banner22

Zamlı maaşların yatacağı tarih belli oldu

TÜİK, 2021 Aralık ayı enflasyon rakamlarını duyurmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan 2022 emekli ve memur maaşlarını açıkladı. 3 Ocak Pazartesi günü gerçekleşen kabine toplantısının ardından 2022 memur ve emekli maaşı zamları da netleşti.

EKONOMİ 10.01.2022, 14:40 Editör: Ebru Bulut
Zamlı maaşların yatacağı tarih belli oldu
banner48

Enflasyon rakamlarının açıklanmasının ve Cumhurbaşkanı Erdoğan 2022 emekli ve memur maaşlarının zam oranını açıklamasına ardından maaşlarının yatırılacağı tarih netleşti. Memurlar, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri zamlı maaşlarını 15 Ocak'ta alacak. Memur emeklileri de ek olarak yüzde 2.5'luk zamdan yararlanacak. 1 Ocak itibariyle emekli maaşlarının ödeme günlerinin cumartesi ve pazar günü ile resmi tatil günlerine rastlaması halinde maaşlar aynı günde yatırılacak.

2022 EMEKLİ MAAŞI ZAMMI NE KADAR?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) aralık ayı enflasyon verilerini açıkladı. Enflasyon verileri ile birlikte emekli aylıklarına yapılacak zam oranı da belli oldu. Ocak – haziran döneminde uygulanmak üzere bu ay SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına yüzde 25.47 oranında zam yapılacak.

2022 MEMUR MAAŞI ZAMMI NE KADAR?

banner84
Memur maaşlarına 2021'in ikinci yarısındaki enflasyon farkı ve yüzde 5 toplu sözleşme zammı oranında artış yapılacaktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, 2022 yılındaki yüzde 5 oranındaki toplu sözleşme zammını yüzde 7.5'e çıkardıklarını söyledi. Erdoğan, böylece memur maaşlarında toplam yüzde 30.5 oranında artış yapılacağını ifade etti. Memur emeklilerinin aylıkları da ocak ayında yüzde 30.5 oranında artacak.

ZAMLI MEMUR MAAŞLARI HESAPLARA NE ZAMAN YATACAK?

Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Ocak'ta alacak.

2022 ZAMLI EMEKLİ MAAŞLARI HESAPLARA NE ZAMAN YATACAK?

17-26 OCAK: SSK emeklilerine zamlı maaş

25-28 OCAK: Bağ-Kur emeklilerine zamlı maaş

Yorumlar (1)
Recep Maruf 1 hafta önce
Vekiller azalmalı? Vekile emeklilik kalkmalı!
İşçi memura asgari ücretliye maaş artışı 15 yıldır gündemde sanki her ay zam var?
Sessiz sedasız artırır herkesten önce cebe indirirsiniz.

Yeni emekli sistemi şart.
Asgari ücret taban 4 asgari ücret tavan maaş olsun.
Maaş hesabı
Taban maaş asgari ücret +yıl farkı +varsa dar gelirli kriter bedeli =aylık maaş

Vatandaş eşit sayılır. Tüm ayrıcalıklar kalkar. 4 asgari ücret üstü maaşlar aynı seviyeye gelene kadar dondurulur. Emeklide tek maaş verilirse
Kaynak içinde bir formül bu!

Çalışılan yıl ve dar gelirli kriterleri maaşlar farkı getirsin.

AK parti endüşük emekli maaşını asgari ücret kadar yapmalı idi. Daha yukarılara "az alana çok çok alana az" artışlar yapmalı idi.Birazcık adaleti hissettirmeli idi.
Erbakan HOCA m hariç Hiç bir cumhuriyet iktidarı "fakiri mazlumu sevmedi.!
Dilde edebiyatını yaparak kendi tuzlarını kuruttular.
Ücretliye karşı insan odaklı bakış bu?