• Reklam
Reklam
Reklam

"El birliğiyle…"

TBMM'de 15 Temmuz Oturumu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla başladı. Meclis'te konuşmalar yapılırken CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç ile AK Partili Naci Bostancı arasında gerginlik yaşandı.

"El birliğiyle…"

TBMM'de 15 Temmuz Oturumu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla başladı. Meclis'te konuşmalar yapılırken CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç ile AK Partili Naci Bostancı arasında gerginlik yaşandı.

Editor: Yönetici
15 Temmuz 2019 - 16:42
Reklam

CHP ADINA ÖZKOÇ KONUŞTU
CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu adına konuştu.

İşte Özkoç'un, konuşmasından önce çıkanlar;
"Cumhuriyet tarihimizi en kanlı darbe girişimidir. Bu uğurda yaşamını yitiren şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. 15 Temmuz darbe girişiminin öncesi ve sonrası vardır. Öncesinde dershaneler, yurtlar, Türkçe olimpiyatları, yargıda güvenlikte örgütlenme ve siyaset araç olarak kullanmak. Bu dönemde kim FETÖ'ye yardımcı olmuştur, bunun cevabını Sayın Cumhurbaşkanı vermektedir. 'Ne istedilerse verdik' demişlerdi. Asıl olay tam bu değildir, asıl olay Balyoz ve Ergenekon davalarıdır. uzun yıllardan beri örgütleniyor. Türkiye'yi tek başına idare eden bir kişi nedeniyle hiç bu kadar güçlü konuma ulaşmamıştı. Savcı Zekeriya Öz'ün önü açılıyordu. Dönemin başbakanı sayesinde darbenin tüm hazırlıklarını yapıyordu. Bu ülkenin Genelkurmay Başkanı müebbet hapse mahkum ediliyordu. Darbeci subaylar önemli yerlere atanıyordu. Hainler görev başına getiriyorlardı. Adil Öksüz denen sözde imam istihbarata ve emniyete rağmen Türkiye'de cirit atıyordu. Darbeyi ne MİT ne istihbarat haber verdi. Adil Öksüz yakalandı kelepçelendi sonra eline pasaport verildi, bırakıldı. Zekeriya Öz elini kolunu sallayarak yurt dışına çıktı." "Çözüm güçlü parlamentodadır. 15 Temmuz gecesi Gaz Meclisimizde ölümü göze alan tüm siyasi partiler güçlü parlamenter sistem yenden tesis etmeliyiz. Enkazı kaldırmalıyız. Yen darbeler oluşmasına engel olmalıyız. Güçler ayrılığının temelinde güçlü Meclis, bağımsız yargı ve denetlenebilir yürütme olmalıdır. 15 Temmuz kendi halkına kurşun sıkan FETÖ'ye de ona yol verenler de asla unutturmayacaktır. Eğer kurucu lider arıyorsak o liderin adı Mustafa Kemal Atatürk'tür. Bir rejim arıyorsak o laik ve demokratik parlamento sistemidir." "15 Temmuz FETÖ'cü generallerim emriyle köprüler kesiliyor, Gaz Meclis bombalanıyordu. CHP milletvekiller ve diğer siyasi parti milletvekili arkadaşları TBMM'ye gelerek 'Öleceksek bu çatı altında ölelim' dediler ve demokrasimize sahip çıktı. Halk tankların önüne geçti. 251 insanımız şehit düştü. El birliğiyle meşru direnme hakkını kullandık."

TEPKİ GELDİ
Özkoç'un konuşması tepkilere neden oldu. Engin Özkoç'un sözlerine AK Parti Milletvekili Naci Bostancı söz alarak yanıt verdi. Bostancı yanıtında; "Marmaris'i hatırlayın sayın Engin Özkoç, sizin konuşmanız Marmaris'e paralel düşüyor. Burada millet iradesine kast etmiş bir terör örgütüne karşı toplandık. Burada farklı partiler var ama temelde hususiyetimiz ortak. Türkiye'nin geçmişinde neler olduğunu hepimiz biliyoruz." "Sayın Özkoç 'Ergenekon ve Balyoz'dan bahsetti. Onları kim yargılamıştı FETÖ. O zamanda sahtekar yöntemlerle bu işleri yürüttüğünü söylüyordunuz. Aynı yöntemlerle 17-25 Aralık'ı yönetenleri alkışlıyordunuz. Burada olması gereken darbeye ortak duruştur. Terör örgütünün ekmeğine yağ sürecek bir konuşma sergilenmiştir. Bunun için çok üzgünüm" ifadelerini kullandı. 
 
ÖZKOÇ BOSTANCI’YA YANIT VERDİ
Özkoç ise Bostancı'ya yanıt olarak, "Burası TBMM. Beni ve milleti konuşturmamak sizin alışkanlığınız. Bu darbe girişimine alet olan, darbe girişimine zemin hazırlayanları, Zekeriya Öz için 'Ben senin arkandayım' diyenleri soruşturmak TBMM'nin görevidir. Hiç kimseye peşinen söyleyeceğimiz bir şey yoktur. Yargının bağımsız olduğu bir ülke istiyoruz. Bunun için sonuna kadar mücadele edeceğiz" şeklinde konuştu  
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Saldırgan firarda
Saldırgan firarda
Karasu'da defnedilecek
Karasu'da defnedilecek