banner2

banner1

banner22

Lastik-iş başkanından açıklama

Ferizli Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Arsan Kauçuk isimli fabrikada işten çıkartılan işçiler için Lastik-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Mustafa Sipahi, işçiler ile birlikte bir basın açıklaması yaptı.

Ferizli 19.03.2021, 18:14
Lastik-iş başkanından açıklama
banner48

Ferizli Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Arsan Kauçuk isimli fabrikadan işten çıkarılan işçilere yönelik basın açıklaması yapan Lastik-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Mustafa Sipahi, sendika üyesi işçilerin işten çıkarıldıklarını belirterek, “Hiçbir güç çalışan işçi kardeşlerimizin hak ve özgürlüklerini elde etmesine engel olamayacaktır” dedi.

“SENDİKADAN İSTİFAYA ZORLUYORLAR”  

Sakarya lastik iş şube başkanı Mustafa Sipahi, Lastik-İş sendikasına üye olan çalışanları işverenler tarafından işten çıkarıldığını ya da sendikadan istifaya zorladıklarını belirleterek,  “Sevgili İşçi Kardeşlerim Sevgili Basın Emekçileri; Bildiğiniz gibi Arsan Kauçuk işyerinde çalışan işçi kardeşlerimiz işveren tarafından sadece sendikaya üye oldukları için işten çıkarılmıştır. Bu arkadaşlarımızın ilk mahkemesi 8 Mart’ta gerçekleşmiştir ve bu mahkeme mayıs ayına ertelenmiştir. Ne olursa olsun sendikamız ve Arsan işçileri mücadeleye devam edecektir. Hiçbir güç Arsan Kauçuk’ta çalışan işçi kardeşlerimizin hak ve özgürlüklerini elde etmesine engel olamayacaktır. Çalışanlar Lastik-İş sendikasını seçmiş ve üye olmuşlardır. Bakanlık sendikamızın çoğunluk sağladığını işverene bildirmiştir. Biz bu işyerinde yetkili sendikayız. Buna karşılık defalarca masaya çağırmamıza rağmen işveren gerçek bir görüşme başlatmamıştır. Üstelik bu süre içinde arkadaşlarımızı işten çıkarmış, birçok işçiyi de çeşitli baskılar uygulayarak sendikamızdan istifaya zorlamıştır. Dünya’da ve ülkemizde Covid-19 salgınının var olduğu bu ortamda, işverenin işçilere bu kadar zülüm ve baskı uygulaması insanlıkla bağdaştırılamaz” şeklinde konuştu.

“ÇAMUR AT, İZİ KALSIN”

 Arsan Kauçuk işverenin, anayasal haklarına ve örgütlenmelerine karşı çıktığını dile getiren Sipahi “Arsan Kauçuk işvereni Anayasal hakkımız olan örgütlenmemize karşı çıkmaktadır ve her türlü ‘’Çamur at, izi kalsın’’ şeklindeki karalamaları gündeme getirmektedir. İşveren tarafından sendikamıza yapılan saldırlar dışında ayrıca kişisel olarak şahsıma da iftiralar atılmıştır. Bizler demokrasi mücadelesi içinde onurlu bir yer edinmiş, Türkiye sendikal hareketinin temel taşlarından biri olan Lastik İş sendikası yöneticileri hiçbir suçlamayı, iftirayı ve karalamayı kabul etmiyor ve şiddetle reddediyoruz. Arsan çalışanı sevgili arkadaşlarım, Bu durum son derece ahlaksız bir durumdur. Biz bu onurlu mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Asla vazgeçmeyeceğiz. Ayrıca sendikamız bu süreçte gerekli yasal başvuruları yapacaktır. Lastik-İş sendikası onurlu bir geçmişe sahip, Türkiye işçi sınıfının göz bebeği bir sendikadır. Arsan işçisi de onurlu bir işçidir. İşverenin ve paralı adamlarının iftiralarıyla bu gerçek değiştirilemez; çünkü güneş balçıkla sıvanmaz” ifadelerini kullandı.  

“BİR OLALIM”

İşçileri haklarına sahip çıkmaya çağıran Mustafa Sipahi, “Sevgili işçi kardeşlerim, Gelin bir olalım; gelin hep beraber Lastik-İş sendikasının çatısı altında haklarımıza sonuna kadar sahip çıkalım. Bunu yaparsak işveren bu iradeye saygı göstermek zorunda kalacaktır. Sevgili kardeşlerim, Biz kavga değil barış istiyoruz. Bu nedenle bir an önce işvereni masaya davet ediyoruz. Var olan tüm sorunları çözmeliyiz ve iş barışı içinde yolumuza devam etmeliyiz. O nedenle Arsan Kauçuk işvereninden, işten çıkardığı işçi kardeşlerimizi bir an önce işe geri almasını bekliyoruz. Bir kez daha Arsan Kauçuk işverenini işçilerin sendikal tercihlerine saygı göstermeye ve sendikamızla toplu iş sözleşmesi görüşmelerini başlatmaya çağırıyoruz” dedi.  

Yorumlar (0)