• Reklam
Reklam
Reklam

"Esnaf rahatsız"

Adapazarı Belediyesi Eylül Ayı Meclis Toplantısında konuşan MHP Adapazarı Meclis Üyesi İlknur Bayram Akyüz, mültecilere ait kaçak işyerleri ve Arapça tabela kirliliğine dikkat çekti. Akyüz, “Türkçe demek, Türkiye demektir. Türkçe giderse, Türkiye gider” dedi.

"Esnaf rahatsız"

Adapazarı Belediyesi Eylül Ayı Meclis Toplantısında konuşan MHP Adapazarı Meclis Üyesi İlknur Bayram Akyüz, mültecilere ait kaçak işyerleri ve Arapça tabela kirliliğine dikkat çekti. Akyüz, “Türkçe demek, Türkiye demektir. Türkçe giderse, Türkiye gider” dedi.

Editor: Ebru Bulut
03 Eylül 2019 - 12:06
Reklam

EYLÜL MECLİSİ
Adapazarı Belediyesi Eylül Ayı Meclis Toplantısında, Belediye Başkanı Mutlu Işıksu başkanlığında gerçekleştirildi. 10 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısında MHP’li meclis üyelerinin konuşmaları gündeme damgasını vurdu. Toplantıda söz alan MHP’li Meclis Üyesi Erbay Kayatürk, olası bir depremin yol açacağı yıkıcı sonuçlar hakkında uyarılarda bulundu.  

DÖNÜŞÜM ÇAĞRISI
Şehirde 17 Ağustos 1999 Depreminden kalan çok sayıda yorgun bina olduğuna dikkat çeken Kayatürk, “Beş katlı binalar var. Bu binaların ne kadar yorgun olduklarını net olarak bilmiyoruz. Teknik açıdan bu binaların depremde ayakta kalacağını sanmıyorum ve 6,5 şiddetinde bu binaların yıkılacağını düşünüyorum. Sayın Başkanımızın vaatleri vardı; ada bazında yeniden kentsel dönüşüm programı gerçekleştirilsin. Bu binaların ayakta kalmalarına itibar edilmemesi lazım, başkanımızın kentsel dönüşüme önem vermesini istiyoruz. Belediye bunun altından tek başına kalkamayabilir. Toplumdaki tüm bileşenlerle ortak hareket edilmesi lazım, bunun için bir komisyon mu kurulur bilmiyorum. Bugünden tezi yok bu konu ele alınmalı. Buna çözüm bulunmazsa bu felaketin acısını hiç kimse kaldıramaz” dedi.

TEK BAŞINA OLMAZ
MHP’li Kayatürk’ün bu tespitleri üzerine söz alan Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, “Kentsel dönüşüm konusunda tüm bileşenlerle hareket edilmeli. Belediyenin de lokomotif olması lazım.  Buna elbette tek başına belediyenin gücü yetmez;  tek başına hiçbir kurumun gücü yetmez.  Bize düşen iyi bir örnek ortaya koymak lazım. Başlangıcı Adapazarı’ndan iyi şekilde yaparsak tüm şehre örnek olur” dedi.

MÜLTECİ TABELALARI
MHP Meclis Üyesi İlknur Bayram Akyüz ise konuşmasında şehirdeki mülteci sorunu ve Arapça tabelaları gündeme getirdi. Adapazarı’ndaki mülteci yoğunluğuna dikkat çeken Akyüz, “Mültecilerin şehrin hemen hemen her yerinde iş yeri açtıklarını ve iş yerlerine mevzuata tamamen aykırı şekilde tabela astıklarını görmekteyiz. Öyle ki; merkez mahallelerimiz, sokaklarımız, yabancıların açtıkları iş yerleriyle, yabancı dilde tabelalarla dolu. Bulvarda herhangi bir sokağa girdiğinizde kendinizi Türkiye’de hissedebilmeniz oldukça güç” ifadelerine yer verdi.

YERLİ ESNAF RAHATSIZ
Akyüz, “ İlçemizin esnaflarıyla yaptığımız görüşmelerde, yabancılar tarafından açılan iş yerlerinin birçoğunun ruhsatsız, kaçak olduğunu duymaktayız. Bu durum öncelikle kendi esnafımızı mağdur etmektedir. Yine, işçi olarak çalıştırılan yabancıların da izinsiz şekilde, kaçak olarak çalıştırıldıklarına dair şikayet almaktayız. Bu konular artık halkımızı her açıdan rahatsız etmeye başlamıştır. Yabancılar adına açılan ve işletilen iş yerlerinde gerekli denetimler yapılmalı, mevzuat gereğince gereken cezai işlemler uygulanmalıdır” dedi.

‘SONUÇLARI KÖTÜ OLUR’
“Yabancı dilde asılan tabelalar neredeyse başka bir ülkede yaşadığımızı düşündürecek aşamaya getirmiştir” diyen MHP’li Akyüz, “Mevzuat gereğince; tabelada Türkçe dil esastır ancak tabelada yabancı dil kullanılacaksa bunun belirli standartları vardır. Şuan asılı olan tabelaların hiçbirinde hukuka uygunluk bulunmamaktadır. İzah ettiğim üzere, ilçemizdeki binalarda asılı yabancı dilde tabelaların durumu, Türkçemize yapılan zulmü gözler önüne sermektedir. Türk dili, Türk milletini birbirine bağlayan, benliğimize sahip çıkılmasını sağlayan en önemli hazinedir. ‘Türkçe demek, Türkiye demektir. Türkçe giderse, Türkiye gider’  bakış açısı ile ve aynı zamanda Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın İçişleri Bakanımızın konuya olan hassasiyeti gereğince; iş yerlerine asılan mevzuata aykırı yabancı dilde tabelalarla ilgili denetimler düzenli olarak yapılmalı ve dilimize saygı duyulması sağlanmalıdır. Bu sorun gerekli denetimler yapılmaz ise zamanla önü alınamaz bir hal alacak ve her açıdan sakıncalı sonuçlar doğuracaktır” uyarısında bulundu.  

