banner22

Kadınlar üretiyor dünyaya gönderiliyor

Sakarya’da 3 ayrı tesiste yaklaşık 1800 çalışanıyla faaliyet gösteren firmada 1400 kadın işçi çalışıyor. İhracat ağırlıklı üretim yapan firmaya İŞKUR tarafından kadın istihdamına verdikleri katkı nedeniyle de teşekkür geldi.

EKONOMİ 24.12.2020, 12:48
banner48

ÜRETİMİN YÜZDE 85’İ KADINLARDA

Sakarya’da 1998 yılında 200 personel ile üretime başlayan ve 2020 yılında ise personel sayısı 1800’e ulaşan Talu Tekstil, ürettiği tekstil maddelerinin neredeyse tamamını ihraç ederken 3 ayrı tesiste 1400 kadın işçiyi istihdam ediyor. İŞKUR desteklerinden de yararlanan ve pandemi sürecinde bile kadın istihdamına yönelik adımlar atan firmaya İŞKUR İl Müdürlüğü’nden de teşekkür yazısı gönderildi. Fabrikanın kendilerine sunduğu imkanlardan memnun olan üretim hatlarında çalışan kadınlar ise memnuniyetlerini dile getirirken, hafta sonları 2 gün tatil imkanı olan ve çalışan anneler için anlaşmalı kreşi bulunan fabrikaya pandemi sürecinde kadın istihdamına yönelik olarak attığı adımlardan dolayı İŞKUR Sakarya İl Müdürü Tekin Kaya ve Sosyal Güvenlik Kurumu Sakarya İl Müdürü Erhan Çavuş tarafından gerçekleştirilen ziyarette teşekkür yazısı verildi.

‘KADINLAR ÇOĞUNLUKTA’

Fabrikadaki üretim hatlarında kadınların çoğunlukta olduğunu belirten Kalite Kontrol Sistemi ve Sosyal Uygunluk Müdürü Ezgi Çiler Ateş, “Yaklaşık 21 yıl önce Hendek’te 200 çalışan ile işe başlayan firmamız, bugün 3 tesis ve 2 bin çalışanı ile faaliyete devam etmektedir. Ben de 15 yıldır bu firmada kadın yönetici olarak çalışıyorum. Kadın yönetici olduğumu vurgulamamın haklı gerekçeleri var. Firmamızda niceliksel olarak kadınlar erkeklerden üstün durumda. 1800 çalışanın yüzde 85’ini kadınlar oluşturmakta. Kadınlarımızı geçtiğimiz yıllarda üretimin birçok noktasında göremezken, şuanda üretimin her noktasında etkin rol aldığını görmekteyiz” dedi.

ÇALIŞAN KADINLARDA MEMNUN

Evlilik için işten ayrıldıktan 2 yıl sonra yine aynı firmaya geri dönerek çalışmaya başlayan Belgin Atlı, “Çalışan kadınların çocukları için kreş imkanı sağlanıyor. Bu imkandan yararlanıyoruz. Maaşın ve sigortanın aksamaması çalışanlar için önemli bir detay. Benim de önceliğim bunlardı ve bu konuda hiç sorun yaşamadım bu firmada. İlk tercihim burasıydı. Sıcak bir ortama sahip ve arkadaşlıklarımızın güzel olduğu bir ortam olması sebebiyle burayı tercih ettim” ifadelerini kullanırken 5 yıldır aynı firmada çalışan Moda Tasarımı mezunu Pınar Kazdal ise “Yaklaşık 5 yıldır burada çalışıyorum. Tekstil üzerine ilk işyerim burası. Ağır sanayi olmaması, çalışma haklarımızı tam şekilde alabilmemiz, hafta sonu izinli olmamız, mesaiye kalmıyor olmamız ve ailemiz nedeniyle burayı seçtim” şeklinde konuştu.

İŞKUR’DAN TEŞEKKÜR

Kadın istihdamına yönelik katkıdan dolayı firmaya ziyarette bulunan İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya, “Firmanın işgücüne desteği önemli noktalara ulaşmıştır. Sigortalı çalışan sayısı 1998 yılında 750 iken, şuan 1500 ü geçmiş durumdadır. Biz de bu yüzden firmamıza istihdam sağladığı için teşekkür ediyoruz” dedi.

banner84

PANDEMİ BAŞLANGICINDA MASKE ÜRETTİLER

Talu Tekstil Sakarya Şubesi Müdürü Hakan Karakoç, “Biz İŞKUR ve SGK ile ortak proje ve çalışmalar yürüterek özellikle pandemi sürecinde kadın istihdamını daha da yüksek seviyelere getirmeye başladık. Bu durum bizim açımızdan çok olumlu sonuçlar doğurdu. Pandeminin başlangıç döneminde de burada maske üreterek çevre şehirlerin hastaneleri ve kamu kuruluşlarına hibede bulunduk” ifadelerini kullandı.

‘DEVLETE KATKI SUNUYOR’

Firmanın yaptığı atılımlarla devlete de katkı sunduğunu belirten Sosyal Güvenlik Kurumu Sakarya İl Müdürü Erhan Çavuş, “Tekstil yoğun emeğin olduğu bir sektör. Bu yüzden çalışan sayısı ise buna bağlı olarak çok fazla. Bu bağlamda Talu Tekstil kayıt dışılığa sıfır tolerans ile hareket etmektedir. Sağlamış olduğu katma değer ile birlikte hem vergi konusunda hem de sigorta pimi konusunda devlete katkı sunmaktadır” şeklinde konuştu.

Yorumlar (2)
Salim AYDIN 1 yıl önce
Bölgemizde faaliyet gösteren firmayı Şehrimize koyduğu katkılarından dolayı ayakta alkışlıyor ve başarılarının artarak devamını diliyorum.
Elif gulten 1 yıl önce
Allah sayilarini arttirsin
Ayni fabrikadan zonguldak
Ergli ilcesine de istiyorum