banner2

banner1

banner22

SATSO Mart Meclisi gerçekleşti

SATSO, Mart ayı meclis toplantısını online olarak gerçekleştirdi. Canlı olarak yayınlanan toplantıda pandemiden direk etkilenen esnafları rahatlatacak öneriler meclis üyeleri ile paylaşıldı.

EKONOMİ 31.03.2021, 17:47 Editör: Gizem Demirsoy
SATSO Mart Meclisi gerçekleşti
banner48

“CUMARTESİ YASAKLARI KALDIRILIRSA SEKTÖR NEFES ALACAK”

Toplantıda konuşan SATSO Başkanı A. Akgün Altuğ, "Sakarya'da ekonominin belini büken kapanmaların kısmen de olsa kaldırılmasından memnunuz fakat kesinlikle yeterli değil. Ramazan'da yeniden kapatılacaklar. 9-10 gün açık olmanın hiçbir iş yerine fayda sağlayacağını düşünmüyoruz. Ramazan'da da özellikle hizmet sektörünün ve perakende satış sektöründe faaliyet gösteren iş yerlerinin açık kalması gerektiğini düşünüyoruz. Kafe ve restoranların Ramazan ayında en azından iftar sonrası 2-3 saat açık kalması elzemdir. Öte yandan perakende satış yapan iş yerlerinin de bayram öncesi hiç olmazsa Cumartesi yasaklarının kaldırılarak açılması sektöre nefes aldıracaktır” dedi.

ÖNERİLER MECLİSE SUNULDU

Ekonominin kalkınması için ek tedbirlerin alınması gerektiğini söyleyen Başkan Altuğ, esnafın rahatlaması için önerileri meclise sundu. Elektrik, doğalgaz faturalarının süreçte düze çıkılana kadar ertelenmesi gerekli olduğunu belirten Altuğ, destek paketi alabileceklerden istenen vergi ve SGK borcu yoktur şartının aranmaması, oda aidatı, emlak, ilan reklam ödemeleri, çöp vergisi gibi vergilerin bu süreçte alınmaması, bugün itibariyle sonlanan kısa çalışma ödeneğinin bir müddet daha devam etmesi, yemek servisi yapan aracı kurumların komisyon miktarlarının azaltılması gerektiği, SGK vergi ödemelerinin ötelenmesi, dükkan sahipleri ve iş yeri sahipleri arasında yaşanan kira uyuşmazlıklarının giderilmesi, yüzde 1 olarak uygulanan KDV'nin yine bu düzeyde devam etmesi, sektör bazlı icralar durdurulması, çeklerin ertelenmesi ve belediyelerin ödemeler ertelenmesi ve bir müddet alınmaması halinde esnafın nefes alacağını belirterek önerilerini sıraladı.

Yorumlar (0)