banner2

banner1

22.09.2020, 23:06

Emziren anneler kilo verebilir

Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Gülce Özdağ çocuk emziren annelerin bir iki küçük dokunuşla hem bebeklerinin sağlıklı olmasını hemde kendilerinin kilo vermesinin mümkün olduğunu söyledi.

Gebelikte alınan fazla kiloların yanı sıra, yeni doğum yapmış annelerimizin kilolarından başka düşündüğü ve endişelendiği bir diğer konu da sütü… Yeni doğum yapmış bir anne için bebeğini kendi sütü ile besleyebilmek, büyütebilmek son derece önemli. Sütün artırılabilmesi için tüketilen fazla şekerli besinler, bol kalorili içecekler zaten gebelikten sonra fazla kilosu kalan annelerin daha da kilo almalarına neden olur. Hamilelik sonrasında kilo verimi bazı kurallara uyulduğunda çok kolaydır. Ancak anneler bu dönemin farklı duygusal nedenleri ile bir türlü bu beslenme önerilerine uyacak güç ve motivasyon bulamazlar. Bebeğini iyi emzirmek, onun sağlığını korumak ve bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak bu dönemde annenin önceliklerini de değiştirir. Aslında anneler ufak tefek yapacakları değişikliklerle bu emzirme dönemini de kilo kaybedeceklerine inansalar işleri kolaylaşacak ve kilo kayıpları hızla kendisini gösterecektir.

Emzirme döneminde, her gün yaklaşık 6 -7 çay bardağı, yani 600- 700 ml süt salgılanır. Bunun için harcanan kalori ise, her gün için 500 -700 kalori civarındadır. Süt verirken oluşan kalori kaybı 1 saat orta seviyede egzersize eşdeğerdir. Bu sebeple emzirirken dengeli beslenen ve yeterli sıvı alan anne, eğer doğumu normal kabul edilen sınırlardaki kilo kazanımı ile bitirdiyse, 6 ay sonunda doğumda aldığı ve süt üretmek üzere depoladığı fazla kilolardan kurtulur.

Su, süt yapar!

Anne sütünün yüzde 80’i sudan oluşuyor. Annenin bir günde 600-700 ml arasında süt salgıladığını düşünürsek 500-600 ml su bebeğe geçiyor. Emziren annenin günlük olarak hem kendi fizyolojisi hem de bebeği için suya ihtiyacı oluyor. Günlük olarak tüketilmesi gereken sıvı miktarı ise 2,5-3 litre arasında olmalı. Unutmayın ki su, anne sütünün miktarını artıran en önemli madde. Sıvı tüketimi sadece su ile sağlanmaz. Gün içinde içilen çorbalar, maden suyu, ayran, süt gibi besinlerden gelen su miktarı da anneye sıvı takviye eder. Dolayısıyla emziren bir annenin beslenmesinde su içeriği yüksek bu besinler mutlaka bulunmalı.

Anne sütünü doğru besinlerle destekleyin!

Et ve et yerine geçenler: Yağsız kırmızı et, tavuk, balık, hindi eti, kuru baklagiller, yumurta, kuru yemişler daha çok tercih edilmeli, salam, sosis, sucuk, kavurma, pastırma gibi işlenmiş etler ya sebzelerle yenmeli ya da nadir tüketilmelidir.

Sebzeler mutlaka yemeklerimizde bulunmalıdır. Lahana, mısır, patates, havuç, ıspanak vb… en güzel örneklerdir. Sebze yemeklerini pişirirken zeytinyağlılara kişi başı 1 yemek kaşığı, etli yemeklere yağ eklemeden pişirmeye özen göstermelisiniz. Mümkün olduğunca az suda ve az pişirerek yemek daha hızlı kilo verdirmekte ve kanser yapıcı maddelerin vücuttan hızlı bir şekilde atılmasını sağlamaktadır. Tuzlanmış, sirke ile işlem görmüş ve kızarmış sebzelerden uzak durmalısınız.

En zengin kalsiyum kaynağı olan süt ürünleri beslenmemizin başköşesinde olmalı. Süt ürünü tüketmek ile ilgili sıkıntısı olan annelerimizin ise doktor kontrolünde kalsiyum takviyesi alması mümkün. Çünkü anne sütü ile günlük olarak bebeğe belli miktarda kalsiyum geçer. Anne sütü, bebeğe geçen kalsiyum miktarını sabit tutar; annenin kalsiyum deposu olan kemiklerinden ve dişlerinden kalsiyum çeker. Bu sebeple anneler günlük belli bir miktar kalsiyum mutlaka almalı.

Tatlılar, şekerler ve çikolatlar; sade şeker, şekerli içecekler, hamur tatlıları, bisküvilerden uzak durmak en sağlıklısı. Bunun yerine az yağlı, az şekerli, kuru yemişli kekler veya az yağlı süt ve az şeker ile hazırlanmış pudingler, meyveli tatlılar, çikolata kırıntılı az şeker ve az yağ eklenmiş kurabiye veya meyve tartları haftada 2–3 kere 1 porsiyon olarak yenilirse kilo vermenizin durmasına engellenmiş olur.

Yorumlar (0)