banner2

banner1

banner22

SATSO’da yılın son meclis toplantısı

SATSO, 2020 yılının son toplantısı olan Aralık ayı meclis toplantısını online olarak gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen toplantıda 2020 yılında yapılan çalışmaların istatistikleri, e- Ticaret dönemi ve yönetim kurulunun aylık faaliyetleri ile ilgili bilgiler paylaşılırken, 2021 yılından beklentilere de yer verildi.

EKONOMİ 30.12.2020, 16:20 Editör: Ebru Bulut
SATSO’da yılın son meclis toplantısı
banner48

“ÇOK BÜYÜK BİR EŞİK AŞILACAK”

Toplantıda konuşan SATSO Başkanı A. Akgün Altuğ, “2020 yılının son meclis toplantısını gerçekleştiriyoruz. Hepimiz için, her anlamda zor bir yıl oldu. Henüz de önümüzü görebilmiş değiliz. İş dünyası olarak ayakta kalma mücadelesine devam ediyoruz. Ancak 2021 den ümitliyiz. Aşı konusunda yaşanmakta olan olumlu gelişmeler umuyoruz ki ocak ayından itibaren vaka sayılarında önemli bir düşüşe sebep olacak ve normalleşme adına çok büyük bir eşik aşılacaktır. Biz de SATSO olarak 13 bin üyemiz ile birlikte, ilimizin ve ülkemizin problemlerine çözüm üretmek, iş dünyamızı pandemi sonrasına hazırlamak için yoğun mesai harcıyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da büyük bir hassasiyetle çözüm üretmeye devam edeceğiz. Ancak yeni bir yılı karşılarken yaşanan sürecin yaralarını sarmak için sürdürülebilir bir büyüme dönemi başlatacak bir ekonomi paketi ve politika bekliyor ve talep ediyoruz” dedi.

“BİRÇOK İŞLETME ÖDEMELERİNİ YAPMAKTA ZORLANIYOR”

Zor dönemin içerisinde olduklarını ve birçok işletmenin ödemelerini yapmaktan zorluk yaşadıklarını belirten Altuğ; “Devletimiz bugüne kadar mümkün olan destekleri açıklamış olsa da salgının sonuçlarının büyüklüğü sebebi ile birçok işletme ertelenmiş ödemelerini yapmakta zorlanmaktadır. Sizlerden gelen yeni talepler TOBB başkanımız Rıfat Hisarcıklıoğlu'nun yoğun gayretleri ile yetkililere iletilmektedir. Bu sebeple tüm meslek komitelerimizin, sektörlerinin sorunlarını sıklıkla takip ederek taleplerin birliğimize ulaşmasına katkı vermesi, onların sesi olması bu dönemde en önemli sorumluluktur. Elbette ki tüm beklentiler karşılanamayabilir. Devletimiz taleplere cevap vermeye çalışmaktadır. Fakat talebin devamlı çoğaldığı zor bir dönemin içerisindeyiz. Bizler sorumluluğumuzun bilincinde olarak mücadele etmeli, temsilcisi olduğumuz tüccarın ve sanayicinin zor gününde yanında olmayı sürdürmeliyiz” şeklinde konuştu.

“ÜYE SAYIMIZ BİN 366 OLDU”

Yapılan toplantıda ihracat rakamlarına ve üye sayılarına da değinen Başkan Altuğ; “Yaşanan pandemi sürecine rağmen artan yeni üye sayımızda da iş dünyamızın tüm zorluklara karşın ekonomiye katkı sağladığını gösteriyor. 2019 yılında yeni üye sayımız bin 170 iken, bugün itibariyle bin 366 olmuştur. Yüzde 17 civarında artış sıkıntılı sürece rağmen memnuniyet vericidir. Kaydı silinen üye sayımız da geçtiğimiz yıla oranla çok az da olsa bir artış gösterdi. Geçtiğimiz yıl 414 olan kaydı silinen üye sayısı 2020 yılı itibariyle 539’a yükseldi. Bu da yaşanan sürecin başka bir açısı… İhracat rakamlarımıza baktığımızda ise 2019 yılı kasım ayına kadar 11 aylık süreçte 4 milyar 700 milyon dolar civarında olan ihracatımız, 2020 yılının 11 aylık sürecinde yüzde 17 gerileyerek 3 milyar 900 milyon dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. Bu da özellikle mart nisan döneminde tamamen duran tedarik zincirinin yansımaları olarak görülebilir. İthalatımız ise 2019 yılının 10 aylık sürecinde 2 milyar 445 milyon dolar civarında iken; bu yıl 10 aylık dönemde yüzde 10.4 azalarak 2 milyar 200 milyon civarında gerçekleşti” ifadelerine yer verdi.

