banner2

banner1

banner22

Müteahhitler eyleme başlıyor

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu artan çimento fiyatlarına tepki olarak eylem kararı aldı. Ülke genelinde ki müteahhitleri temsil eden İMKON üyelerine çağrı yaparak 9 Eylül'den itibaren 15 günlük iş bırakmalarını istedi.

EKONOMİ 02.09.2021, 17:47 Editör: Ebru Bulut
Müteahhitler eyleme başlıyor
banner48

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle tedarik sıkıntısı yaşandığını anımsatan İMKON genel Başkanı Tahir Tellioğlu, bundan dolayı meydana gelen fiyat artışını anlayışla karşılayabileceklerini ancak yapılan zamların geçen yıla göre yaklaşık yüzde 200 olduğunu söyledi. Konuyu geçen aylarda Ticaret Bakanlığına dosya halinde sunduklarını ve sonuç beklediklerini belirten Tellioğlu meslektaşlarına iş bırakma çağrısı yaptı. Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak’ın genel Başkan Yardımcısı olduğu İMKON’un eylem çağrısına müteahhitlerin olumlu karşılık verdiği öğrenildi.

YATIRIMCININ TALEBİ VAR

İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu çimentoda yaşanan fahiş artışla ilgili yaptığı açıklamada "Üretim kapasitesi 115 milyon ton. 80 milyon tonluk üretim var. Bazıları yurt dışına sattığımızdan dolayı tedarik sorunu yaşıyoruz diye açıklama yapıyorlar. Bu, yurt dışına sattığın için tedarik sorunu değildir, bu içeride üretimi kısıtlayarak fiyatı artırma politikasıdır. Bu durumda çimentonun kayda değer mamul statüsüne alınmasını talep ediyoruz, ayrıca şu anda 4-5 büyük yatırımcının ilgili bakanlıklara çimento fabrikası kurmak için müracaatı olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla içeride çimento üretimini karşılamada kapasite sıkıntısı varsa bu yatırımcılara izin verilerek çimento sektörünün daha da büyütülmesine tarafız"

9 EYLÜL'DE İŞ BIRAKMA KARARI

Başkan Tellioğlu "Kararımız Anadolu'nun bize bağlı yaklaşık 40 derneğinde uygun gören meslektaşlarımızın aynı anda tek tip afiş asılması suretiyle başlayacak. Bu bir tavsiye niteliğindedir, kimse buna mecbur değildir. 15 gün süreyle bu afişler asılacaktır. İş güvenliği tehlikesi olan yerler, sözleşmeyle kısa süre içinde işini teslim etmek durumunda olan yerler gibi yerler hariç tüm özel sektörün tamamını kapsayan kesime, iş bırakma boykot çağrısı yapıyoruz” dedi

OLMUMSUZ ETKİLEYECEK

Tellioğlu, çimento fiyatlarındaki artışın konut fiyatlarına da yansıyacağını, kentsel dönüşümü yavaşlatacağını, lokomotif sektör olan inşaatın taşıdığı 250 alt sektörün ve bundan vatandaşın da zararlı çıkacağını söyledi.

Yorumlar (0)