• Reklam
Reklam
Reklam

Geniş katılımla gerçekleşti

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Sakarya şubesinin 2019 yılında düzenlediği 13.etkinlik, dün Sait Tanış Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Geniş katılımla gerçekleşti

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Sakarya şubesinin 2019 yılında düzenlediği 13.etkinlik, dün Sait Tanış Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Geniş katılımla gerçekleşti
Editor: Yönetici
21 Temmuz 2019 - 09:59
Reklam

Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Dr.Mehmet Özdemir’in yönettiği toplantıya Kosova’dan Şair ve Yazar Cemali Tunalıgil, Gazeteci ve Araştırmacı yazar Alaaddin İsmailoğlu, Eğitimci Abdullah Şenişçi ve Kosova’daki Mamuşa kasabasının Eski Belediye Başkanı Arif Bütüç katıldı.

“SANATÇILAR SİYASİ YAĞILARDAN DA ETKİLENMİŞTİR”
Açılış konuşmasını Şube Başkanı Dr.Hasan Sağlam’ın yaptığı ve dinleyicilerin sorularla katkıda bulundukları toplantı ilgi ile takip edildi. İlk olarak söz alan Cemali Tunalıgil, Osmanlıdan günümüze Kosova’da Türk şiiri ve edebiyatının gelişimini örneklerle anlattı. Dönem dönem Türk şiirinin gelişimini anlatan Tunalıgil, sanatçıların siyasi yapılardan da etkilendiklerinin üzerinde durdu.
Kosova Türk Demokratik Partisinin eski genel başkanı ve Kosova Kuş Çocuk Dergisinin baş yazarı olan Alaaddin İsmailoğlu da konuşmasında Kosova’da Türk olmanın ve Şiir, hikâye ve roman yazmanın zorluklarına dikkat çekti. Osmanlı sonrası Balkanlardaki siyasi gelişmeleri özetleyen İsmailoğlu, bu durumun Türk şiiri ve edebiyatını olumsuz yönde etkilediğine dikkat çekti. Fakat son dönemde özellikle Türkiye Cumhuriyeti devletinin desteği ve yardımları ile güzel gelişmelerin yaşandığını ifade etti.

“BU TÜR DESTEKLER HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR”
Özellikle Osmanlı döneminden kalma tarihi eserlerin TİKA ve Yunus Emre Enstitüsü vasıtası ile restore edilerek tekrar canlandırılmasına dikkat çeken Alaaddin İsmailoğlu bu tür desteklerin hayati önem taşıdığını vurguladı.

Son olarak söz alan Mamuşa eski Belediye Başkanı Arif Bütüç de bu toplantıya katılmaktan duyduğu gururu ifade ettikten sonra Türkiye ileCe özellikle sağlık ve eğitim konularında nasıl işbirliği yaparak Kosava’da yaşayan Müslüman Türk kardeşlerimize yardım edildiğini anlattı. Özellikle Sakarya Üniversitesi’nin bu konudaki desteklerini ve özverisini unutmayacağını ifade etti.

KİTABINI İMZALADI
Türkiye Yazarlar Birliği Sakarya Şubesi’nin organize ettiği “Kosova’da Şiir, Şair ve Edebiyat” konulu toplantı dinleyicilerin soruları, katkıları ve yazar Cemali Tunalıgil'in okurlarına kitaplarını imzalaması ile sona erdi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sürücü firarda
Sürücü firarda
Bugün toprağa verilecek
Bugün toprağa verilecek