“İSTİHDAM ORANINDA YÜZDE 17’LİK BİR ARTIŞ YAŞANDI”

Geçen yıla oranlar istihdam oranında yüzde 17’lik bir artış olduğunu söyleyen Başkan Altuğ; “İl istihdam baktığımızda; 2019 yılında çalışan sayısı 271 bin 241 iken 2020 yılı aralık ayı itibariyle çalışan sayısı 280 bin 879 oldu. Bu rakamlarda üretimin ve hizmetin devam etme mücadelesini ve kısa çalışma ödeneğinin etkilerini görebiliyoruz. Emekli çalışan sayılarında da geçtiğimiz yıla oranla yüzde 1 oranında bir artış söz konusu. 2020 yılı teşvik belgeleri incelendiğinde ise; 2020 yılının ilk 11 ayında 102 belge, 7 milyar 268 milyon TL yatırım, 2 bin 810 istihdam söz konusu. 2019 yılının aynı döneminde 67 belge 19 milyar 219 milyon TL yatırım ile 2 bin 382 istihdam sağlandı. Bu dönemler kıyaslandığında yatırım rakamları anlamında bir düşüş yaşansa da belge başvurusu yüzde 52 artmıştır. Buna bağlı olarak istihdam oranında da yüzde 17’lik bir artış yaşanmıştır. Tüm bu bahsettiğim ekonomik veriler ilimiz adına artış ve azalışları ile 2020 yılı için genel bir tablo çizmektedir. 2020 yılında verdiğimiz emeğin ve mücadelenin karşılığını 2021 yılında alacağımızı ümit ediyorum” dedi.

“E-TİCARET ŞU AN ALTIN ÇAĞINI YAŞIYOR”

E- ticaret ile desteklemek konusunda somut adımlar atılması gerektiğini söyleyen Altuğ; “Değerli meclis üyeleri ekonomik verilerden bahsederken özellikle bir konuya değinmek istiyorum. Artık geleneksel ticaret yöntemlerini e- ticaret ile desteklemek konusunda somut adımlar atmalıyız. Yaşadığımız süreç bize bu fırsatı sunuyor. E-ticaret şu an altın çağını yaşıyor. Bunu çok iyi değerlendirmeliyiz. Yüz yüze ticaret elbette olmalı, ancak artık online olarak müşterilere ulaşacak kanalları da iyi öğrenmeliyiz. SATSO olarak biz bu konuda 2 yıldır yoğun eğitim programları düzenliyor, projeler üretiyoruz. Çünkü artık, dünyayı farklı okuyan ve anlayan, duyarlılığı ve iş yapma anlayışı bambaşka olan bir genç kitle, yeni nesil geliyor. O yüzden geleceğimizi şekillendirecek olan bu neslin eğilimlerini iyi anlamalıyız.  İnsanların alışmaya başladığı ve bizim de eğitim verdiğimiz e-ticarette kendini yenileyen ticaret erbabı, bugün para kazanıyor. Özellikle ticaret erbabımızın istisnasız bu işe girmeleri gerekiyor. Bizler bu konuda gereken eğitimleri veriyoruz, destek vermeye de devam edeceğiz. Bu konuyu lütfen atlamayalım. Değişime direnmeyenlerin kazanacağı bir döneme giriyoruz. Bunu bilerek ticaret yapalım. Ticaret erbabı için artık eriştiği müşteri kitlesinin yoğunluğu ve markasının bilinirliği de önemli. Biz e-ticarete yönelik web sitesi kurulumu eğitimleri verdik. Vermeye de devam edeceğiz. Bu konuda odamız, üyelerimize danışmanlık yapacak potansiyele de sahiptir” şeklinde konuştu.

SAİTEM EVRİM3 SAUTO ARACININ TANITIMI

SAİTEM EVRİM3 SAUTO aracı konusuna yer de veren Altuğ; “Yine geçtiğimiz hafta Sakarya Üniversitesi SAİTEM topluluğu tarafından geliştirilen, birçok yarışmada derece ve birincilikler almış olan, odamızın da altın sponsor olduğu “saitem evrim3 sauto” aracını öğrencilerimiz bizlere tanıttı. Odamız fuaye alanında meclis başkanımız Talip Kuriş ve Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan’ın da katıldığı bu tanıtım organizasyonunda SAİTEM topluluğundan araç ile ilgili bilgiler aldık. Yakın bir zamanda hem üniversitemiz hem de şehrimiz ile ilgili üniversitemizden bir hoca tarafından çirkin, toplumsal ahlak ile ilişiği olmayan bir takım açıklamalar yapıldı. Aslı ve karşılığı olmayan bu asılsız iddialara, üniversitemiz ve öğrencilerimizin bu başarılı çalışmaları ile gereken cevabı verdiğini düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

