banner2

banner1

banner22

Part-time çalışana tazminat!

Kısmi süreli çalışanın hafta tatili, yıllık izin, kıdem tazminatı gibi hakları için bu yılın sonuna kadar düzenleme yapılacak. Yıl içerisinde gençlerin istihdamını destekleyen bir dizi adım da atılacak.

EKONOMİ 27.03.2021, 09:21 Editör: Gizem Demirsoy
Part-time çalışana tazminat!
banner48

Ekonomi Reform Paketi ile çalışma hayatına ilişkin önemli adımlar hayata geçirilecek. Esnek çalışmanın en yaygın şekillerinden olan kısmi süreli (part-time) çalışmada izin, hafta tatili ve kıdem tazminatı gibi haklar güvence altına alınacak. Bu yıl sonuna kadar, kısmi süreli çalışanların hafta tatili, yıllık ücretli izni hak etme süresi ve kıdem tazminatına hak kazanma sürelerinin İş Kanunu'nda açıkça belirtilmesine yönelik düzenleme yapılacak.

GENÇ İSTİHDAM ULUSAL STRATEJİ BELGESİ HAYATA GEÇİRİLECEK

Genç istihdamını artırmak için 30 Eylül'e kadar Genç İstihdam Ulusal Strateji Belgesi hazırlanıp hayata geçirilecek. 30 Haziran'a kadar 'sektörel beceri haritaları' oluşturularak sektörel işgücü planlaması yapılacak. Yıl sonuna kadar, geleceğin mesleklerinde yeni iş olanaklarını oluşturmaya katkı sağlayacak geçiş destekleri devreye alınacak. Dijital yetkinliklerin geliştirilebileceği kuruluşlarda uzun dönem staj programları desteklenecek. 30 Eylül'e kadar yapılacak düzenlemeyle, mesleki eğitim merkezlerini gençler için daha cazip kılmak adına kalfalık döneminde alınan ücretlerde iyileşme sağlanacak. Öğrencilerin ücretleri kamu tarafından karşılanarak işveren üzerindeki yükler kaldırılacak.

Yorumlar (0)