banner2

banner1

banner22

Sinerji gurubu toplandı

Üniversite, Kamu Kurumları ve Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan Sakarya Sinerji Grubu bu ayki toplantısını Sakarya Müteahhitler Birliği (SMB) ev sahipliğinde gerçekleştirdi. Toplantıda Sakarya’da deprem gerçeği ve yapılar ele alındı.

EKONOMİ 19.07.2018, 15:50
Sinerji gurubu toplandı
banner48

EKONOMİYİ CANLI TUTAN SEKTÖR

Toplantıya ev sahipliği yapan Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak, inşaat sektörünün önemine dikkat çekti. Bayrak, inşaat sektörünün 250 farklı sektörle irtibatlı olduğunun ve yaklaşık 10 bin farklı ürüne hitap ettiğinin altını çizerek; “İnşaat sektörünün ekonomiyi canlı tutan sektörlerin başında gelmektedir. Şu anda Sakarya’da SATSO’ya kayıtlı yaklaşık 1200 müteahhitlik firması var. Bunların çokluğu yanında bir de kayıtlar haricinde işler yapmaya çalışanlar mevut. Bu durum inşaat sektörüne ciddi anlamda olumsuzluklar yansıtıyor.

DÜZENLEME ŞART

İnşaat sektörünün böyle bir öneme sahip olmasına binaen Müteahhitlik Mesleği anlamında bazı standartların getirilmesinin ve Müteahhitlikle ilgili yasal düzenlemelerin biran önce yapılmasının gerektiğini düşünüyoruz. Bir berber bile belirli aşamalardan geçtikten sonra mesleğe başlayabiliyorken, Müteahhitlikle ilgili düzenlemelerin henüz tamamlanmamış olması piyasaya ve yapılan işlere, halkımıza olumsuz yansıyor” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Sakarya gerçeği olan depreme de dikkat çeken Bayrak; “Üzgünüz ki deprem Sakarya’nın bir gerçeği. Her an bir deprem olacakmış gibi yaşamamız gerekiyor. Konutların ve yapıların durumlarına baktığımızda acilen Kentsel Dönüşüm çalışmalarının tamamlanması gerektiğine inanıyoruz. 1999 Depreminden bugüne kalan maalesef birçok bina mevcut. Bunlar da halkımız için, Sakarya için büyük riskler oluşturuyor. Acilen önlemlerin alınması ve gerekli düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Bizler Müteahhitler Birliği olarak bu konuda elimizden geleni yapacağımızı taahhüt ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ PEKİŞİYOR

İşletmelerde çalışan ve lisansüstü eğitim görmek isteyen öğrencilere yönelik geliştirilen “İş deneyimli öğrenci programı” kapsamında proje odaklı sanayi işbirliklerinin güçlendirildiğini belirten Fen Bilimleri Enstitüsü ve Lisansüstü Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Naci Çağlar, işletmelerdeki çalışanları ilgili programa katılmaya davet etti. Özellikle Ar-Ge Merkezleri olan ya da Ar-Ge çalışmaları yapan işletmelerle kurulacak işbirliklerinin önemli katkılar sağlayacağını belirten Çağlar, işbirlikleri neticesinde yapılan çalışmaların dış kaynaklı projelere dönüştüğünü söyledi. Çağlar,  en az iki yıl tecrübeye sahip, ALES’ten 55 üzeri puan alan çalışanların, sadece bir proje fikri ile herhangi bir kontenjan sınırlamasına tabi tutulmadan programa katılabileceklerini, bu sayede hem işletmelerin üniversiteyle hem de üniversitenin ilgili öğretim elemanları nezdinde işletmelerle olan bağını güçlendirileceğini vurguladı.

