banner2

banner1

banner22

'Sorun çözülene kadar devam'

Sakarya Kanatlı Hayvan Yetiştiriciler Birliği’nin her akşam bir ilçede düzenledikleri sektörün sorunlarını içeren toplantı, dün akşam Ferizli İlçesi’nde gerçekleşti. Ferizlili tavuk üreticilerinin bir araya geldiği toplantıda, üreticilerin sıkıntıları bir kez daha masaya yatırıldı.

Ferizli 20.05.2018, 11:41
'Sorun çözülene kadar devam'
banner48

“İHTARNAME ÇEKTİK”

Tavuk yetiştiriciliğinde yaşanan sıkıntıları dile getiren Sakarya Kanatlı Hayvan Yetiştiriciler Birliği Başkanı İrfan Demiray, “Bazı tavuk entegre firmaları, kanatlı hayvan eti üretiminde sözleşmeli üretime yönelik çıkarılmış yönetmeliğe uymaması nedeniyle üreticimiz büyük sıkıntıya girmiştir. 9 Mayıs 2018 tarihinden itibaren tavuk yetiştiricileri olarak üretimi durdurduk. Bunu noter vasıtasıyla ihtarname  çekerek, entegre tesislerine bildirdik” dedi.

GÖREVE DAVET ETTİLER

Başkan Demiray, konuşmasına şöyle devam etti; “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın 27.10.2017 tarihinde çıkan kanatlı hayvan eti üretiminde sözleşmeli üretime yönelik çıkarılmış ve sektör adına önemli bir düzenleme getirilmiştir. Sakarya’da ki bazı entegre tesisleri bu yönetmeliğe uymamaktadır. Tarım il müdürlüklerimizi bu yönetmeliğin uygulanması yönünde göreve davet ediyoruz.”

‘SEKTÖR KAN KAYBEDİYOR’

Sektörün içinde bulunduğu son durumu anlatan Demiray, ”Sakarya ilinde 1.231 işletme ve 650 üretici var. 45 günlük bir dönemde 32 milyon adet, senelik bazda 192 milyon adet tavuk üretimine sahip olup Türkiye’deki toplam üretimin yüzde 30’unu tek başına üreten bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyel istihdama büyük katkı sağlamaktadır. Direkt olarak 6-7 bin, dolaylı olarak yaklaşık 25-30 bin kişinin Sakarya’da geçimini sağladığı bir sektördür. Sakarya için bu kadar öneme sahip olan tavukçuluk sektörü kan kaybetmektedir.

463 ÇİFTLİK KAPANDI

Son yıllarda artan yüksek maliyetler tavuk üretimini durma noktasına getirmiştir. Artan girdi maliyetleri üretimdeki kazançlara maalesef yansımamıştır. Bu süreçte Sakarya’da 463 tavuk çiftliği işletmemiz ne yazık ki bu sıkıntılara daha fazla dayanamayıp kapanmıştır” diye konuştu.

“ ÜRETİMİ DURDURDUK”

Sektörün içine girdiği açmaz üretimi durdurmamıza neden olduğunun altını çizen Demiray,“Türkiye’nin 7 ilinde 1 Şubat 2018 tarihi itibari ile üretimi durdurma kararı Sakarya’mızda da gündeme gelmiştir. Üreticilerimiz birliğimizle irtibata geçip bu harekete destek olmamız yönünde tavır sergilemiştir.

YETİŞTİRME MALİYETİ 1,25 TL

21 il birliğimiz ve Ankara merkezli Merkez Birliğimiz var. Tarım Bakanlığı nezdinde bir komisyon kurduk ve maliyet analizi raporu sundu. Aynı şekilde Tarım Bakanlığı kendi bünyesinde bir komisyon kurdu ve maliyet analizi raporu yayınladı. Çıkan rapor neticesinde bir tavuğun yetiştirme maliyet bedeli  1,25 TL olarak tespit edildi. Fakat bölgemizde ki bazı tavuk entegre firmalarının bu yönetmeliğe uymaması ve tespit edilen maliyetlerin, kesintilerle birlikte neredeyse 1/3’üne denk gelen rakamdan ödeme yapması üreticimizi büyük sıkıntıya düşürmüştür. Bundan dolayı Marmara bölge olarak; Bilecik, Kocaeli, Düzce, Akçakoca, Bolu, Bursa ve Sakarya olarak 11 gündür üretimi durdurmuş durumdayız. Bunun etkisi 45 gün sonra hissedilecektir” dedi.

“SONUNA KADAR ZDEVAM”

Demiray, ”Avrupa’da halen yasaklanmamış maddeler bizde yasaklanmıştır, Avrupa Birliği Standartlarının üstünde üretim yapıyoruz. Bu sektör ne devlet ne de entegre tesislerden teşvik almadan kendi öz sermayesi ile büyümüştür. Bu sorun çözülmezse, üreticilerimizle bir Kooperatif şeklinde birleşerek kendi entegre tesislerimizi kurma düşüncelerimiz gündeme gelebilir. Sorunu çözene kadar mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu.

Yorumlar (0)