banner2

banner1

banner22

SATSO'da Müşterek Meslek Komiteleri Toplantısı

Yılda iki defa yapılan ve SATSO Komite üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilen Müşterek Meslek Komiteleri Toplantısının ikincisi SATSO binasında yapıldı. Toplantı ardından TEKNOFEST’te Görsel Tasarım Ödülü alan SATSO Motorlu Taşıtlar Teknik Anadolu Lisesi tarafından yapılan e- Motat aracının gösterdiği başarıdan dolayı öğretmen, öğrenciler ve sponsorlara plaket takdim edildi.

EKONOMİ 29.09.2021, 14:01 Editör: Ebru Bulut
banner48

SATSO Komite Üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilen ve yılda iki defa yapılan ‘Müşterek Meslek Komiteleri Toplantısı’nın ikincisi SATSO binasında yapıldı. Toplantıda konuşan SATSO Başkanı A. Akgün Altuğ; “Komitelerin her ay düzenli olarak yapılması bizim için önemli. Sizin aldığınız kararlara göre de biz çalışıyoruz. Bunları da faaliyet takip sisteminde görüntülenebiliyor. Komite üyeleri bu sistemden faaliyetlerin yapılıp yapılmadığını takip etmiyor. Türkiye’de A kalitede bir oda olmak için çalışıyoruz” dedi.

“SİGORTA ÜRÜNLERİ PROMOSYON ÜRÜN OLARAK KULLANILMAMALI”

Başkan Altuğ’un komitelere söz vermesiyle birlikte toplantıya katılan Meslek Komiteleri Başkanları da sorunlarını dile getirdi. Şikayetini dile getiren SATSO bünyesinde faaliyet gösteren 16. Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Mertcan Korkmaz; “marketlerde ve araç muayene istasyonlarında sigorta ürünleri pazarlanarak bazı kampanyalar düzenleniyor. Sigorta ürünleri maalesef hiçbir promosyon ürün olarak kullanılmaması gerekiyor. Ama bazı güçlü firmalar bunu rahatlıkla promosyon haline getirip haksız kazanç elde ettiğini düşünüyoruz. Bunun ile ilgili bir şikayetimiz var. Trafik sigortalarında, trafik sigortasını iptal ettiğimizde biz aldığımız komisyonu da iptal ediyoruz. İki tane işlem yapıyoruz. İkisinde de birinde komisyonumuzu alıyoruz, araç satıldığı zaman aldığımız komisyonu geri veriyoruz. Türkiye’de herhalde iki işlem yapıp para kazanmayan tek meslek gruplarından biri bizizdir. Bir de yaptığımız bir çalışma var. İnşaat Olgu İş Sigortasını biz genele yaymak istiyoruz. Bununla ilgili belediye başkanlarıyla görüştük. Müteahhitlerin inşaat Olgu iş sigortasını inşaat yaparken zorunlu olarak yaptırması gerektiğini öneriyoruz” ifadelerine yer verdi.

YER TAHSİSİ

26. Meslek Komitesi Başkanı Mustafa Okuyan ise “Mobilyacılar sanayisi kaynarca yolu üzerinde kuruldu. SAMİKOP adıyla üniversitesinin ise ilgili bölümleri farklı konumlara açıldı. Üniversite ile görüştüğümüzde de yer tahsisi yapılırsa ilgili bölümlerin o bölgeye taşınacağı cevabını aldık bu konu ile ilgili sizin de yardımlarınız ile ilerleyen süreçte bu sorunu çözmüş olacağız” şeklinde konuştu.

“ÇOCUKLAR ÇOK CİDDİ SIKINTI İÇERİSİNDE”

29. Meslek Komitesi Üyesi Mustafa Yıldırım; “ Özellikle ilkokul çocuklarının kayıp bir nesil olmaması için kesinlikle okulların açık kalması ve aşılanmanın yapılmasının sonucunda bu gerçekleşecek tabi. Bununla ilgili bu tedbirleri alıp, bu çocukları ciddi bir biçimde kazanmamız gerekiyor. Arkadaşlardan çocuğu olan var, yeğeni olan var aynı şekilde çevresinde komşusu, eşi, dostu neyse ufak çocuklar maalesef bizim aldığımız istatistiklere göre çok ciddi sıkıntı içerisinde. Bunların toplamanın yolu da asla ve asla okulları kapatmamak” ifadelerini kullandı.