BANKKART BAŞAK PROJESİNDE İMZALAR ATILDI

Halkbank ile de yarın itibariyle Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansman Projesi’ne bezer protokol imzalanacağını belirten Altuğ; “Yaşanan salgın sürecinde üyelerimizin en çok yaşadığı sıkıntı finansmana erişim ve ticari yaşamda güven olgusunun en aza inmiş olması idi. Üst kuruluşumuz TOBB öncülüğünde ziraat bankası ile imzalanan “bankkart başak tedarik zinciri finansman projesi” kapsamında ziraat bankası Sakarya bölge temsilcileri ile üyelerimize yönelik protokol imzaladık. Bankkart başak projesi ile ziraat bankası karşılıklı kazan-kazan modeli ile satıcı ve alıcı arasında bir köprü vazifesi görüyor. Banka garantörlüğünde her iki tarafın da riski sıfıra iniyor ve esnek vade imkanları ile daha fazla satış yapabilmenin önü açılıyor. Halkbank ile de yarın itibariyle benzer bir çalışma kapsamında protokol imzalayacağız” dedi.

KİTAP ÇEKİLİŞİ SONUÇLANDI

Kitap çekilişi konusuna değinen Altuğ; Günümüzde sosyal medya platformları kitlelerini ve güçlerini artırıyorlar. Oda olarak bizler de bunun farkındayız ve üyelerimiz başta olmak üzere hedef kitlelerimize bu mecralardan ulaşmayı hedefliyoruz. Bu bağlamda kasım ayında odamızın instagram hesabı üzerinden başlatmış olduğumuz Sakarya yazarlarını okuyor isimli kitap çekiliş kampanyamızda 2250’den fazla katılımla yaklaşık 17 bin bin kişinin erişimini sağladık. Kazanan takipçilerimize kitaplarını yazar imzalı bir şekilde takdim ettik. Kampanyamıza çok yoğun bir ilgi gösterildi. Ve bu ilgi bizleri memnun etti. Belirli aralıklarla bu gibi benzer çalışmaları yapmayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

DEPREME HAZIRLIK VE KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞTAYI

Depreme Hazırlık ve Kentsel Dönüşüm Çalıştayı hakkında konuşan Altuğ şu ifadelere yer verdi; Büyükşehir belediyemiz tarafından düzenlenen Depreme Hazırlık ve Kentsel Dönüşüm Çalıştayı’na online olarak odamızı temsilen şahsım, yönetim kurulu başkan yardımcılarımız Cem Gün ve Yüksel Avşar, 18. Meslek komitesi başkanımız İlker Ergül ve 34. Meslek Komitesinden Meclis Üyemiz İbrahim Kahya ve komite üyemiz Murat Şık ile katılım sağladık. Başta insan hayatı olmak üzere emek verdiğimiz her şeyin birkaç dakika içerisinde yok olmaması için depremin bir yer sarsıntısı olarak kabul göreceği kent yapısını oluşturmak zorundayız. Bu yüzden bu çalıştayı önemsiyoruz. Sonuçlarını bekliyoruz”

İMMÜN PLAZMA BAĞIŞI

Altuğ; “Bildiğiniz gibi yeni tip koronavirüs tedavisi sürecinde ümmin plazma bağışı çok daha önem kazandı. Covid-19’a karşı savaşını kazanan üyelerimizin plazma bağışlarıyla tedavi bekleyen hastalara umut olması büyük önem arz etmektedir. Hastalarımızın kan ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Sakarya Kızılay organizasyonu ile başlatılan çalışmaya destek olduk.  Kan bağışı merkezi ve Adapazarı belediyesi önündeki kan bağış araçları vasıtasıyla kan bağışında bulunabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

YAPILAN ÇALIŞMALAR

Son olarak yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Altuğ şu ifadeleri kullandı; “Yine geçtiğimiz haftalarda sanayi ve teknoloji bakan yardımcısı Dr. Çetin Ali Dönmez’i odamızda ağırladık. Ziyarette odamızın tek durak ofis projesinde yer alacak olan KOSGEB Sakarya İl Müdürlüğü ile Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Sakarya Yatırım Destek Ofisi’nde devam eden çalışmaları yerinde inceledik ve bilgi verdik. Kadın girişimciler ve genç girişimciler kurulu icra komitelerimiz, yılın son meclis toplantılarını online olarak gerçekleştirdiler. Bizler de yönetim kurulunu temsilen meclis toplantılarına katıldık, çalışmaları, projeler ve gelecek hedefleri hakkında bilgiler aldık, görüş ve önerilerimizi dile getirdik. Ekotürk tv’nin “tohum yaşamdır” programına online olarak katıldık. Program moderatörü galip Umut Özdil’in sorularını cevapladık”

Yorumlar (0)