banner2

banner1

banner22

Şehir için topyekün mücadele

“Pandeminin Normalleşme Süreci Adımları” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması ardından Toplumsal, ticari ve ekonomik anlamda normalleşmeyi yakalayabilmek adına halkın farkındalığını artırmayı hedefleyen ekonomi tabanlı sivil toplum kuruluşları bir araya gelerek “Şehrimiz İçin Pandemiyle Mücadele Edelim” temalı basın toplantısı düzenledi.

EKONOMİ 22.02.2021, 15:06 Editör: Ebru Bulut
banner48

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI BİR ARAYA GELDİ

Geçtiğimiz günlerde “Pandeminin Normalleşme Süreci Adımları” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Pandemiye karşı söz konusu yeni uygulama modeline ilişkin Sakarya halkının alacağı önlemlerin artık daha da önemli olduğuna dikkat çekmek adına Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ ve Meclis Başkanı Talip Kuriş ev sahipliğinde, ilimizin önde gelen dernek ve sivil toplum kuruluşlarının da katılarak işbirliğinde bulunduğu bir basın toplantısı gerçekleştirildi. Pandemi tedbirlerine uygun olarak SATSO Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen söz konusu basın toplantısına; Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı, SESOB Başkanı Hasan Alişan, Akyazı Ticaret Borsası Başkanı Ali Şener Bayraktar, Akyazı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zafer Şinasi Bayraktar, MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı İsmail Filizfidanoğlu, Sakarya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Ertuğrul Kocacık, SAKARYAGİAD Başkanı Zafer Bekdemir, Sakarya Ziraat Odası Başkanı Ercan Ateş, ASKON Sakarya Şube Başkanı Engin Tumbaz, SASİAD Başkanı Ümit Karayaka, Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak, SAMİB Başkanı Günay Güneş, CADDER Başkanı Kemal Turgaç, Ekonomi Ticaret Derneği Sakarya Başkanı Şamil Dedeoğlu, Üretim Ticaret Kurulu Derneği Başkanı Özkan Pınar, Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur, Arifiye Esnaf ve Sanayici İş Adamları Derneği Başkanı Fatih Yeter ve iştirak etti.

NORMALLEŞME ADIMLARI

Gerçekleşen toplantıda Sivil toplum kuruluşları adına SATSO başkanı A. Akgün Altuğ basın açıklaması yaptı. Normalleşme adımlarına başlanacağı açıklanması üzerine 4 kategoriye göre ayrıldığını ifade eden Altuğ, “Geçtiğimiz günlerde “Pandeminin Normalleşme Süreci Adımları” Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklandı. Buna göre normalleşmeye ilişkin gerçekleştirilecek girişimler, il bazlı olarak adım adım yönetilecek ve sürecin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi yerelde halkın ve yöneticilerin sorumluluğunda ve katkılarıyla olacaktır. Bu yeni mücadelede illerdeki vaka sayısı ve risk yönetimi esasına göre, normalleşme adımlarının atılması planlanmaktadır. İllerimizin vaka sayıları ve aşı oranlarına göre “düşük”, “orta”, “yüksek” ve “çok yüksek” riskli iller olmak üzere dört kategoriye ayrılacağı açıklanmıştır.” şeklinde konuştu.

ORTAK HAREKET

Küresel salgında birçok insanı kaybettiklerini ve salgınla ancak ortak hareket ederek başaçıkabileceklerini belirten Altuğ, “Düşük riskli iller mavi, orta risk sarı, yüksek risk turuncu, çok yüksek risk kırmızı ile gösterilecek.  İlimizin bir an önce “düşük riskli” iller arasında yer alması için her türlü çabayı sarf etmeye gayret etmeliyiz. Toplumsal olarak yaşamı olumsuz etkileyen bu durumun çözümü ancak bireysel hassasiyet olacaktır. Herkes kendi sağlığından ve geleceğinden olduğu kadar diğer insanların da geleceği ve sağlığından ve hatta ülke ekonomisinin kaybından kendini sorumlu hissetmelidir. Bu süreçte sorumluluk hepimizde. Salgını hep birlikte fiilen ve fikren temizlik, maske ve mesafe kurallarına riayet ederek aşabiliriz. Son bir yıldır yaşanan salgının; sağlık, sosyal yaşam ve ekonomiye olumsuz yansımalarını hep birlikte gördük. Bu yaşanan dönemin bir an evvel sona ermesi ve normalleşmeye yerel anlamda kanalize olabilmemiz için halkımıza ve bizlere büyük sorumluluk düşmektedir. İlimizin gerek sosyal, gerekse ekonomik tüm dinamiklerinin gerekli tedbirleri alarak yeniden harekete geçirilmesi büyük önem arz etmektedir.” dedi.

“TEDBİRLERİN KARŞILIĞINI RENGİMİZİ MAVİYE DÖNÜŞTÜREREK ALACAĞIZ”

Tedbirlerin karşılığını topyekün mücadeleyle Sakarya’nın turuncu rengini maviye dönüştürerek alınacağını belirten Altuğ; “Artık hepimiz kendi şehrimizle ilgili seyri görerek, kısıtlamayı veya esnemeyi etkileyebilecek güce sahibiz. Pandemi ile mücadelede bireyler olarak işin asıl sahibi bizler olduk. Şehrimizi ayağa kaldıracak gücü göstermeliyiz. Bunu da kurallara dikkat ederek tedbirlere uyarak yapabiliriz. Sakarya’nın iddialı bir kent olduğunu bu konuda da ispat edebiliriz. Bu noktada Sakaryalı hemşehrilerimizin duyarlılığını ve sorumluluğunu artırarak salgınla mücadelede sabrını devam ettireceğine ve sonunda da sağlıklı günlere kavuşacağımıza inanıyoruz. Uyguladığımız tedbirlerin karşılığını turuncu olan rengimizi maviye dönüştürerek alacağız. Sakarya’nın motive ve kararlı bir şekilde kısa zamanda bu süreci başarıyla aşacağına inanıyoruz. Bu konuda gerekli hassasiyeti göstererek hep birlikte topyekün mücadele etmeliyiz. Biz meslek odaları ve ekonomik tabanlı sivil toplum kuruluşları olarak üyelerimizle birlikte temizlik, maske ve mesafe kurallarına daha fazla riayet edip şehrimiz için topyekün mücadeleye başlıyoruz ve tüm Sakaryalıları bu mücadeleye davet ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)