banner2

banner1

banner22

İş adamlarına teşvikler anlatıldı

TÜMSİAD Sakarya Şubesi tarafından üyelerine yönelik İŞKUR İstihdam Destekleri ve SGK Prim Teşvikleri hakkında bilgi verildi.

EKONOMİ 15.07.2018, 19:16
İş adamlarına teşvikler anlatıldı
banner48

İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya ile SGK Sosyal Güvenlik İl Müdürü Erhan Çavuş tarafından yapılan bilgilendirme toplantısına Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Şube Başkanı Ahmet Ölmez, yönetim kurulu üyeleri, Arifiye Esnaf ve Sanayici İş Adamları Derneği (ARSİADER) Başkanı Fatih Yeter ve TÜMSİAD üyeleri katıldı. 

REKABET GÜCÜNÜ ARTTIRIR

Toplantı açılış konuşmasını yapan TÜMSİAD Şube Başkanı Ahmet Ölmez, ilimiz sanayicisi ve iş adamlarının yakından takip ettiği istihdam destekleri ve teşvikleri ile borç yapılandırılması çalışmaların sonuç verdiğini söyledi. İş dünyasının her türlü talebi ve derdiyle ilgili olduklarını vurgulayan Başkan Ölmaz; “Devletimizin iş dünyamıza sağladığı ödeme kolaylıkları ve istihdam seferberliği kapsamında Cumhuriyet tarihimizin en kapsamlı istihdam teşvikleri olan İŞKUR’un istihdam destekleri ile SGK’ nın sigorta prim teşvikleri iş dünyamız açısından sevindirici olmuştur. Bu teşvikler firmalarımızın ulusal ve uluslararası rekabet güçlerinin artırılmasına katkı sunacak, üretimin istihdamın ve ihracatın artmasına vesile olacaktır. Dolayısıyla, işverenlerimizi bu destek ve teşviklerden azami ölçüde yararlanmaya ve istihdam seferberliğini desteklemeye çağırıyoruz" dedi.

 NİTELİKLİ İŞGÜCÜ FIRSATI

Toplantının ilk bölümünde İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya, “İlimizin istihdamı her geçen gün artıyor. Geçen yıl Sakarya’da işverenlerimizden Kurumumuza yaklaşık 40 bin kişilik açık işgücü talebi intikal etmiştir. Ancak, bu talebin yaklaşık 20 bin kişisi, yani yarısı eşleştirilmiş ve karşılanabilmiştir. Dolayısıyla, işgücü talebin tamamının karşılanabilmesi için işgücünün niteliğinin artırılması önemlidir. Bu amaçla, iş ve işçi bulmaya aracılık faaliyetimizin yanında İŞKUR programlarını çeşitlendirerek, işgücümüzün niteliğinin artırılmasını hedeflemiş bulunmaktayız. Bu faaliyetlerimiz için geçen yıl yaklaşık 40 milyon TL ödenek kullanmış iken, bu yıl söz konusu faaliyetlerimiz için ayrılan ödenek 80 milyon TL olarak geçen yılın 2 katına çıkarılmıştır. Bu nedenle özel sektörün istihdam artırıcı her faaliyetine teşviklerle destek olmak, işsizlerinde yanında olmak anlamına gelecektir” şeklinde konuştu.

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI

İşverenlerin en çok yararlandığı İşbaşı eğitim programlarına da değinen İl Müdürü Kaya, iş başı eğitim programlarının bir anlamda işin çalışılarak işyerinde öğrenildiği eğitim programı olduğunu, işletmelerin birer iktisadi müessese olmalarının yanında birer okul ve en iyi eğitim yuvaları olduğunu belirtti. İŞKUR Müdürü Kaya, bu amaç doğrultusunda düzenlenen işbaşı eğitim programlarının, işverenlere, nitelikli işgücünü maliyetsiz yetiştirme fırsatı sunduğunu, çalışanlarını % 10 ila % 30 oranında yedekleme imkânı verdiğini bunun yanında işsizlere de meslek öğrenme, tecrübe kazanma ve mesleki belge edinme olanağı verdiğini ifade etti. Ayrıca, İl Müdürü Kaya, İŞKUR’ un kurs ve program desteklerinin detayları hakkında işverenleri bilgilendirdi. 

SON BAŞVURU 31 TEMMUZ

Toplantının ikinci bölümde SGK İl Müdürü Erhan Çavuş ise, SGK prim borçlarının yapılandırılmasında son başvuru tarihinin 31 Temmuz 2018 olduğunu hatırlatarak, sigorta prim borçlarının yapılandırılması hakkındaki kanunu ile sigorta prim teşvikleri hususunda işverenleri bilgilendirdi.

FIRSATI KAÇIRMAYIN

İl Müdürü Erhan Çavuş şunları söyledi;“Bilindiği üzere 7103 sayılı Kanunla sosyal güvenlik prim borçlarına ödeme kolaylığı sağlanmıştır.

Bu kanuna göre kurumumuza karşı, her turlu prim, idari para cezası, yetersiz ödeme gibi

borçların peşin ya da taksitler halinde indirimli olarak ödenmesine imkân tanındı.Özellikle

silinen 4/b BAĞKUR primlerinin satın alınmasın da çok büyük avantajları var. Bu imkanlardan yararlanmak isteyen işveren ve sigortalılarımızı il ve ilçe müdürlüklerimize davet ediyoruz. Bu fırsatı kaçırmamalarını özellikle belirtmek istiyorum.” dedi.

Yorumlar (0)