banner2

banner1

banner22

Görüşmelerinden nasıl bir sonuç çıkacak?

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Başkanı Arzu Çerkezoğlu, asgari ücretle ilgili beklentileri değerlendirdi. Çerkezoğlu, “Asgari ücret yıllardır Türkiye’de işveren ve hükümetin uzlaşmasıyla çıkıyor. Dolayısıyla insanca yaşamadan çok uzak” dedi.

EKONOMİ 04.12.2020, 11:51 Editör: Ebru Bulut
Görüşmelerinden nasıl bir sonuç çıkacak?
banner48

GENEL MUTABAKAT

Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün ilk toplantısını online olarak gerçekleştirecek. Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Başkanı Arzu Çerkezoğlu, görüşmelerin hemen öncesinde muhabirimiz Nazile Akarsu’ya değerlendirmelerde bulundu. TÜRK-İŞ, HAK-İŞ VE DİSK’in geçtiğimiz günlerde toplantı yaptığını hatırlatan Çerkezoğlu, “Bütün konfederasyonlar asgari ücret ilişkin görüş ve önerilerini birbiriyle paylaşmış oldu. Asgari ücretle ilgili üç konfederasyonun da mutabık olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

“RAKAMLARI PAZARTESİ AÇIKLAYACAĞIZ”

Söz konusu toplantıda herhangi bir rakamın gündeme gelmediğini ifade eden Çerkezoğlu, “Sadece analizlerde bulunduk. Rakamla ilgili çok farklı hesaplamalar var. Her konfederasyonun ayrı rakam önerisi olabilir. Rakam konusunda değil, ama asgari ücretin temel ilkeleri konusunda, prensipleri konusunda hemfikiriz tabii. Biz DİSK olarak her yıl kapsamlı bir asgari ücret raporu hazırlıyoruz. Bununla birlikte hesaplamamızı yapıyoruz. Bu raporla birlikte, rakamımızı da Pazartesi günü açıklayacağız” dedi.

AĞIR KOŞULLAR

Mevcut asgari ücretle insanların geçinemediğini belirten Çerkezoğlu, “Ağırlaşan yaşam şartları ve yaşanan ekonomik sıkıntıdan dolayı mevcut asgari ücret maalesef insanlara yetmiyor. 2020 asgari ücreti için DİSK’in önerisi 3 bin 200 TL idi. Bu yıl da hem büyüme rakamları, hem gelir artışı, açlık sınırı, yoksulluk sınırı gibi birçok parametre üzerinden 2021 asgari ücreti için hesaplamamızı yapacağız” ifadelerini kullandı.

“GERÇEKÇİ DEĞİL”

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yapısını eleştiren Arzu Çerkezoğlu, “Komisyon 15 kişiden oluşuyor; 5 işçi,5 işveren ve 5 hükümet temsilcisi bulunuyor. Asgari ücret yıllardır Türkiye’de işveren ve hükümetin uzlaşmasıyla çıkıyor. Dolayısıyla toplu bir pazarlık olması nedeniyle maalesef asgari ücret tespit komisyonun kararları yıllar içerisinde asgari ücretin seyrinde de gördüğümüz gibi gerçek bir geçim ücreti, insanca yaşamadan çok uzak” diye belirtti. 

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ

Kısa çalışma ödeneğiyle ilgili olarak da değerlendirmelerini paylaşan Çerkezoğlu, “Bu uygulama, eğer fabrika kapalıysa, gerçekten çalışmıyorsa yasada var olan bir uygulamadır. Bizim söylediğimiz en önemli şey kısa çalışma ödeneğinin miktarı ve yararlanma koşulları. İşçiler açısından kolaylaştırılması gerekiyor. Bir diğeri de kısa çalışma ödeneğinin miktarı asgari ücretten az olmamalıdır. Kısa çalışma ödeneği patronlar tarafından suistimal ediliyor. İşçi kısa çalışma ödeneğinden yararlanıyor, ama her gün işe geliyor. Buna da dikkat edilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Adapazarı Akşam Haberleri// Nazile Akarsu

Yorumlar (0)