“ÜNİVERSİTEDE ACİL BİR HEYET OLUŞTURULMALI”

13. Meslek Komitesi Başkanı Özgür Karakaş; “Çin de alınan karara göre çelik fabrikaları kapatmaya başladı. Bu durum da bizi ciddi bir kaos bekliyor. Bunun için odamızdan yardım bekliyoruz. Bu kaosun sonunda ne olacağını ön göremiyoruz. Üniversitede acil bir heyet oluşturulup bu konu ile ilgili bir rapor hazırlanıp bize sunulmasının bize yardımcı olacağını düşünüyoruz” dedi. Meslek komiteleri başkanlarının ve üyelerinin bildirmiş olduğu sorunları not alan Başkan Akgün Altuğ sorunların çözümü ve isteklerin yerine getirilmesi için gerekli çalışmaları yapacağını belirtti.

“OTOPARK SORUNUMUZ VAR”

6. Meslek Komitesi Üyesi Enes Akcan; “Şehir ve ilçe merkezinde otopark sorunumuz var bu konuda bir çok yerden şikayet alıyoruz. Bu konuda işletmeler de kapısının önünde duba koyarak çözüm üretmeye çalışıyor. Bu konuda bir görüşme yapılarak geçici bir süre işletmelere göz yumulmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

AŞI VURGUSU

15. Meslek Komitesi Başkanı Davut Acunman; “Aşılamada 1.dozda mavi olduk ama ikinci dozda hala yüzde 40 civarlarındayız. Bu konuda aşının ne kadar önemli olduğunu hatırlatmak istiyorum. Eğer bu oran düşük devam ettiği sürece vaka sayıları artacağı görülüyor. Dükkanların işletmelerin kapanmaması için bu konuya dikkat etmemiz gerektiğini düşünüyorum” dedi.

TEKSTİLDE İŞÇİ SORUNU

24. Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Özkan Karabulut tekstil alanında genel olarak yaşadıkları sorunun işçi bulamamak olduğunu söyledi. Akgün Altuğ ise bu sorunun Sakarya genelinde olduğunu ve bu durumun Sakarya’da yatırım yapmak isteyen yatırımcıları olumsuz etkilediğini belirtti.

PLAKET VERİLDİ

Sona eren toplantı ardından SATSO binası önünde töreni düzenlendi. Törende TEKNOFEST’te Görsel Tasarım Ödülü alan SATSO Motorlu Taşıtlar Teknik Anadolu Lisesi tarafından yapılan e- Motat aracına ve sponsor firmalara plaket takdim edildi.

EN BÜYÜK PROBLEM NİTELİKLİ ELEMAN

Akgün Altuğ ise SATSO Motorlu Taşıtlar Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerine, sponsorlara emeği geçen herkese teşekkür etti. Altuğ; “Biliyorsunuz bunu bizim Türkiye Borsalar Birliği ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı protokol çerçevesinde bizim himayemizde yürüyen okulumuz ve en iyi öğrencileri de yetiştiren okul. Bir okulumuz vardı, okullarımızı ikiledik. İnşallah ben istiyorum ama bütün meslek liselerini bu şekilde bizim himayemizde devam ettirelim. Çünkü doğru yönettiğimizi biliyorum. Doğru yönetince de böyle doğru işler çıkıyor. Şehirde biraz önce konuştuk, yalnızca şehirde değil Türkiye’nin de en büyük problemi nitelikli eleman, nitelikli personel problemi. Biz üreten bir şehiriz bu üreten şehrin hem bugün hem sonrası için dediğim gibi nitelikli personel ihtiyacı olacak. Bu açıkları da meslek liselerimiz doldurarak oradan kaliteli kardeşlerimizi mezun ederek, yetiştirerek karşılayabiliriz. Onunla ilgili de yalnızca bu okulla değil, diğer okullarımızda da doğru çalışmalar yapmaya gayret ediyoruz” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)