banner2

banner1

banner22

Zincirleme etki

Döviz fiyatlarındaki aşırı dalgalanmalar ve yüksek enflasyon piyasaları tedirgin ederken, ortaya çıkan durgunluk ise esnafı kara düşündürüyor. Esnafın şimdiki beklentisi ise Kurban Bayramı için vatandaşlar tarafından yapılacak olan bayram alışverişleri.

EKONOMİ 29.07.2018, 17:06
Zincirleme etki
banner48

Sakaryalı esnaflar, son birkaç haftadır işlerin istedikleri gibi gitmediğini, umutlarının Kurban Bayramı olduğunu söyledi.

UMUDUMUZ KURBAN BAYRAMI

Vatandaşların son haftalarda kendisinin ve çoluk çocuğunun üstüne başına bir şeyler almaktan çok yiyecek derdine düştüğünü gördüklerini söyleyen esnaf, “Umudumuz Kurban bayramında. İnşallah bayram öncesi işlerimiz artacak diye düşünüyoruz” dedi.

PİYASALAR DURGUN

Ramazan Bayramı'ndaki satışlardan dolayı biraz olsun rahatlayan esnaf bayramın bitmesinin ardından yaşanan hareketsizliği atmak için Kurban Bayramı'nın gelmesini bekliyor. Esnaf, Kurban Bayramı'ndan önce yapacakları satışlarla piyasanın hareketleneceğini düşünüyor. Esnaflar,  "Ramazan Bayramı'nda yükselen satışlarımız bayramın ardından büyük düşüş yaşadı. Malum piyasalar da durgun. Umarız biraz hareketlenir” şeklinde konuştular.

AYAK UYDURUYORUZ

Piyasadaki bu durumu bir nebze olsun düzeltmek için bütün esnaf kardeşlerimiz eksiklerini onardı diyen esnaflar “Gelişen teknolojiye ayak uyduruyoruz, elbette bir takım tedbirlerimiz var fakat piyasalardaki aşırı dalgalanmalar ister istemez vatandaşın alım gücünü etkiliyor. Vatandaşın alışverişini kısması demek, bizim ticari hacmimizin azalması demek. Bundan korkuyoruz” diye belirttiler.

2. EL ARAÇ PİYASASI

Piyasalardaki durgunluk ikinci el satıcılarını da etkiledi. Bayram için iyi bir hareket bekliyoruz ama ikinci el sektöründe sıkıntılar çok büyük diyen esnaflar şöyle konuştu: Bayramın yüzde 30 satış marjını bizim için yükselteceğini düşünüyoruz. Zaten ikinci el satış yapan esnaf için son bir şans bayram öncesi dönem. Halkımız gideceği yere aracıyla gitme istiyor bu yüzden araç arıyor. Umarız sektör biraz hareketlenir.

Yorumlar (0)