banner2

banner1

banner22

Tepe süreci değerlendirdi

Sakarya Seyyar Giyim Eşyası Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Yekta Tepe, “Hayat normalleşmeye döndükçe giderlerimiz artarak devam ediyor. Normalleşme sürecinin artı bir getirisi olmuyor. Esnaf desteklenmezse, geride bıraktığımız 3 ayın bedeli bundan sonra çok ağır olur” dedi.

EKONOMİ 25.06.2020, 13:21
Tepe süreci değerlendirdi
banner48

“BİZİM SEKTÖRE YARAMADI”

Başkan Tepe, “Normalleşme süreci bizim sektöre yaramadı. Şu anda hedef kitlemiz olan çocukların sokağa çıkma yasakları devam ediyor. Bayram alış-verişi yok, düğün alış-verişi yok. Koronavirüs olduğu için giyim sektörü şu anda gerçekten çok zor durumda. İnsanların da şöyle bir durumu var. Sokaklar çok kalabalık gibi gözüküyor, ama mağazalara çok yoğunluk olmuyor. Bize karşı da bir güvensizlik var. Daha dikkatli olmaya çalışıyorlar. Bunun böyle olması normal, ama hayat normalleşmeye döndükçe giderlerimiz artarak devam ediyor. Normalleşme sürecinin artı bir getirisi olmuyor. Esnafın gerçekten sıkıntıları büyük” ifadelerini kullandı.

ÖDEMELERİNİ NASIL YAPACAK?”

“Bu süreçte yapılanlar veya yapılmayanlar geride kaldı” diyen Tepe, “Esnafın şu anda desteklenmesi lazım. Bu destek nasıl olur bilmiyorum. Esnaf desteklenmezse geride bıraktığımız 3 ayın bedeli bundan sonra çok ağır olur. Çünkü 3 ay insanlar evlerinde yattı, evlerinde yatarken de kira ödemeleri devam etti. Yani insanlar ufak-tefek kredilerle, borçlarla bugünlere geldiler. Fakat bir de bunların sorumlulukları var. Çalıştırdığı insanlara karşı, alış-veriş yaptıkları yerlere karşı, ürün aldıkları yerlere karşı sorumlulukları var. O süreç geride kaldığı için şu anda herkes ödemesini yapmanın peşinde. Nasıl yapacaklar? Çok zor” diye belirtti.

SIFIR FAİZLİ KREDİ

Tepe, “Devletimizin esnaf kesimine sıfır faizli kredi vermesini ve ertelen SGK primlerinin hazine tarafından karşılanmasını istiyoruz. SGK prim ödemelerini daha uzun süreye yaymak gerekiyor. Koronavirüsün ilk ortaya çıktığı zaman destek için 25 bin TL herkese veriyorlardı, şimdi seçip de veriyorlar. Hal böyle olunca, esnaf sıkıntılarla boğuşmaya devam ediyor” dedi.

Adapazarı Akşam Haberleri/ Sibel Bulut

Yorumlar (0)