• Reklam
Reklam
Reklam

'Fiyatlar daha da yükselecek'

Sakarya Sebze ve Meyveciler Odası Başkanı Muzaffer Kabacan, sebze meyve fiyatlarının yüksek olmasının vatandaşı kötü etkilediğini söyledi. Kış mevsiminin hem esnaf hem de vatandaşlar için zor geçtiğini belirten Kabacan, “Bu sezon insanlar yettiği kadar alacaklar başka çaresi yok” dedi.

'Fiyatlar daha da yükselecek'

Sakarya Sebze ve Meyveciler Odası Başkanı Muzaffer Kabacan, sebze meyve fiyatlarının yüksek olmasının vatandaşı kötü etkilediğini söyledi. Kış mevsiminin hem esnaf hem de vatandaşlar için zor geçtiğini belirten Kabacan, “Bu sezon insanlar yettiği kadar alacaklar başka çaresi yok” dedi.

'Fiyatlar daha da yükselecek'
10 Ocak 2019 - 14:37
Reklam

FİYATLAR DÜŞMEZ
Kış mevsiminin kendini iyice hissettirmesiyle birlikte sebze ve meyve fiyatları yeniden yükselişe geçti.  Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesine değerlendirmelerde bulunan Sebze ve Meyveciler Odası Başkanı Muzaffer Kabacan, kış sezonunun oldukça pahalı başladığını söyledi. Kabacan, “Üretimin az, arz ve talebin fazla olmasından dolayı fiyatlar yüksek. Yeni üretim sezonuna kadar fiyatlar fazla düşmez. Portakalın bol olduğu bir zaman, bunlarda biraz düşüş olabilir. Ama diğer sebzeler; domates, biber, patlıcan bunlar sera ürünleri olduğu için fiyatları yüksek devam edecek.Yeni tarla sezonun kadar ucuz sebze-meyve gözükmüyor” dedi.

MEVSİMİNE GÖRE
Kabacan, “Biz, kışın kış meyve ve sebzesinin tüketilmesini tavsiye ediyoruz. Kış sebzeleri bakımından zengin bir bölgedeyiz. Lahana, ıspanak, pırasa bunlar bol bol mevcut. Dolayısıyla çok şanslıyız. Sera ürünleri domates, patlıcan, biber bunlar fazla kullanılmaması daha iyi olur. Şimdi kar yağdı. Fiyatların biraz daha artması kuvvetle muhtemel” şeklinde konuştu.

STOKÇULUK MODASI
Son dönemdeki stokçuluk tartışmalarına da değinen Muzaffer Kabacan, “Son günlerde bir stokçuluk modası falan çıktı. Sebze ve meyve, patlıcan, domateste stok olmaz. Bunlar serada yetişen ürünler. Bunlar toplandığı gibi hemen dağıtıma girmesi lazım, hemen satılması lazım. Bir elma toplandığı zaman buzhaneye konulur, buzhane satışı gerçekleştirir, bu depoculuk değildir. Bu ürünün korunmasıdır. Soğan ve patateste de aynı şey geçerlidir” ifadelerine yer verdi.

ZAM ŞAMPİYONU PATLICAN
Patlıcanın geçtiğimiz ay zam şampiyonu olmasını da değerlendiren Kabacan, “Patlıcan üretimi seralarda az olduğu içinfiyatlar yükseldi. Biraz da yurtdışına ihracat oldu. Arz talep dengesi bozulduğu için de piyasa kendiliğinden oluşuyor. Patlıcanın yüksek olmasının en büyük sebebi budur. Onun için şu anda üretilen patlıcanın tarlada yetişen patlıcan kadar tadı ve lezzeti olmaz” şeklinde konuştu.

ALIM GÜCÜ ZAYIF
Vatandaşın şu anda alım gücünün çok düşük olduğunu belirten Kabacan, “Yeni gelen zamlarla birlikte asgari ücret biraz arttı, emekliye biraz zam verildi ancak yapılan bu zamları biz yetersiz görüyoruz. Her şeye zam geldiği için insanlar haklı olarak fiyatları fazla görüyor. Piyasada iş olmadığından dolayı bizim esnafımız da sıkıntıda. Bu sezon insanlar yettiği kadar alacaklar başka çaresi yok. Ben en başında söylemiştim ‘Bu kış zor geçecek’ diye söylediğimde de haksız çıkmadım” diye belirtti.

ÜRETİM ARTMALI
Muzaffer Kabacan, “ Acilen üretimi arttıracak yeni yeni projeler yapmak lazım. Yeni seraların yapılması lazım, bölgemiz buna uygun. Bölgemizde tarımın biraz daha değişmesi lazım, Sakarya’da tarımın buğdaya, mısıra dayalı tarımdan çıkıp seracılık tarımına girmek gerekir. Yani topraklı topraksız tarım olması gerekir. Bunlarla ilgili tez hazırlanıp çalışmalar yapılması gerekir. Üretim az olduğu zaman fiyatlar hep yüksektir. Sebze ve meyvenin karaborsacılığı olmaz. Bizim pazarcımız bunu hiç yapamaz zaten” dedi.

GÜNAH KEÇİSİ
Son olarak Kabacan, “Pazar yerlerinde bütün günah keçisi biz oluyoruz. Önemli olan oradaki üretim bölgesindeki üretimi dengelemek, üretimi arttırmak gerekir. Üretim çok olursa bir üründe insanlar da daha rahat alırlar, piyasaya sürerler, pazarcımız da nasıl alırsa öyle piyasaya sürer. Bizim pazarcımızın burada hiçbir günahı yok, daha çok insanların tüketeceği ürünleri bulma noktasında en büyük araçtır pazarcılar. Düşünün pazarcılar 1 ay çıkmadılar herkesin hali perişan olur. İnsanlar nereden alışveriş yapacak” diye belirtti.
 
Adapazarı Akşam Haberleri
 
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yangın çıktı
Yangın çıktı
Hasar tespiti yapılıyor
Hasar tespiti yapılıyor