ÜZÜMÜ ALDI PARAYI VERMEDİ
Geyve İlçesine bağlı Sekiharman Mahallesi’nde meydana gelen olayda; aracılık yaptığı ve köylülerden ürettikleri üzüm ve domatesleri alarak satan Bülent Ö. İsimli şahsın, piyasanın ortalama 1 TL üzerinde fiyat vererek güvenlerini kazandığı Sekiharman Mahallesi başta olmak üzere Geyve İlçesine bağlı Akdoğan, Çukurköy ve Umurbey Mahallesi’ndeki çiftçiler ile Bilecik’in Osmaneli İlçesine bağlı Çerkeşli, Selçik ve Soğucakpınar Köylerindeki çiftçileri toplamda 5 milyon TL dolandırıldığı iddia edildi. İlk başlarda paralarını aldıklarını belirten çiftçiler, son 4 günde tüm çevre köylerden Sekiharman Mahallesi’ne gelen siyah üzüm, beyaz üzüm ve domateslerin ücretinin tamamının ödenmediğini ve toplamda 5 milyon TL’lik bir dolandırıcılıkla karşı karşıya olduklarını belirtti.

“SESİMİZİ DUYURMAK İSTİYORUZ”
Konuyla ilgili olarak konuşan Sekiharman Mahallesinde yaşayan Ümit Özel isimli çiftçi, “Biz köyümüzde üzüm yetiştiriciliği yapıyoruz ve mallarımızı İstanbul gibi çevre hallere pazarlıyoruz yıllardır. İşte başımıza böyle bir durum geldi, biz yetiştirdik ürünümüzü sattık ama paramızı alamadık. Bununla ilgili gerçekten çok mağdur durumdayız. Zaten maliyetler çok yüksek, doğru düzgün para kazanamıyorduk ama birde böyle bir dolandırıcılık olayı yaşadık. Sesimizi duyurmak istiyoruz” dedi.

HERKESİN ALACAĞI VAR
Aynı mahallede yaşayan tüm çiftçilerin alacaklı olduğunu belirten Davut Uyar isimli çiftçi, “Sezonun başından beri mallarımızı vermiş olduğumuz Bülent isimli şahıs tarafından dolandırılmış bulunmaktayız. Yaklaşık 1 buçuk milyon TL’ye yakın bir alacağımız var köy olarak. Mağduruz” ifadelerini kullanırken Ahmet Keskin isimli çiftçi ise, “Yaklaşık 40 yıldır çiftçilik yapıyorum. Daha öncede böyle bir olay yaşadık ama bu kadar büyük değildi. Sezonun başından beri ödüyordu bize, son 4 gün kala ödemeyi kesti. Dolandıracak gibi davrandı ve yaptı” şeklinde konuştu.

“YAŞADIKLARIMIZA İNANAMADIK”
Yaşananlara inanamadıklarını belirten Sekiharman Mahallesi Muhtarı Suat Sünger, “Bülent isimli bu arkadaş köyümüzde 4 ila 5 yıldır alışveriş yapıyordu. İnsanlar buna güvendi, bu yılda sezon başlayınca yine gelip Ankara’ya yollamaya başladı ürünleri. Maalesef ben duyduklarıma inanamadım. Böyle değildi. Yaklaşık olarak köyümüze 2 Milyon TL kadar ödeme taktı, millet mağdur oldu. Benim alacağım kalmadı ancak köylümün durumu ortada. Ben bu konuda devletimden yardım istiyorum. Bugünde savcılığa giderek suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

Yorumlar (0)