banner2

banner1

banner22

Müştekiler dinlenmeye başlandı

Hendek ilçesinde 7 kişinin hayatını kaybettiği havai fişek fabrikasıyla ilgili görülen duruşmada, söz alan ve fabrikanın volkan bölümü olarak adlandırılan yerde çalıştığını belirten Ü.K., “Avukat bey bu baskıları resmi bir şekilde şikayet edip etmediğimi sorduğu sorusuna gelince, bu durumu ustabaşılarıma söylemem zaten şikayettir. Onlar bir şey yapamıyorsa benim şikayet etmem ne işe yarar” dedi.

Ferizli 17.03.2021, 13:42 Editör: Aysima Kortak
Müştekiler dinlenmeye başlandı
banner48

Hendek ilçesinde 7 kişinin öldüğü, 127 kişinin de yaralandığı havai fişek fabrikasındaki patlamaya ilişkin açılan davanın ikinci oturum üçüncü oturumda ara verildi. İkinci duruşmanın üçüncü gününde duruşmaya müşteki olarak katılan 22 fabrika işçisinin beyanları dinlendi. Müştekiler beyanlarını dile getirerek patlamadan sorumlu olan herkesten şikayetçi oldu.

“Y.C. BAŞIMIZDA BEKLİYOR, ELLERİMİZE BAKIYORDU”

Patlama anında fabrikada volkan bölümünde çalıştığını söyleyen ve duruşmaya müşteki olarak katılan fabrika işçisi Ümmiye Karaman, “Volkan bölümünde çalışıyordum. Basınçtan oluşan hengame sonrası arkama baktığımda muska bölümünün yandığını gördüm. Kafama gelen bir cisimle kafam yarıldı. Sonra fındıklıktan bir köye kaçtık. Babam beni oradan alarak hastaneye götürdü. Çalışma şartları ortam itibari ile çok kötüydü. Çok fazla baskı vardı. Sevkiyat olacağı son bir hafta Y.C. 3-4 saat başımızda bekliyordu. Y.C. 9-10 gibi gelip öğlene kadar yanımızda duruyordu. İnsanlar çalışırken devamlı ellerine bakıyor, devamlı sayı çıkarmamızı istiyorlar. O psikolojide çalışarak Y.C.’nin ellerimize bakması bir baskıdır zaten. Biz bundan rahatsız olduğumuzu ustabaşımıza söyledik. Ustabaşımıza söylememiz zaten bir şikayettir. O da H.A.V.’a söylemiş. Y.C. gelmedi bir iki gün fakat sonra yine geldi. Y.C. kurumsal diyor ama kurumsallık adına hiçbir şey yoktu fabrikada. Hasan bey çok kötü muamele yapıyordu. Asiye, Aslı ve Ahmet hariç hepsinden şikayetçiyim” dedi.

“İSTEYEN ÇALIŞSIN, İSTEMEYEN ÇIKSIN GİTSİN”

Patlama anında fabrikada çalışan müşteki Aynur Sürer, “Patlayıcı maddeler dışarıya güneşe serildi. Biz patlama olacağını söyledik. İsteyen çalışsın, istemeyen çıksın gitsin dediler. Sonrasında da patlama oldu zaten. Şikayetçiyim” ifadelerini kullandı.

“BOMBA ÜRETİLEBİLECEK BİR FABRİKADA ÇALIŞIYORMUŞUM”

Hendek’te meydana gelen patlamaya ilişkin görüşen davaya müşteki olarak katılan fabrika işçisi Yeliz Şahin, “Bir kez daha o fabrikaya bir insan girsin istemiyorum. Bomba bile yapılabilecek bir yerde çalışıyormuşum. İşe girerken söyleseler çalışmazdım orada. Şikayetçiyim” şeklinde konuştu.

“SİMSİYAH YÜKSELEN DUMANLARI GÖRDÜM”

Fabrikada 10 yıldır çalışan ve patlama anında volkan bölümünde olan Kadriye Yaşar, “Patlama anında basınçla birlikte oturduğumuz yerden devrildik. Dışarıya nasıl çıktığımı hatırlamıyorum. Her yer kap karanlıktı. İnsanların üst üste fabrikadan çıktığını hatırlıyorum. Fabrikadan çıkınca çimenliklere düştüm. Kafamı arkaya çevirip bakınca muska bölümünde simsiyah yükselen dumanların olduğunu gördüm. Patlama orada oldu. Şikayetçiyim” dedi.

Yorumlar (0)