banner2

banner1

banner22

Yaman’dan asgari ücret ve EYT açıklaması

Türk-İş İl Temsilcisi Cemal Yaman asgari ücret, vergi adaletsizliği ve EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) ile ilgili özel açıklamalarda bulundu. Yaman, “Asgari ücretlinin alım gücünün korunması gerekiyor. Bunun için de Türkiye’de fiyat istikrarının yakalanması lazım” dedi.

EKONOMİ 12.11.2021, 08:44 Editör: Ebru Bulut
Yaman’dan asgari ücret ve EYT açıklaması
banner48

ÖZEL HABER-NAZİLE AKARSU

“ELİNDEN GELENİ YAPACAK”

Asgari ücretin bir aileyi geçindirecek rakam olması gerektiğini söyleyen Türk-İş İl Temsilcisi Cemal Yaman, “2021 yılının sonuna geldiğimiz günlerde Türkiye’nin gündemine pahalılık, geçim sıkıntısı ve asgari ücret oturdu. Şu anda hepimizin bildiği gibi çalışma hayatının yüzde 50’si asgari ücretle geçiniyor. Bu nedenle her yıl sonunda asgari ücret ülkemizde gündem konusu oluyor. Asgari ücretin ne kadar belirleneceğini maalesef şu anda bilmiyoruz. Fakat TÜİK’in rakamları gerçekçi olmasa da ortada. Dolayısıyla asgari ücretin insanları memnun edecek, bir aileyi geçindirecek bir rakam olması gerekiyor. Bir aileyi rahatlıkla geçindirebilecek bir rakam olması için Türk-İş elinden geleni yapacaktır” dedi.

“TEBESSÜM ETTİRECEK”

Asgari ücretle ilgili umut verici görüşmeler olduğunu belirten Yaman, “Türk-İş asgari ücretin komisyon üyesi. Komisyonda çoğunluğumuz yok, ancak insanları tebessüm ettirecek, tabanda kabul görecek bir rakamı imzalayacağımızı, onun haricinde imzalamayacağımızı daha önceki yıllardan biliyoruz ve gördük. Ergün Atalay çalışma hayatının içerisinden gelen ve işçiyi seven, işini layıkıyla yapmaya çalışan biri. Son günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in bazı demeçleri var. En son Ergün Atalay ile yapılan asgari ücretle ilgili görüşmede, çalışma hayatının zorlukları dile getirildi. Bizlere umut verici bazı gelişmelerin olacağı müjdesini verdi” ifadelerini kullandı.

“FİYAT İSTİKRARI YAKALANMALI”

“Asgari ücrete zam geldiği zaman, piyasa fiyatlarına da zam gelmemesi gerekiyor” diyen Yaman, “Bakanımız Vedat Bilgin asgari ücretle çalışanların yaşamış olduğu sıkıntıları siyasilerin içinde en iyi bilen kişi. Asgari ücret ne kadar olur bilmiyoruz, ama önemli olan 2022 yılında asgari ücrete gelen zammın korunmasıdır. Asgari ücrete zam geldi diye piyasadaki oyuncular bütün mamullere aynı oranda, hatta daha fazla zam yaparsa asgari ücrete gelen zam iki ay içerisinde erimiş olur. Asgari ücretlinin alım gücünün korunması gerekiyor. Bunun için de Türkiye’de fiyat istikrarının yakalanması lazım” şeklinde konuştu.

EYT’LİLERİN SIKINTISI GİDERİLSİN”

Yaman, “Türkiye’de fiyat istikrarı yakalandığı takdirde bir de yanına asgari ücretin vergi dışı bırakılmasını koyarsak, asgari ücretlinin rahat nefes alacağını düşünüyorum. İşçiler hemen hemen 12 maaşından 1 maaşını vergi ile kaybediyor. Asgari ücret vergi dışı bırakılmalı, diğer çalışanlar da asgari ücret miktarı kadar vergi dışı bırakılmalı. Bir de EYT’lilerin yaşamış olduğu sıkıntı var. EYT’liler devlete güvenmiş, bir sözleşme yapmış, devletle bir mutabakat sağlamış, taahhütname imzalanmış. Devlet ‘Şu kadar yıl prim öderseniz emekli olursunuz’ demiş. Vatandaş da sisteme girmiş, ama bunu 10-15 sene uzatmanın bir manası yok. Burada bir adaletsizlik var. Bu adaletsizliğin de bir an önce düzeltileceğine inanıyorum.  Türkiye yavaş yavaş bir seçim havasına giriyor. Bu seçim havası fırsat bilinerek, bu sorunlara çözüm bulunacağını düşünüyorum. Önümüzdeki günlerden çok umutluyuz” dedi.

banner84
Yorumlar (0)