banner2

banner1

banner22

“Sakarya cari fazla veren bir şehir”

ASKON Sakarya Şube Başkanı Engin Tumbaz, ülke ve şehir ekonomisini değerlendirdi. Tumbaz; “Cari açık değil, cari fazla veren bir şehir. Lojistik anlamda da Türkiye’deki en avantajlı şehirlerden biriyiz” dedi.

EKONOMİ 12.01.2021, 13:43 Editör: Ebru Bulut
“Sakarya cari fazla veren bir şehir”
banner48

“İHRACAT DÜŞTÜ”

Sakarya iş dünyasının öncü isimi olan ASKON Sakarya Şube Başkanı Engin Tumbaz, ülke ve şehir ekonomisini değerlendirdi. İhracat gelirlerinin düştüğünü ve 2020 yılının zor ve emsallerine rastlanmamış bir yıl olduğunu belirten Başkan Engin Tumbaz, “İş dünyası için tahmin edileceği üzere 2020 farklı bir yıl oldu. Daha önce emsallerine rastlanılmamış bir yıl oldu. Uzun süren bir pandemi 1 ve 2’nci dalgadan direk etkilenen ve kısıtlamalar neticesinde kepenk kapatan iş yerleri var. Ülke olarak en fazla ihracat yaptığımız Avrupa bölgesi ciddi oranda kapandı. Böylece ihracat gelirlerimiz maalesef düştü, diğer bir döviz girdisi sağlayan turizmden de bu sene yararlanamadık. Bu sebeplerle çok iyi bir yıl geçirmedik” ifadelerine yer verdi.

“AYAKTA DURAMAYACAKLAR”

Pandemi ile birlikte getirilen yasaklardan dolayı lokanta ve kafeterya sektörünün çok etkilendiğini ve bu sektörlere daha fazla destek verilmesi gerektiğini belirten Tumbaz, “Devlet imkanlar doğrultusunda iş dünyasının taleplerine cevap vermeye gayret etti. Hatta ilk dalga diye nitelendireceğimiz Nisan, Mayıs aylarında aldığı kararlar kısa çalışma ödeneği, vergi ötelemesi, kredi gibi. İlk dalganın atlatılmasında epey yardımcı olabildi. Ancak Kasım-Aralık aylarındaki ikinci dalga kısıtlamaları ve pandeminin sosyal hayatı durma noktasına getirmesi özellikle lokanta, kafeterya gibi sektörleri direk etkisi altına aldı. Bu sektörlere daha fazla destek verilmeli; aksi takdirde o sektörler ayakta duramayacaktır” şeklinde konuştu.

‘ÜRETEN BİR ŞEHİRİZ’ 

Zor bir yılı arkalarında bıraktıklarını söyleyen Tumbaz, “Sakarya tükettiğinden fazlasını üreten bir şehir yani cari açık değil cari fazla veren bir şehir.  Devletin verdiği destekler bizleri ayakta tutmaya yönelik olarak imkanlar doğrultusundaydı. Ancak yukarıda da bahsettiğim gibi artık özellikle bazı sektörler adına hibeler düşünülmelidir. Görüşmeleri süren asgari ücret konusunda da devlet vergilerden, özellikle asgari ücret konusunda azami feragat etmelidir. Çünkü çalışanlar ve işverenler için zor bir yılı arkamızda bırakıyoruz” dedi.

“TEŞVİK ETMELİYİZ”

2021 yılı için ümitli konuşan ASKON Sakarya Başkanı Engin Tumbaz, “Daha iyi bir yıl için belli sektörleri ayakta tutmayı başarabilmemiz ve yatırıma teşvik etmemiz gerekiyor. Özellikle de yatırım ve üretim yapan sanayicileri teşvik etmek gerekiyor. Çünkü bugünkü şartlarda dahi yüzde 80-85 kapasite kullanım oranı bulunan sanayi-üretim sektörünün 2021’de daha fazla imkan bulacağını düşünüyorum. Buna da kapasitemizin yetmesi için gerekli hazırlıkları yapmalıyız. Şöyle ki ben bu pandemiden sonra dünyanın Çin’i cezalandıracağını düşünüyorum. Çin’in en fazla ihracat yaptığı bölgelerden biri Avrupa Bölgesi. Burada lokasyon olarak yakınlığımızla birlikte Avrupa’nın Çin’e alternatif olarak Türkiye’yi düşüneceğini tahmin ediyorum. Burada da Türkiye’nin hazır olup bu talebe cevap verebilmesi önemli. Şu anki şartlarda bile yüzde 85 civarı kapasite kullanım oranı bize ilerdeki fırsatları yakalamamızda dezavantaj sağlayacağından üretim-sanayi sektörlerinin yatırıma teşvik edilmesi gerekir. Bu sayede hazır olmamız gerekir. 2021 in bizim için güzel bir yıl olacağını düşünüyorum ve hızlı bir toparlanma ve büyüme yılı olacağını söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

CAZİBE MERKEZİ

“Sakarya’nın yatırımcılar için birden fazla artıları var” diyen Tumbaz, “Şehrimiz lokasyon olarak İstanbul-Ankara-Kocaeli-Bursa gibi nüfusun yoğun olduğu alanda merkez sayılabilecek bir lokasyondadır. Otobana sahip olması, İstanbul -Antalya arasındaki tek yola ev sahipliği yapması, Karasu Limanı ve demiryolu düşünüldüğünde lojistik anlamda da belki de Türkiye’de ki en avantajlı şehirlerden bir tanesiyiz. Yetişmiş insan mevcudu, iki adet üniversitesiyle de desteklenen sanayisi ile de önemli bir merkez olduğumuzu söyleyebiliriz. Daha sayamadığımız birçok özelliğiyle Sakarya cazibe merkezi haline hızlıca gelebilecek bir şehirdir” şeklinde konuştu. 

HABER// Adapazarı Akşam Haberleri Alperen Durmuşkaya

Yorumlar (0)