banner2

banner1

banner22

'STK değiliz'

SESOB Başkanlar Kurulunda konuşan Hasan Alişan, genel sekreterlere seslenerek “Hala bazıları işin ciddiyetini anlamıyor. Her oda başkanının dediğini yapmayın. Kimin meşru kimin gayrimeşru işler yaptığınızı biliyorum. Sizler memur statüsünde yargılanacaksınız. Bakın ve ibret alın” dedi

EKONOMİ 14.09.2019, 19:46
'STK değiliz'
banner8
“YEREL YÖNETİMLE SORUNUMUZ YOK”
Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlar Kurulu toplantısı Sen Otel’de gerçekleştirildi. SESOB Başkanı Hasan Alişan ve yönetim kurulu üyelerinin ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, SESOB’a bağlı odaların başkanları ve genel sekreterleri katıldı. Toplantının açılışında konuşan SESOB Başkanı Hasan Alişan kendilerine sivil toplum kuruluşu denildiğini belirterek, “Biz STK değil, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşuyuz” dedi.
Başkan Alişan, “Genel Sekreterlerimiz arasında bir yarışma düzenledik. 5 genel sekreterimizi aileleriyle birlikte tatile göndereceğiz. Burada onların yaptığı başarılı çalışmalar değerlendiriliyor. Bizim sorunumuz yerel yöneticilerledir. Bizim genel yönetimle bir sorunumuz yok. Başkanımızın burada olması çok güzel bir davranış” dedi.
 
BAZI ODALAR KAPANMA NOKTASINDA
Son bir yılda yaptıkları faaliyetlerle ilgili katılımcıları bilgilendiren Başkan Alişan, “62 odamız vardı ama Karapürçek Şoförler Odası’nın üye sayısı 61’e düştüğü için kapandı. 55 bin 991 kayıtlı esnaf ve sanatkarlarımız var. 11 personel ile hizmet veriyoruz. Bazı odalarımız üyelerini güncellemediği için kapanma noktasında. Ocak- Eylül ayları arasında 11 bin 842 esnaf odamızdan hizmet almıştır. İlk 8 ay içerisinde 2 bini aşkın esnafa sicil tasdiknamesi verdik. Ayın personeli uygulamasıyla çalışanlarımızı motive etmek istiyoruz. 13 kez fiyatları tespit için komisyonları topladık” dedi.
 
YETKİLERİMİZ ELİMİZDEN ALINIYOR
Yetkilerinin yavaş yavaş ellerinden alındığını vurgulayan Başkan Alişan, “5 yılda bir alınması gereken vize işlemleri kaldırıldı. Ama şimdi o kaldırıldı. Bu bize sıkılmış bir kurşundur” dedi. Hafta tatili ruhsatı kaldırıldı ama şimdi ulusal bayram ruhsatı getirildi. 100 meslekte bu tatil ruhsatı zorunluyken bu sayı şimdi bine çıktı. Bazı oda başkanları sorumluluğu yerine getirmiyor. Bunlar kendilerine müfettiş gelmediğini iddia ediyor. Onlar yakında çok yorgan yırtarlar” dedi. Bazı oda başkanlarının genelgeleri okumadığına değinen Alişan, genel sekreterleri bilgilendirdi. Alişan, “Hala bazıları işin ciddiyetini anlamıyor. Hata yapan varsa bu salonda olmayacak. Her oda başkanının dediğini yapmayın. Sizler doğru bildiğinizi yapın. Kimin meşru kimin gayrimeşru işler yaptığınızı biliyorum. Sizler memur statüsünde yargılanacaksınız. Bakın ve ibret alın” ifadelerini kullandı.
 
DURUM 2017’DEN DAHA İYİ
Çıraklık sorunu yaşadıklarını söyleyen Başkan Alişan, “Bizim çırak ihtiyacımız var. Sitemizde bir bölüm açtık. Esnaf web sitesine girerek çırak ihtiyacını bildirecek. Bu bölümde herkes aramasını yapacak. Kendi sorunumuzu kendimiz çözecek bir yöntem oluşturmaya çalıştırıyoruz. Bu yılın ilk 9 ayında 2 bin 338 yeni işyeri açılmış. 817 işyeri kapanmış. Rakamlara bakıldığında şu an Sakarya’nın durumu 2017’den fazla” dedi.
 
BAYRAMLAŞMAYA ELEŞTİRİ
Kurban Bayramı’nın ilk gününde yapılan bayramlaşmayı eleştiren Başkan Alişan, “Bu böyle olmaz. Kurban Bayramının ilk günü kimse kimseyle bayramlaşamadı. Bizim inancımızda kurban kesmeden oruç tutulur. Herkes ilk gün kurbanlarıyla ilgileniyor. Ramazan Bayramında olur ama kurban bayramında olmaz” dedi.
 
GENEL SEKRETERLERE TATİL
SESOB Mesleki Sınav Merkezi’ni bir kampüse dönüştürmek istediklerini yineleyen Alişan, “Paramız yok ama heyecanımız var. Başkanımız sizden konuyla ilgili taleplerimiz var. Biz bir aileyiz” dedi. Alişan’ın konuşmasının ardından verimli çalışan 5 oda genel sekreteri ve ailelerine 11-14 Ekim tarihleri arasında 3 gece Alanya’da tatil hediye edildi.
 
30 YILDIR BAŞKANIMIZ
Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, başkanları kurulu toplantısında yaptığı konuşmada SESOB Başkanı Hasan Alişan’ın 75 dakika sunum yaptığını ifade ederek, “Bazı notlar almıştım ama başkanımız doyurucu bilgiler verdi. Biz esnaf temsilcilerimizle sık sık beraber oluyoruz. 30 yıldır başkanımız hep başkanımız. Seçimle bir yere gelmek kolay bir iş değil” dedi.
 
YÜCE’DEN KURAL VURGUSU
Esnafa seslenen Yüce, “Bir kural karşı tarafı mağdur ediyorsa bu kural değildir. Biz kurallar konusunda orta yolu bulmalıyız. Her zaman dengeden yanayız. Siz çok güçlüsünüz. 50 bini aşkın esnaf var dile kolay çok ciddi bir rakam. Esnafın kıymetini bilmeye çalışıyoruz. Her meslekten bir peygamber var. Siz peygamber mesleği yapıyorsunuz” dedi.
 
 
Yorumlar (0)
11°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 31 Mart 2020
İmsak 05:08
Güneş 06:35
Öğle 13:07
İkindi 16:41
Akşam 19:30
Yatsı 20:51