• Reklam
Reklam
Reklam

‘Emanet çevreyi yaşıyoruz’

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Sıfır Atık Geleceğe Değer Kattık’ adlı seminere katılan Vali Ahmet Hamdi Nayir, “2018 yılında ekonomiye 43 tonluk kazanım sağladık” derken, Çevre Yönetimi Genel Müdürü Sebahattin Dökmeci ise; “hedefimiz 100 bin kişiye istihdam sağlamak” ifadelerine yer verdi.

‘Emanet çevreyi yaşıyoruz’

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Sıfır Atık Geleceğe Değer Kattık’ adlı seminere katılan Vali Ahmet Hamdi Nayir, “2018 yılında ekonomiye 43 tonluk kazanım sağladık” derken, Çevre Yönetimi Genel Müdürü Sebahattin Dökmeci ise; “hedefimiz 100 bin kişiye istihdam sağlamak” ifadelerine yer verdi.

‘Emanet çevreyi yaşıyoruz’
Editor: Ebru Bulut
06 Aralık 2018 - 15:15
Reklam

Erenler’de bir otelde gerçekleşen seminere; Vali Ahmet Hamdi Nayir, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Sebahattin Dökmeci, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sıfır atık Yönetimi Şube Müdürü Hülya Çakır, Kaymakamlar, Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, Sapanca Belediye Başkanı Aydın Yılmazer, Sakarya İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü,  STK temsilcileri, AK Parti Erenler Belediye Başkan aday adayı Muhammet Kıratlı ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Sunum öncesinde Vali Nayir çevresel atıkla mücadele amaçlı açılan stantları gezerek, stant yetkililerinden bilgi aldı.

ATIK MİKTARI 2023 YILINDA 38 MİLYON TON’A ULAŞACAK
Kısa film gösterimi ardından açılış konuşmasını yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Sebahattin Dökmeci; “Çevreyi korumak ve kirlilikle mücadele kapsamında ortaya konulan politika ve stratejiler mevcut sistemle uyumlu sürdürülebilir kalkınmayı ve ekonomik büyümeyi destekleyen, yatırımı teşvik eden ve istihdamı arttıran bir doğrultuda olmak zorundadır. Doğal kaynaklardan sağlanan üretim artık insanlığın tüketim hızına yetişmemektedir. Dünya bankası raporlarına göre dünyada 1.3 milyar ton olan evsel atık miktarının 2025 yılında 2.2 milyar tona ulaşması beklenmektedir.  Dünya’da atığın yüzde 52’si depolama alanlarında depolanmaktadır.  Bu alanlarda yapılan yıllık harcamalar ise 205 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. 2025 yılında bu rakamın 375 milyar dolara çıkması bekleniyor.
Ülkemizde ise 1995 yılında oluşan evsel atık miktarı 17 milyon ton iken 2015 yılında bu değerin 31 milyon tona ulaştığını görüyoruz.  2023 yılında ise bu miktarın 38 milyon tona ulaşması bekleniyor.” dedi.

EN ÖNEMLİ HEDEFİMİZ SIFIR ATIK
Küreselleşen dünyada ülkemizin iklim değişikliği başta olmak üzere birçok noktada konumunu güçlendirmesi ve dünya ticaretinden daha fazla pay alması için atık konusunda yükümlülüklerimizi yerine getirmemiz ve atık konusunda ciddi atılımlar gerçekleştirmemiz gerektiğini vurgulayan Dökmeci; “ Bakanlığımızca sürdürülebilir kalkınma doğrultusunda çevre ve insan sağlığının korunması amacıyla gerekli strateji ve eylem planlarını hazırladık.  Bu kapsamda 64 atık türünde toplam 1 milyon 800 bin ton atık alternatif ham madde olarak kullanıldı. Gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ve yaşanabilir bir dünya bırakmak için çok önemli bir hedefimiz var bu da ‘sıfır atık’.