ÜRETİM, PAZARLAMA VE AHLAK

Türkiye Makine İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve SAMİB Danışma Kurulu Üyesi Metin Kar, ülke olarak ilerlemenin ve yükselmenin kaliteli ve nitelikli ürün üretmekten geçtiğini vurguladı. Kaliteli ve nitelikli ürün üretmekle birlikte uluslararası rekabet gücünün artacağını söyleyen Kar: “ihracata odaklanmalı ve ihracat değerlerimizi mutlaka arttırmalıyız. Şu andaki duruma baktığımızda yaptığımız ihracatın önemli bölümünü de ithal ettiğimiz ürünlerden gerçekleştiriyoruz. İthal idamenin azalmasını sağlamamız, doğrudan yerli ve milli kaynaklarımızla üretim yapmamız ya da ithal ettiğimiz ürünlerden daha kaliteli ve nitelikli ürünler üreterek cari kazanç sağlamamız gerekiyor” dedi. Sakarya’da önemli firmaların yer aldığını belirterek, ihracat potansiyelinin tespit edilmesi gerektiğine ve bu potansiyele sahip firmaların da doğru yönlendirmeler ile desteklenmesine ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Ayrıca yapılan işbirliklerinde iş ahlakının ve dürüstlüğün her zamankinden daha çok önem kazandığının altını çizen Kar, tüm işletmelerin Üretim, Pazarlama ve Ahlak unsurlarına dikkat etmeleri gerektiğini vurguladı.

İŞLETMELERİ İHRACATA TEŞVİK ETMELİYİZ

Üretim yapan işletmelerin ihracat yapmaya teşvik edilmesi gerektiğini vurgulayan Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, bazı işletmelerin ihracat yapmak için yeterli bir yapıya sahip olmasına rağmen ihracata yönelik çalışmalara bilgi eksikliğinden kaynaklı olarak biraz uzak durduğunu belirtti. Bazı işletmelerin biraz cesaretlendirilmeleri ile, bazılarının da ihracat yapmak üzere bilgilendirilmeleri ile engellerin rahatça aşabileceğini söyleyen Prof. Dr. Sarıbıyık, işletmelerin bilgilendirilmesi, ihracata yönelik eğitimler alması, tecrübe paylaşımları vb hususlarda Sakarya Sinerji Grubu kapsamında bir çalışma gerçekleştirmesinin faydalı olacağını belirtti. Günümüzde farklı STK’ların belirli programlar çerçevesinde güzel çalışmalar gerçekleştirdiğini belirten Sarıbıyık, bu çalışmaların genele yayılmasını, sürekliliğinin sağlanmasını ve her zaman gündemde olması gerektiğini, bu sayede Sakarya’ya ve dolayısıyla ülkeye önemli bir katma değer sağlanabileceğini söyledi.

İHRACATA YÖNELİK PROJELER GELİŞTİRMELİYİZ

Sakarya’nın ihracat potansiyelinin artmasına yönelik projesel bazda çalışılmasının faydalı olacağını söyleyen Sakarya Makine İmalatçıları Birliği (SAMİB) Başkanı Günay Güneş, geçmişte Uluslararası Rekabeti Geliştirme Projeleri gerçekleştirildiğini, SAMİB olarak bu projelere yeniden start verdiklerini belirtti. Özellikle aynı havayı soluyan benzer ekiplerin birlikte hareket ederek çalışması gerektiğinin altını çizen Güneş: “ihracatı sadece yurtdışı olarak da düşünmemeliyiz. Aynı zamanda yan komşumuzla da irtibat halindeyiz. Benzer standartları, kaliteyi tüm işlerimize yansıtmalı ve alıcısı olmayan hiçbir ürünün değeri olmadığını unutmamalıyız” diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİRDE PEK ÇOK PROJE HAYATA GEÇTİ

Büyükşehir Belediyesinin genel alanı haricinde pek çok farklı projeyi ve proje kalemini takip ettiğini belirten Sakarya Büyükşehir Belediyesi Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Veysel Çıplak, özel sektörden ulusal diğer projelere ya da uluslararası pek çok projenin hayata geçirildiğini söyledi. Sakarya’nın daha fazlasını hak eden bir şehir olduğunu ifade eden Çıplak, katkı sağlayacak tüm fikirlere, projelere açık olduklarını dile getirdi.  

Yorumlar (0)