• Reklam
Reklam
Reklam

‘Eskisi gibi değil’

Düğün sezonunun açılması ile birlikte kuyumcularda hareketlenme başladı. Kuyumcular; alım gücünün düşmesi nedeniyle eskisi gibi satış yapamadıklarını ifade ettiler.

‘Eskisi gibi değil’

Düğün sezonunun açılması ile birlikte kuyumcularda hareketlenme başladı. Kuyumcular; alım gücünün düşmesi nedeniyle eskisi gibi satış yapamadıklarını ifade ettiler.

‘Eskisi gibi değil’
Editor: Haberlisin
08 Temmuz 2019 - 12:52
Reklam

KRİZ ETKİSİ
Kuyumcu Esnafı Fatih Sert, “ Altın fiyatları geçtiğimiz haftaya göre düşüş yaşıyor. Sebebi ise dünyadaki altın fiyatlarının yükselmesinden kaynaklanıyor. İç piyasadaki doların biraz daha düşmesiyle birlikte düşüşe geçti.  Şuan ki yüksek seviyede kalmasının sebebi uluslararası piyasada altının yüksek olmasıdır. Düğün sezonu açıldı insanlar yüksek fiyatlara rağmen altın almak zorundalar. Adetlerimiz gereği altın alıyor ama önceki dönemlere baktığımızda on tane altın alıyorsa şimdi üç tane dört tane alabiliyorlar. Ekonomik krizde insanları çok etkiledi maalesef altın almakta zorlanıyorlar. İnsanlar artık fiyatların yüksek olmasına alıştı keselerine göre, maddiyatları neye yetiyorsa ona göre alışveriş yapıyorlar. Birikim için altın almaya insanlar devam ediyor altın hiçbir zaman ölmeyen, güvenilir bir limandır. Altın almayı herkese tavsiye ediyoruz. Altın her zaman uzun vadede kazandırır” dedi.

ALIM DÜŞTÜ
 Ekonomik krizden sonra insanların alım gücünün düştüğünü belirten Ahmet Hamdi Yüceler, “Altın fiyatları geçen haftaya göre düşüşte. Geçen hafta 265 seviyelerindeyken şuanda 254 seviyelerinde. Tabi yine de bazı insanlara pahalı geliyor ekonomik krizden dolayı. Yaz dönemi olduğu için malum düğün sezonu açıldı insanlar altın almaya çalışıyor adetlerimiz gereği.  Herkes bütçesine göre altın almaya çalışıyor, alternatif olarak çeyrek altın, gram altın, yarım gram altın alıyorlar. İnsanlar birikim olarak hala altın almaya devam ediyorlar ama önceden 5 tane bilezik alan artık iki tane alıyor. İnsanların krizden dolayı alım gücü maalesef düştü, almakta zorlanıyor insanlar“ ifadelerini kullandı.

ZARURİ ALIM
 Kuyumcu Emre Tütünoğu, “Altın satışları şuanda sıkıntıda çünkü fiyatlar yüksek insanların alım gücü yok. İnsanlar tedirgin. Mecbur olanlar alıyor, keyfi olanlar almıyor. Altın önceden güvenli limandı şimdi bankalarda da gram altın satışları başladığı için insanlar bankalarda altın hesapları açmaya tercih ediyor. Buda doğal olarak insanları bankalara yönlendiriyor. Bizde mecbur kalan, düğün alışverişi yapmak isteyenlere satış yapabiliyoruz. Eskiden kenarında parası olanlar gelip bilezik alırdı hem parasını korurdu hem kolunda kalırdı. Şimdi artık zihniyet tamamen değişmeye başladı insanlar bankalara yönelmeye başladı. Bizde sadece zaruri ihtiyacı olanlara altın satmaya başladık. İnşallah bu dönemleri de atlatacağız, insanlar artık altının kuyumcudan alınacağını anlar. İnsanlar artık birikim yapmak için altın adı altında bankalarda altın hesapları açıyorlar. Bankalar elinize altın olarak vermiyor sadece evrakta altın olarak görüyorsunuz” diye konuştu.
Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Polis peşine düştü
Polis peşine düştü
Yerinde inceledi
Yerinde inceledi