banner2

banner1

banner22

10 adet türbin olacak!

Geyve İlçesi’nde 2011 yılında altyapı çalışmalarına başlanan Rüzgar Enerji Santrali için düğmeye basıldı. Rüzgar Enerji Santrali ile birlikte kurulacak 10 adet türbini için izin çıktı, projenin ÇED süreci başladı.

Geyve 21.05.2018, 15:03
10 adet türbin olacak!
banner48

Geyve'ye bağlı Kamışlı, Eşme, Epçeler, Akkaya, ve Kulfalar mahallelerinin yüksek kesimlerinde kurulacak olan Rüzgar Enerji Santrali’ne yönelik çalışmalar 2011 yılında başlamıştı. EPD’den lisans alan Pamukova Rüzgar Enerji Yatırım Üretim ve Ticaret A.Ş, projesini hazırlayarak, ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme)raporu için ilgili kurumlara başvuruda bulundu.

Santralin toplam kurulu gücü 20 MWm/20 MW olurken, kurulacak türbinler de 2 MWm güce sahip olacak. Türbinleri gövde yüksekliği 140 metre, kanat uzunluğu 55 metre ve rotor çapı da 114 metre olacak.

ÇED sürecinin tamamlanmasının ardından başlayacak olan inşaat faaliyetlerin 15 ayda tamamlanması planlanıyor.

MAHALLELİ ENDİŞE ETMİŞTİ

Geyve Kamışlı Mahallesi’nde 13 Mayıs 2016’da tanıtıp toplantısı yapılmış, toplantıya katılan mahalle sakinleri rüzgar türbinlerinin kurulacağı alanda ağaç katliamı yapılmasından endişe etmişlerdi. O toplantıda firma yetkilileri, Rüzgâr Enerji Santrali Projesi hakkında genel bilgiler vererek, kurulacak tesisin İl ve Ülke ekonomisine yapacağı katkıları anlatmış, Rüzgâr Enerji Santralinin çevreci olduğu, sürekli ve sonsuz enerji kaynağı sağladığı, ekonomik ve teknolojik gelişmeye katkı yaptığı anlatarak, bölge sakinleri ve çevrecilerin endişelerini gidermeye çalışmıştı.

Yorumlar (0)