banner2

banner1

banner22

'Yeniden düzenlenmeli'

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası çoğunluğunu mimarlık mühendislik faaliyetleri ve inşaat işleri ile iştigal eden üyelerin oluşturduğu 18. Meslek Komitesi aylık olağan toplantısını gerçekleştirdi.

EKONOMİ 30.05.2018, 13:07
'Yeniden düzenlenmeli'
banner48

Toplantıya Komite Başkanı İlker Ergül, 18. Meslek Komitesi’nden Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Gün, Meclis Üyesi; Burcu Başar Akgün, Adem Çalışkan ve Komite başkan Yardımcısı Orhangazi Kılıçaslan,  Komite Üyeleri; Hakan Artul, Halil Atay iştirak etti.

1 HAZİRAN’DA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Söz konusu toplantının ana gündem maddesinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yerleşim yerlerinde araçların yol açtığı park ve trafik sorunlarının çözümü için otoparklara yönelik hazırlanan ve 1 Haziran’da yürürlüğe girecek olan otopark yönetmeliği oluşturdu.

OTOPARKLAR FAYDALI OLACAK

Konu ile ilgili olarak komite adına değerlendirmede bulunan Komite Başkanı İlker Ergül, Otopark yönetmeliğinin düzenli bir şehirleşme ve şehir içi trafiğini en aza indirilmesi açısından faydalı olduğuna dikkat çekerek şunları dile getirdi: “Bakanlık tarafından hazırlanan yeni Otopark Yönetmeliği 1 Haziran 2018 tarihinde yürürlüğe girecek. Yeni düzenlemede binalardaki her konut için bir otopark alanı ayrılması zorunluluğu getirildi. Yönetmelikle araçların yol açtığı parklanma ve trafik sorunlarının çözümü için otopark yapılması uygun görülmüştür. Uygulama çok faydalı ve düzenli, planlı bir kentleşme açısından olması gereken bir uygulamadır” diye konuştu.

YÖNETMELİĞE ERTELEME TALEBİ

Komite Başkanı İlker Ergül, konuşmasının devamında bu yönetmeliğin ileri bir tarihe ertelenmesinin zor bir dönemden geçen inşaat sektörünü rahatlatacağını da sözlerine ekleyerek, “Ekonomik dalgalanmalardan çok çabuk etkilenen bir sektör olarak böyle bir dönemde,  yönetmeliğin uygulanması inşaat sektörüne artı bir maliyet getirecektir. İnşaat işleri ve mühendislik faaliyetleri ile iştigal eden üyelerimizin ekonomik anlamda artı bir yük getirecek bu uygulama ile mağduriyet yaşayabilirler. Tüm bu sebeplerden dolayı yönetmeliğin ileri bir dönemde yürürlüğe girmesinin sektörü rahatlatacağını düşünüyoruz” dedi.

ZORLUK YAŞANABİLİR

Toplantıda ayrıca Otopark ile ilgili yönetmeliğin bazı maddelerinin tekrar gözden geçirilmesi gerektiği vurgulanarak uygulama aşamasında zorluk yaşanabileceği belirtildi.

Yorumlar (0)