banner2

banner1

banner22

“Tüketici ve tedarikçi firmalar mağdur oluyor”

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, yaşanan Koronavirüs salgın sürecinde yaygınlaşan e- alışveriş ve e-ticaretin yürütülmesinin önemli bir parçası olan kargo firmalarının zamanında ulaştırma konusunda yaşanan sıkıntılar ile ilgili değerlendirmede bulundu.

EKONOMİ 01.06.2020, 14:26 Editör: Ebru Bulut
“Tüketici ve tedarikçi firmalar mağdur oluyor”
banner48

TÜKETİCİ VE TEDARİKÇİ FİRMALAR MAĞDUR OLUYOR

Başkan Altuğ, salgın sürecinde internet üzerinden alışveriş yaparak ihtiyaçlarını karşılayan tüketicilerin kargo şirketlerinin üreticiden teslim aldıkları ürünleri zamanında ulaştıramadıklarına değinerek tüketicilerin ve tedarikçi firmaların mağdur olduklarını dile getirdi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, şunları dile getirdi: “Yaşanan salgın sürecine karşı alınan tedbirler kapsamında kalabalık caddelerde bulunan dükkanlar, alışveriş merkezleri ve ticarethaneler kapalı durumda olduklarından tüketiciler evlerinden ihtiyaçlarını gidermek için e- ticaret platformlarından çok daha fazla alışveriş yapar hale geldi. Ancak kargo firmalarında yaşanan yoğunluk nedeniyle satıcıdan alıcıya ürünlerin gitmesi sürecinde sıkıntılar yaşanmaktadır.

BÜYÜK MAĞDURİYET YAŞANIYOR

Kargo şirketleri, üreticilerden almış oldukları ürünleri yaşanan süreç nedeniyle belirli zamanda tüketiciye teslim edemiyor. Mevzu bahis olan ürünler iade olarak tekrar üretici firmaya ve satıcıya geri dönüyor. Kargo şirketleri ile iş yapan esnafımız ve tüketicilerimiz büyük mağduriyet yaşamaktadırlar. Üyelerimizden gelen şikayetlerde ayrıca; söz konusu kargo firmaları, ürünlerin nakliye kısmında gördükleri zarar ile ilgili hiçbir şekilde tanzim yoluna gitmedikleri gibi özür, hata kabullenme, uzlaşma gibi konulardan da çekindikleri görülmüştür.

KARGO FİRMALARINDAN DAHA FAZLA CİDDİYET BEKLENİYOR

Üreticilerimizin, esnaflarımızın bu süreçte faaliyetlerine devam edebilmesi, tüketicilerin arzu ettikleri ürünlere evlerinden rahatça ulaşabilmesi açısından önemli bir yere sahip olan kargo şirketlerinden bu dönem için iyi bir planlama yapmaları ve dağıtım ağlarını yoğunluğa göre geliştirip, genişletmeleri beklenmektedir. Üreticilerimizin, esnafımızın emek verdiği, tüketicinin para verdiği, bir ürünün düzgün bir şekilde, layığıyla ulaşma sürecinde kargo firmalarından daha fazla ciddiyet beklenmektedir.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)