RUHSAT SORUSU
Konuşmasının devamında Adapazarı Belediyesi tarafından son 5 yılda yabancılara verilen iş yeri açma ruhsat sayısını soran Akyüz, “İş yerleriyle alakalı olarak düzenli bir şekilde izin ve ruhsat denetimleri yapılmakta mıdır? Yapılmakta ise; kaç iş yeri hakkında hukuka aykırılık tespit edilmiş ve gerekli işlemler yapılmıştır? Yabancı dilde asılan tabelalara ilişkin olarak yasal yönden yapılması gereken denetimler düzenli olarak yapılmakta mıdır? Yapılmakta ise kaç işyeri ile alakalı olarak hukuka aykırı tabela tespiti yapılmış ve hukuki işlem başlatılmıştır? Bu hususlarda meclisimize bilgi verilmesini, bahsi geçen konulara ilişkin olarak gerekli dokümanlara tarafımızca ulaşılabilmesinin sağlanmasını talep etmekteyiz” ifadelerine yer verdi.

TALEPLERİ SIRALADI
Başkandan taleplerini sıralayan Akyüz, “Esnafımızın mağduriyetinin biran önce giderilmesi adına; Adapazarı Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı’nca, yabancılar tarafından işletilen iş yerleri ile ilgili olarak ruhsat ve izin denetimlerinin düzenli şekilde yapılmasını, hukuka aykırı şekilde yabancı dil içeren tabelaların tespitine yönelik düzenli bir denetimin başlatılmasını, tespitler doğrultusunda gerekli hukuki ve cezai işlemlerin yapılmasını, bahsi geçen hususların gündem maddesi olarak meclis gündemine alınmasına ve takibinin meclis tarafından yapılmasına karar verilmesini talep etmekteyiz” diyerek konuşmasını noktaladı.

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
Başkan Işıksu ise MHP Meclis Üyesi İlknur Bayram Akyüz’e verdiği cevapta mültecilerin Adapazarı’nda sanıldığı kadar bir yoğunluk oluşturmadığına dikkat çekti.  Mültecilerin ilçenin belli noktalarında bulunduğunu söyleyen Işıksu, “Tabelalar ve ruhsatlar ile ilgili çalışmalar sürüyor. Endişe edecek durum yok. Bu konuyu gündeme getirdiğiniz için teşekkür ederim. Bir taraftan ensar olma görevimiz bir yandan insanı görevimiz var. Bakın Tığcılar’a; adım adım doğru noktaya çektiğimiz görülmektedir.  Bu işleri adım adım doğru noktaya çekeceğiz” şeklinde konuştu.

Meclis toplantısında söz alan CHP Meclis Üyesi Haluk Akbay, Adapazarı Belediyesi’nin Stratejik Planı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Akbay, “Planı inceledim. Olumlu, olumsuz yerleri var. Bahsi gecen misyon ile stratejik plan uyuyor; ama vizyon ile plan arasında fark var. Planda ‘Marka şehir’ diyor. Marka olmak çok önemli, Adapazarı Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi ve meslek grupları bu konuda uğraşmalı Ben stratejik plana baktığımda sosyal anlamda var olan tek şey Orhangazi Kültür merkezi…  Geçmişte çok sayıda sinema vardı, her 15 günde tiyatro gelirdi. Şimdi Adapazarı’nda bin kişilik salon var mı? Yok! Ahmet Faik Abasıyanık Kültür Merkezi’nin yıkılan alanına bir şeyler yapılması lazım” dedi.

ŞEHİR MÜZESİ
Meclis üyelerinin ardından söz alan Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, tarihi Türk Ticaret Bankasının Şehir Müzesi olabilmesi için çalışmaların sürdüğünü açıkladı. “Işıksu, “Tarihi Bina’da Türk Ticaret Bankası ile birlikte gerekli çalışmaları tamamlayarak şehrin kültür ve deprem tarihini, Türk Ticaret Bankası’nın tarihini ve şehrin hikâyelerini yansıtan güzel bir çalışmayı da hayata geçirmiş olacağız.” dedi.

STRATEJİK PLAN
Stratejik Plan çalışmalarını tamamladıklarını belirten Başkan Işıksu, “Tüm çalışmalarımızı, plan ve hedeflerimizi, misyon ve vizyonumuzu içeren, başucu rehberimiz olan 2020-2024 Stratejik Planımızı geniş çaplı bir istişare sonucunda oluşturduk. Katkı veren herkese, gece gündüz emek veren çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. İnşallah Stratejik Planımıza uygun bir şekilde gayret ederek, çalışma dönemimizi hemşehrilerimizin teveccühüne layık olarak tamamlayacağız.” şeklinde konuştu.

SPOR PARKLARI
Başkan Işıksu konuşmasının son bölümünde asfalt ve yeni spor parkları çalışmalarını başlattıklarını belirterek, “Rüstemler’den başladık inşallah asfalt programımızla 38 bin ton asfalt atacak ve mahallelerimize 70 spor parkı kazandıracağız. El birliği ile Adapazarı’mızın tüm meselelerini çözüm yoluna koymak için gayret etmeye devam edecek, projelerimizi birer birer hayata geçirecek ve hedeflerimize inşallah hep birlikte ulaşacağız.” ifadelerini kullandı.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Algı yapma çabası
Algı yapma çabası
Partisi belli değil
Partisi belli değil