banner22

Sendikalardan ortak fikir

Aralık ayı enflasyon oranlarının açıklanmasıyla birlikte memur ve memur emeklilerinin maaş zam oranının belli olmasının ardından Memur-Sen Sakarya İl Temsilcisi Murat Mengen ve DİSK Emekli-Sen Sakarya Şube Başkanı Mehmet Çetin özel açıklamalarda bulundu.

EKONOMİ 04.01.2022, 08:52 Editör: Ebru Bulut
Sendikalardan ortak fikir
banner48

ZAM BELLİ OLDU

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) ilan ettiği enflasyon verileri baz alınarak memur ve memur emeklilerine verilecek enflasyon farkıyla işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin aylıklarına yapılacak zam oranları belli oldu. Bu aydan itibaren memur ve memur emeklileri yüzde 5 toplu sözleşme zammının yanı sıra yüzde 22,48 de enflasyon farkı alacak. Böylece maaş ve aylıklara yapılacak toplam zam oranı yüzde 27,48 olacak.

ALTI AYLIK ORAN

Eski SSK'lı ve Bağ-Kur'lu emeklilerin aylıklarına ise toplu sözleşme zammı yansıtılmamakta. Bu kategorideki emeklilerin aylıklarına geçmiş 6 aylık enflasyon oranı kadar yani yüzde 25,48 oranında zam uygulandı. Böylece en düşük işçi emeklisinin aylığı bin 626 liradan 2 bin 41 liraya, en düşük esnaf emeklisinin aylığı bin 764 liradan 2 bin 214 liraya, en düşük çiftçi emeklisinin aylığı da bin 663 liradan 2 bin 87 liraya yükseldi.

banner84

MÜMKÜN DEĞİL

Zamlar hakkında gazetemize özel açıklamalarda bulunan DİSK Emekli-Sen Sakarya Şube Başkanı Mehmet Çetin, “Bu zammı kabul etmemiz mümkün değil. En düşük emekli maaşı asgari ücret olmak üzere bütün maaşlara en az yüzde 50 zam talep ediyoruz. Verilen ücretlerle yaşanılması mümkün değil. Yoksulluk sınırı ve açlık sınırının belli olduğu bir ülkede asgari ücretin altında emekli maaşı verilmesini kabul etmiyoruz. Üyelerimizin ve tüm emeklilerin haklarını savunacağız. Yarın Gölcük’te toplanıp bir basın açıklaması ve miting gerçekleştireceğiz.  Hükümetten bu konuda sağduyu bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

EK İYİLEŞTİRME

Memur-Sen Sakarya İl Temsilcisi Murat Mengen ise, “TÜİK’in açıkladığı oranlar ışığında verilen zammı yeterli bulmuyoruz. Vatandaşlarımızın son dönemlerde yaşadığı ekonomik mağduriyete karşı ek bir iyileştirme zammı talebimiz mevcut. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Bakanımız ile temas halindeyiz. Onların da bu konuda olumlu görüşlerini biliyoruz. Devam eden bir süreç varken eyleme gidip masayı yıkmak olmaz ama aksi bir durumda sendika olarak basın açıklaması, miting vs. gibi bütün yasal haklarımızla sesimizi duyuracağız” dedi.

Yorumlar (0)