banner2

banner1

banner22

“Sesimizi çok duyuramadık”

Erenler İlçesi Değirmendere Mahallesinde yaşayan Bülent ve Esma Çakmak çifti, SMA Tip 1 hastası olan çocukları Eymen bebek için başlattıkları yardım kampanyasında hayırsever vatandaşların yardımını bekliyor. Gen tedavisi için gerekli olan 2 buçuk milyon doların 20 aylık Eymen bebek için 4 ay içerisinde tamamlanması gerekiyor.

Erenler 03.12.2020, 10:03 Editör: Ebru Bulut
banner48

MASRAFLARIN YÜZDE 1’İ TOPLANDI

Ailenin en küçük üyesi olan Eymen bebeğe SMA Tip 1 teşhisi konulması üzerine büyük üzüntü yaşayan aile, tedavi masraflarını karşılamayacağını düşünerek bir yardım kampanyası başlattı. 3 aydır devam eden kampanyada ihtiyaç duyulan masrafın yalnızca yüzde 1'i toplandı. 2 yaşına gelmeden uygulanması gereken gen tedavisi için gerekli ücretin 4 ay içerisinde tamamlanması gerektiğini ifade eden Çakmak çifti, yetkililerden ve hayırsever vatandaşlardan yardım istedi.

“YAKLAŞAMADIĞIM ÇOCUĞUMU KUCAĞIMA ALMAK İSTİYORUM”

SMA Tip 1 hastası olan 20 aylık Eymen bebeğin annesi 35 yaşındaki Esma Çakmak, “Oğlum 9 aydır yatağa ve makinelere bağlı olarak nefes alıyor. Tip 1 bu hastalığın en ağır evresi, biz de bunu yaşıyoruz. Solunum, yutkunma ve hareket kaslarına etki ediyor. Eymen 11 aylıkken trakeostomi açıldı ve yatağa bağlı olarak hayatını sürdürüyor. Biz bu hastalık sırasında çok yıprandık. En ufak bir enfeksiyon çocuğumuzu yoğun bakıma düşürüyor. Yoğun bakımda aylarca yaşam mücadelesi vermeye çalışıyor. Ben bir anne olarak Eymen’in abisi Yunus Emre ile yürümesi ve oynaması istiyorum. Bana en acı gelen ise onun yemek yiyememesi. Biz Eymen’in yanında bir lokma yiyemiyoruz. Yemek yerken gözümüzün içine bakıyor. Yemek yemek istediğini gözleriyle gayet iyi ifade edebiliyor. Bu durum bizim canımızı çok yakıyor. Bir anne olarak çocuğumu bu makinelerden kurtulmasını istiyorum. Yaklaşamadığım çocuğumu kucağıma almak istiyorum. Biz Eymen için sosyal medya üzerinden bir yardım kampanyası başlattık. Sesimizi çok duyuramadık. Çocuğumun yaşaması için lütfen bize yardımcı olun. Yurt dışında bu hastalığın bir tedavisi var ama bu tedavi 2 buçuk milyon dolar. Bizim bu ücreti karşılayacak durumumuz yok. Eymen’in bu tedaviyi 2 yaşından önce olması gerekiyor. Eymen şuan 20 aylık. Bizim sadece 4 ayımız kaldı ve biz kampanya ile ihtiyaç duyulan tutarın yalnızca yüzde 1’ini toplayabildik. Acele bir şekilde bu tedaviye ulaşarak 2 yaşından önce tedavi olmak istiyoruz. Eymen’e destek olmak isteyenler ‘eymen_nefesalsın’ sayfasına girerek bütün bilgilere ulaşabilirler. Bağış yapmak isteyenler bütün linkleri burada bulabilir. Lütfen çocuğumun sesini duyun ve bize yardım edin. Eymen’i hep birlikte kurtaralım” dedi.

“BİZE YARDIMCI OLUN”

SMA Tip 1 hastalığının çok hızlı ilerleyen bir hastalık olduğu için günden güne Eymen’in kaslarının eridiğini ifade eden anne, “Uzmanlar tarafından fizik tedavi almamıza rağmen bize yetmiyor. Gün içerisinde fizik tedavi ve aspirasyon için devamlı Eymen’in başındayım. Ben hareket ettirmezsem Eymen bu şekilde kalır ve asla kıpırdayamaz. Ben bir anne olarak duyarlı vatandaşlarımızdan bizi anlamalarını istiyorum. Çocuğumun bundan sonraki yaşamında bana bağlı olmadan hayatını sürdürmesini istiyorum. Bu yüzden 4 aylık süre dolmadan Eymen’i İlacına kavuşturmak için bize yardımcı olun” ifadelerini kullandı.

“KARŞILAMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL”

Bu hastalığı daha önce bilmediğini söyleyen 40 yaşındaki baba Bülent Çakmak, “Eymen SMA Tip 1 hastası. Doktorlardan, hastalığı ve Türkiye’de tedavisinin mümkün olmadığını öğrendik. Yurt dışında ve 2 buçuk milyon dolarlık bir tedavisi var. Bunu bizim karşılamamız mümkün değil, yetkililerin bunu Türkiye’ye getirerek bize yardımcı olmalarını istiyoruz. Fazla zamanı kalmayan oğlum Eymen’in sağlığına kavuşması için yetkililerden ve hayırsever vatandaşlarımızdan yardım istiyoruz. Sosyal medya üzerinden bir kampanya başlattık. Bu sayfada bütün bilgiler mevcut ve bağışı bu sayfadan yapabilirsiniz” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)