banner22

Yeni yıla zamlarla merhaba dedik

Vatandaşlar yeni yıla peş peşe gelen zamlarla ‘merhaba’ dedi. Vergiler, elektrik, doğalgaz ve benzin zamlarına muhalefetten tepki gecikmezken iktidar kanadı ise yapılan yorumları Cumhurbaşkanına komplo olarak yorumladı.

EKONOMİ 03.01.2022, 08:58 Editör: Ebru Bulut
Yeni yıla zamlarla merhaba dedik
banner48

ZAM ÜSTÜNE ZAM

Vatandaş yeni yılın ilk sabahına yüzde 36,20'lik vergi, ceza ve harç zammıyla, yüzde 25 MTV zammıyla ve yüzde 18,10'luk da Emlak Vergisi zammıyla uyandı. 2021'in son saatlerindeyse elektrik, doğalgaz ve benzine zam yağdı. Yeni tarifeye göre otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, römork ve yarı römork muayene ücreti de 372 TL 88 kuruştan 507 TL 40 kuruşa çıktı.

banner84
MUHALETEFET TEPKİLİ

Yeni yıl ile birlikte yapılan zamlara muhalefet temsilcilerinden tepki gecikmedi. İktidarın vatandaşın halinden zerre fikri olmadığını iddia eden İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, vatandaşa yeni yıl hediyesi olarak tarihin en yüksek zammının yapıldığı belirtti. CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç ise yaptığı sosyal medya paylaşımında, “Yeni yılda elektriğe, doğalgaza zam! Türkiye yüksek enflasyon tehlikesiyle karşı karşıyadır! Türkiye'ye ‘güven’ lazım! Derhal seçim! Hemen seçim!” ifadelerine yer verdi.

KOMPLO İDDİASI

İktidara yakın bazı isimler ise zam haberlerini Cumhurbaşkanı ve hükümete komplo olarak yorumladı. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve muhalefete yakın isimlerin asgari ücret zammının açıklandığı günlerde, “Asgari ücret zammı yeni yılda gelecek zamlar ile birlikte yok” olacak cümlesini sosyal medya hesaplarından paylaşan iktidar destekçileri zamlara müdahale geleceğini savundular.

Yorumlar (0)