banner2

banner1

banner22

“Yeniden Varoluş” kompozisyonuyla 2'nci oldu

MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından Çanakkale Savaşlarının 106. Yıl Dönümü Anma Törenleri kapsamında düzenlenen kompozisyon yarışmasında Ferizli TİS Halit Narin Ortaokulu öğrencisi Medine Kocakan Türkiye 2.si oldu.

Ferizli 02.04.2021, 15:41 Editör: Serenay Yaşar
“Yeniden Varoluş” kompozisyonuyla 2'nci oldu
banner48

Yeniden Varoluş” başlıklı kompozisyonuyla büyük başarıya imza atan öğrencimizi Ferizli İlçe Millî Eğitim Müdürü Soner Yılmaz tebrik ederek ödüllendirdi. İlçe Millî Eğitim Müdürlüğünde düzenlenen ödül törenine öğrencimizin eğitim gördüğü TİS Halit Narin Ortaokulu Müdürü Sedat Çaylak, Müdür Yardımcısı Fikret Akkaya ve Türkçe Öğretmeni Oğuzhan Cankı da katılarak öğrencilerinin kazandığı başarının mutluluğunu paylaştılar.  Çanakkale ruhunu yansıtan kompozisyonuyla Türkiye derecesi kazanan öğrencimizle gurur duyduklarını belirten İl Millî Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, özellikle salgın döneminde öğrencilerimizin elde ettiği ulusal başarıların ilimiz eğitim camiasına büyük moral kaynağı olduğunu ifade etti. Durmuş, yarışmada ilimizi başarıyla temsil eden öğrencimizi, öğretmenlerini, okul yöneticilerini ve ailesini ayrı ayrı kutladı.

İŞTE “YENİDEN VAROLUŞ” KOMPOZİSYONU

1915… Dirilişin, varoluşun, yeniden doğuşun destanının başlangıcı… Daha birkaç gün önce arkadaşlarıyla top oynayıp, o gün “Ana ben gidiyom düşmana karşı.” deyip koca toplara siper olmaya giden kınalı ana kuzularının destanıdır Çanakkale. Yok edilmeye çalışılan bir devletin yeniden yükselişinin adıdır Çanakkale. Gözlerimi kapatıp hayal etmeye çalışıyorum, hayallerime bile sığmayan bir destan Çanakkale. Ve yorulmadan, uyku uyumadan geçirilen onlarca gün, hafta ve hatta ayın ismidir Çanakkale… Nasıl bir teslimiyetti bu… Nasıl bir umuttu… Ama söz konusu vatansa gerisi teferruattı. Bu sözün en güzel örneğiydi Çanakkale. Başta büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ve onun, ruhları gönülleri vatan sevgileri büyük yaşları küçük onbeşliler ordusu. O muhteşem ordu… Düşünün ki bir neslin yok oluşu vatan uğruna… Ama onlar “Çanakkale geçilmez!” dediler, geçirtmediler. Öleceklerini bile bile cepheye gittiler. Yemeksiz, ekmeksiz; mermisiz, ilaçsız… Evet, ilaçsız. Bir ağrı kesici bile yaşama şansı olana verilmişti. Çünkü ilaç bile yoktu! Şunu biliyorum ki; tıpkı Atatürk’ün “Bir gün, istiklâl ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şeraitini düşünmeyeceksin!” sözündeki gibi yüreği vatan sevgisiyle dolu bu insanlar da vaziyetlerini hiç düşünmediler. Bunları düşündükçe güzel ülkemin her karışının nasıl zor kazanıldığını daha iyi anlıyorum. Bizlerin rahat rahat yaşadığı bugünlere hiç kolay gelinmediğini biliyorum. Geçilmez değildi Çanakkale, geçilemezdi. Etle kemikle örülmüş, sınırları kanla sulanmış toprakları vardır. Kutsal bir emanettir. Ve yine biliyorum ki aynı şeyleri yaşamak zorunda kalsak ülkece tek vücut oluruz. Biz Türk milletiyiz. Muhtaç olduğumuz kudret, damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur…

Çanakkale’nin aziz şehitlerine minnetle…

Yorumlar (0)