100 BİN KİŞİYE İSTİHDAM HEDEFİ
Daha temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşamak herkesin hakkıdır.  Artık Türkiye olarak daha bilinçli adımlar atıyoruz. Atıklarımızı kontrol altına alarak daha temiz ve yaşanabilir bir Türkiye’ye doğru ilerlemek adına sıfır atık projesine başlattık.  2018 yılından başlamak üzere 2023 yılına kadar bu uygulamayı tüm Türkiye’ye yaymayı hedefliyoruz. Bakanlığımızca 18 aylık sürede yapılan çalışmalarda 200 ton değerlendirilebilen atık toplayarak ekonomiye kazandırdık. Bu projenin ülkemizde tam anlamıyla kullanmaya başlanması sonucunda yıllık 20 milyar TL kazancı hedefliyoruz.  Ayrıca atıkların işlenmesi ve geri kazandırılması sonucu sanayimizde de hizmet alanlarında gerçekleştirilecek yatırımlarla 100 bin kişiye istihdam sağlanması hedefleniyor.” şeklinde konuştu.

GELECEK NESİLLERİN EMANETİ OLAN ÇEVREYİ YAŞIYORUZ
İnsanlığı ve geleceği ilgilendiren çevre konusunda ilimizde düzenlene seminerden memnuniyet duyduğunu dile getiren Vali Ahmet Hamdi Nayir; “ Çevre hepimizin ortak paydası. Çevre bugünümüz, geleceğimizdir.  Atalarımızdan bize miras değil, gelecek nesillerden emanet aldığımız bir çevreyi yaşıyoruz. Bizler şunu çok iyi bilmeliyiz. En güzel tamirat tahrip etmemektir. En güzel temizlik kirletmemektir. En güzel tasarruf israf etmemektir.

EKONOMİYE 43 TONLUK KAZANIM
2018 yılında Sakarya’mızda proje kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarından toplamda 43 tonluk ekonomiye kazandırma oldu. Bunun 14.7 tonu kağıt atıkları oluşturdu. Sıfır atık projesi kapsamında konutlarda 588 tonu kağıt olmak üzere 13 bin 266 tonluk bir malzeme ekonomiye kazandırılmıştır.”  ifadelerini kullandı.

KULLAN-AT KÜLTÜRÜNÜ BIRAKMALIYIZ
“Sıfır atık geleceğe değer kattık” adlı kısa film gösterimi ardından ‘Sıfır atık’ projesinin ne demek olduğunu, ne zaman sona ereceğini nasıl ve nerelerde uygulanacağı konuları hakkında bilgi vermek amacıyla konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sıfır atık Yönetimi Şube Müdürü Hülya Çakır; “Kaynaklarımız her geçen gün tükeniyor. Şu anda gelecek nesillerin kaynaklarını tüketiyoruz. Artık uyguladığımız kullan- at kültürünü bırakmamız gerekiyor.

SIFIR ATIK STRATEJİSİ
Şuanda ülke olarak 1 yılda 31 milyon atık tüketmiş bulunuyoruz.  Bu atıkların yüzde 52 oranını organik atıklar oluşturuyor. Doğaya attığımız bir şişe dünyada 4 bin yıl bozulmadan kalıyor. Sıfır atık bir hedef, bir yaklaşım bir stratejidir. Atıklarımızı sıfırlamaya doğru atacağımız bütün adımları içeriyor. Sadece katı değil sıvılarımızı da, doğaya verdiğimiz egzoz kaynaklarının hepsini içeren BTB bir yaklaşım.
İsrafı önlemek için 26 Eylül 2017’de başlanılarak yola çıkılan proje ile 2023’e kadar bütün tesis ve kurumlarda yaygınlaştırılarak uygulanması amaçlanıyor.” şeklinde konuştu.

Seminer sıfır atık projesinde bilinçli davranılması gerektiğini vurgulayan skeç gösterimleriyle sona erdi.

Haber; Ebru Bulut
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kolları koptu
Kolları koptu
Başından vuruldu
Başından vuruldu