banner2

banner1

banner22

Özel Sektörde Tatil Firma Kararına Bağlı

Bayramda kamuya verilen idari izin özel sektörü kapsamasa da firmaların istemesi üzerine tatil 10 güne çıkabilir.

EKONOMİ 19.08.2017, 14:03
Özel Sektörde Tatil Firma Kararına Bağlı
banner48

Hükümetin kararıyla önümüzdeki Kurban Bayramı'nda kamuçalışanları 10 gün tatil yapacak ve bayramın dışındaki günlerde de idari izinlisayılacak. Özel sektör çalışanları memurların idari izinli sayıldıkları 28-29Ağustos'ta tam gün 31 Ağustos'ta ise yarım gün çalışmak durumunda.

Firmanın kararınabağlı

İsteyen özel sektör firmaları aynen kamuda olduğu gibiçalışanlarına idari izin vererek 10 gün tatil yaptırabilir. Bu durum tamamenfirmanın kararına bağlı. Fakat çalışanlar açısından bir tehlike söz konusu.Bazı firmalar bu idari izin verdikleri 2.5 günü maaştan kesmeye kalkabilir.Buna dikkat etmek gerekiyor.

Öncelikle belirtelim bu izinler çalışanların yıllık izinhaklarından düşülemiyor, maaştan da kesilemiyor. Yani 10 gün tatil izni verilenbir özel sektör çalışanı ay sonunda maaşını tam alacak.

Bayramda çalışanlariçin

Sabah'ın haberine göre bunun yanında bayramda çalışmadurumunda olanlar için de mesai ücreti ödeniyor. İş Kanunu'na göre çalışanlarbayramda çalışmak zorunda değil. Rızaları ile mesai yapabilirler. Bu durumda daher gün için maaşlarıyla birlikte çift yevmiye hak ederler.

Bu Kurban Bayramı 30 Ağustos Zafer Bayramı ile birleştiğiiçin de toplamda 5.5 günlük bir tatil söz konusu. Bunun tamamını çalışan birişçi için bu günlerde 11 günlük yevmiye ödenmek zorunda.

Nasıl hesaplanır?

Bir işçinin net maaşının 1.500 TL olduğu varsayılırsa,günlük kazancı 50 TL olur. Bu işçi, günlük 7.5 saati doldurduktan sonrabayramda da çalışmışsa günlük mesaisi 50 TL günlük+ 50 TL= 100 TL bayramyevmiyesi olarak hesaplanır. AVM'lerde 12 saat çalışanlar yaptıkları 4 saatmesainin ücretini yüzde 50 fazlasıyla alır. Bu mesai bayramda yapılmışsa, ücretbayram mesaisine eklenir.

 

Editör: Şebnem Cerrah

Yorumlar (0)