banner2

banner1

banner22

Gözler Pazartesi günü yapılacak açıklamada

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) pazartesi günü açıklayacağı haziran ayı enflasyon verisiyle yılın ilk 6 ayına ait enflasyon rakamı ortaya çıkacak.

EKONOMİ 02.07.2021, 14:51 Editör: Nisa Çoban
Gözler Pazartesi günü yapılacak açıklamada
banner48

İşçi, memur ve emeklileri yakından ilgilendiren oranlar, ücret, maaş ve aylıklara yapılacak zamda belirleyici olacak.Enflasyon oranının doğrudan etkileyeceği kesimlerin başında işçi, memur ve emekliler gelecek.

3+3 ZAM KARARI VERİLMİŞTİ

NTV'de yer alan habere göre, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, 5. Dönem Toplu Sözleşmesi'nde 3 milyon 200 bin memur ile 2 milyona yakın memur emeklisi için 2021 yılında 3+3 zam kararı vermişti.Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) mayısta bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 6,39 arttığı dikkate alındığında, memur maaşlarına enflasyon farkı gündeme gelecek. Bu hesaplama, aynı sözleşme kapsamındaki memur emeklileri için de geçerli olacak.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİLERİNE EN AZ YÜZDE 3,39'LUK EK ZAM

Bir başka deyişle 5 aylık enflasyon göz önüne alındığında memur ve memur emeklileri şimdiden yüzde 3,39'luk ek zam almaya hak kazandı. Kesin rakam pazartesi belli olacak.Yaklaşık 8,5 milyon işçi emeklisi ve hak sahibinin aylıkları da bu yılın ilk 6 aylık enflasyon rakamıyla belirlenecek. İşçi emeklilerinin aylıkları, 6 aylık enflasyon oranında zamlanacak.

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLERİ NE KADAR ZAM ALACAK?

5 aylık dönem itibariyle SSK ve Bağ-Kur emeklisinin zam oranı şimdiden en az yüzde 6,39 olacak. Kesin zam oranı pazartesi belli olacak.

Yorumlar (1)
Recep Kocamanav 4 ay önce
Artı enflasyon oranında artış! Güncel verilere göre asgari ücret tespiti çok güzel fikir... Ama enflasyonu ve geçim verilerini düşük çıkarma hainliği olmazsa!
Şu an kamuda iş bulmak bol şükür gereken büyük bir nasiptir.
Keşke asgari ücret en düşük memur maaşına endekslense, memura verilen oranlarda artış herkese aynı yapılsa!
Asgari ücretten az emekli maaşı hak gasbıdır. Emekli maaşında tavan getirmek esastır. Ki herkes geçinilebilir ücrete kavuşsun.
Şu ters bakış... Bayramlarda emekliye, arada işçiye verilen ikramiye neden memura verilmez? İşçi memur emekli ikramiyesi ve maaşlar arasındaki büyük dengesizlik. Eski yeni emekli maaşı uçurumu! Emeksiz bir kesim vatandaşa emeklide devlet sırtından ayrıcalıklar haksızlıktır.. Yeni bir adil çalışan ve emekli sistemine acil ihtiyaç var.. Nedense hiç bir iktidar bu babayiğitliği göstermiyor.. Kapitalizmin vahşetine devam... Güçlü adamını bulan karda iş buluyor çok kazanıyor. Alınteri çok akıtan fukara. Kamuda dar gelirliye işte öncelik yasası bile düşünülmüyor...
Bakın geçmişe vekilin sülalesi akademisyenin sülalesi aynı imkanların içinde.. Fakirin adı yok..
İnsana odaklılık konusunda samimiyet kimsede yok..