banner2

banner1

banner22

Asırlık çınar şükranla anıldı

Erenler Belediyesi tarafından bugün 111 yaşında olan son yüzyılın canlı tanığı Büyükesenceli Hafız Hasan Hüseyin Avni Işık Hoca için 13. Şükran Programı yoğun katılım ile gerçekleştirildi.

Erenler 12.05.2018, 14:47
Asırlık çınar şükranla anıldı
banner48

Erenler İlçesinin Büyükesence mahallesinde ikamet eden Hafız Hasan Hoca belediyenin tahsis etmiş olduğu hasta nakil aracı ile programa katıldı.

YOĞUN KATILIM

Büyükesence Mahallesi Orhan Cami Bahçesinde gerçekleşen Şükran Programına Erenler Kaymakamı Salih Karabulut, Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, İl Müftü Vekili Yunus Acar, AK Parti Erenler İlçe Başkanı Resul Erdoğan Yılmaz, Erenler İlçesi Muhtarları, Sivil Toplum Örgütlerinin Temsilcileri, Hasan hocanın talebeleri ve vatandaşlar katıldı. Açılış sunumunun ardından Kuranı Kerim tilaveti ile başlayan program Hafız Hasan Hocanın öğrencilerinin anılarını paylaştıkları konuşmalarla ve kasideler ile devam etti.

“Allah ve Peygamber aşkını kültürümüze yansıtmalıyız”

İl Müftü Vekili Yunus Acar günün önemi ve anlamı ile ilgili yapmış olduğu konuşmada; “Hasan hocamızı hepimiz iyi biliyoruz. Kendisi ile ilgili hayat hikâyesini anlatan bir kitabı da var. Hasan Hocamız ve onun gibi hocalarımızın hayatından ibret almak lazım. Allah ve Peygamber sevgisini çocuklarımıza öğretmeli ve Allah ve Peygamber aşkını kültürümüze yansıtmalıyız. Ömrünü Kuran’a adayan Hasan Hocamız ve diğer hocalarımızın yanında olmak onlarla birlikte olmak bizleri mutlu ediyor. Vefamızı ifade etmek üzere Hasan Hocamızı anmak için buraya geldik. Hasan Hocamıza ve hepimize hayırlı uzun ömürler ihsan eylesin” dedi.

HASAN HOCAMIZ CANLI BİR TARİHTİR”

Erenler Kaymakamı Salih Karabulut konuşmasında; “ Erenler Belediyesinin 13. tertip ettiği şükran programına hoş geldiniz. Hasan Hocamız asırların da ötesinde son yıllara tanıklık etmiş, toplumun manevi dinamiklerinden sadece bir tanesi olan canlı bir tarihtir. Ömrünü hafız yetiştirmeye, Kuran öğretmeye ömrünü adamıştır. Allah ondan razı olsun. Bu manevi dinamiklerimize onlar hayattayken sahip çıkmalıyız. Bu anlamda bu vefakâr davranışından dolayı Erenler Belediye Başkanımız Sayın Cavit Öztürk’e minnet ve şükran duygularımı ifade ediyorum. Belediyemiz tarafından Hasan Hocamızın hayatını kaleme alındı, şükran programlarını geleneksel hale getirildi. Böylelikle Hasan Hocamız nesillere aktarılacak önemli bir kültür varlığımız haline geldi” dedi.

Allah Bizleri Kuran Yolundan Ayırmasın

Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk de Hafız Hasan Hoca için düzenlenen şükran programına katılan ve emeği geçen herkese teşekkür etti. Öztürk, “ Değerlerimizi, değerini yitirmeden önce görmemizde bilmemizde fayda var. Büyükesence’li Hafız Hasan Hocamız bir asır boyunca Büyükesence’de ve Sakarya’nın her yerinde hafız yetiştirerek bu milletin çocuklarına Kuran öğreterek ve din dersi vererek ömrünü bu yola vakfetmiştir. Allah Kuran yolunda hayatını sürdüren öğreten hocalarımız başımızdan eksik etmesin” dedi.

Programın sonunda tüm misafirlere Erenler Belediyesi tarafından yemek ikramında bulunuldu.

 

Yorumlar (0)