banner2

banner1

banner22

İkinci kez bir araya gelecekler

Asgari ücret zammının belirlenmesi için bugün kritik gün. 2021'de verilecek asgari ücreti belirleyecek olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ikinci kez bir araya gelecek. Koronavirüs salgını nedeniyle görüşme çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek. Asgari ücret ile birlikte işsizlik maaşı ve kısa çalışma ödeneği de artacak.

EKONOMİ 15.12.2020, 09:20 Editör: Gizem Demirsoy
İkinci kez bir araya gelecekler
banner48

İlk toplantısını 4 Aralık'ta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un başkanlığında yapan komisyon, ikinci toplantısını da çevrim içi gerçekleştirecek. Toplantıda, TİSK heyeti dünya ve Türkiye'deki ekonomik ve sosyal görünüme dair görüşlerini sunacak. Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder'in başkanlığındaki toplantıda, Hazine ve Maliye ile Ticaret bakanlıklarının da ekonomik veri ve raporları komisyona sunması bekleniyor. Bakan Selçuk, işçi ve işverenin mutabakatı ile asgari ücreti tespit etmeyi hedeflediklerini belirtmişti.

KISA ÇALIŞMA VE İŞSİZLİK MAAŞINA ZAM! ASGARİ ÜCRET ARTIŞI BU ÖDEMELERİ NASIL ETKİLEYECEK?

Pandemi dönemiyle birlikte gündemimize daha çok giren kısa Çalışma Ödeneği ve İşsizlik maaşı ile ücretsiz izindekilere ödenen nakdi ücret desteği miktarları zamlanacak. Yeni rakamlar ocak ayı ile birlikte geçerli olacak. Bu ödenekler brüt asgari ücrete göre belirlendiği için ocak ayında belirlenecek yeni asgari ücretle birlikte ödenekler de artmış olacak.

 ASGARİ ÜCRET NE OLACAK?

Asgari ücret komisyonu ilk toplantısını 4 Aralık'ta yapmıştı. İkinci toplantı ise 15 Aralık'ta gerçekleştirilecek. 2021 yılında uygulanacak yeni asgari ücretin ay sonunda açıklanması bekleniyor. Son 9 10 yıllık artışlara baktığımızda asgari ücret zammının bir önceki yılın enflasyonunun 3 ya da 5 puan üstünde olduğunu görüyoruz. Bu hesaba göre bu yılki tahminimiz de yüzde 15 ya da yüzde 16 civarında bir artışın olması. Yüzde 16 artışa göre brüt asgari ücret 3 bin 413,88 TL civarında gerçekleşiyor. Şimdi bu hesaba göre ödeneklerdeki değişiklik nasıl olacak bakalım.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ

Kısa çalışma ödeneği üretimi kısmen ya da tamamen durmuş işletmelerin çalışanlarına belli prim şartıyla ödeniyor. Kısa Çalışma Ödeneği'nin en alt sınırı brüt asgari ücretin yüzde 60'ı kadar oluyor. 2020 yılı için uygulanan en az kısa Çalışma Ödeneği 1.765,80 TL oldu. Asgari ücrete yüzde 16 zam olduğunu varsayarsak bu durumda 2021 yılındaki Kısa Çalışma Ödeneği'nin en alt rakamı 2 bin 48 TL olacak. Kısa Çalışma Ödeneği'nin en üst rakamı ise brüt asgari ücretin yüzde 150'si kadar oluyor. 2020 yılında uygulanan en üst rakam 4 bin 414,50 TL civarında. Yeni asgari ücret yüzde 16 artarsa brüt rakam 3 bin 413,88 TL'ye, bu durumda en üst Kısa Çalışma Ödeneği de 5 bin 120 TL'ye çıkacak.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ

Kendi istek ve kusuru dışında işten çıkartılanlara son üç yılda 600 gün primi olması şartıyla verilen işsizlik maaşı da brüt asgari ücrete göre belirleniyor. İşsizlik ödeneğinin en alt sınırı brüt asgari ücretin yüzde 40'ı kadar oluyor. Buna göre 2020 yılında en az işsizlik maaşı 1.177,20 TL olarak uygulanıyor. Yeni asgari ücretin yüzde 16 arttığı hesabına göre en az işsizlik maaşı da 1.365 lirayı geçecek. En yüksek işsizlik maaşı ise brüt asgari ücretin yüzde 80'ini geçemiyor. Buna göre 2020 rakamı 2 bin 354,40 TL olarak uygulanıyor. Yeni asgari ücret artışıyla birlikte en yüksek işsizlik maaşının da 2 bin 731 lira olmasını tahmin ediyoruz.

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ

Ücretsiz izne ayrılanlara ya da kısa çalışma ödeneği alamayanlara verilen nakdi ücret desteği ise yine brüt asgari ücretin yüzde 40'ı kadar hesaplanıyor. Buna göre 2020 yılında ödenen destekler 1.177 lira civarında oluyor. Bu rakam da asgari ücret artış tahminine göre 1.365 liraya çıkacak.

Yorumlar (0)