banner2

banner1

banner22

Esnaflardan vatandaşlara çağrı

Sakarya’nın çok yüksek riskli iller arasında yer alması nedeniyle kafe ve restoranlar açılmayınca Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı ve esnaflar Sakarya halkına çağrıda bulundu. Zor bir süreçten geçtiklerini söyleyen kafe ve restoran işletmecileri, vatandaşların pandemi kurallarına daha çok dikkat etmesiyle bu sürecin kısa sürede çözüleceğini belirtti.

EKONOMİ 10.03.2021, 13:51 Editör: Aysima Kortak
banner48

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı en riskli iller tablosunda çok yüksek risk grubunda yer alan Sakarya’da Pazar günü sokağa çıkma kısıtlaması devam ediyor. Kafe ve restoranlar ise paket servis veya gel al şeklinde vatandaşlara hizmet sunuyor. Kafe ve restoranların kapalı olması sebebiyle maddi ve manevi anlamda sorunlar yaşadığını söyleyen esnaflar vatandaşlara çağrıda bulundu. Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Alişan bu süreci hep birlikte mücadele ederek atlatacağımızı söylerken esnaflar ise “Esnaflar gerçekten zor durumda. Hijyen ve mesafe kurallarına uyarsak kısa sürede hep beraber bu süreci noktalayabilir” dedi.

BU VİRÜSÜ HEP BİRLİKTE YENECEĞİZ

11 Mart 2020 tarihinden itibaren birçok işyerinin kapalı olduğunu söyleyen Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Alişan, “Esnaflarımızın bu güne kadar sessiz kalmalarının sebeplerinden birincisi ülkesini seviyor olması, ikincisi ise insanını seviyor olmasıdır. Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği üyesi esnaflar vasıfsız insanlar değil bilinçli insanlardır. Toplumumuz ne kadar sağlıklı olursa esnaflarımız da o sağlıklı topluma hizmet edebilmek ve ürün satabilmek için gayret sarf eder. Türkiye’de bir renk karmaşası var. Sakarya daha önce turuncuydu, kırmızıya döndü. İnanıyorum ki, meslek mensupları ve meslek odalarımızla beraber tüm gayretimizle vaka sayılarının aşağıya çekilmesi için olağanüstü gayret gösteriyoruz. Kendi meslek grubumuzdaki kuruluşlarımızla bilgilendirme, haberdar etme, maske, mesafe ve temizlik konusunda hassasiyetle riayet etmeye çalışıyoruz ama bunu biz yapıyoruz.  Herkesi bunu yapmasını istiyoruz. Herkesin özellikle bu kervana katılmasını istiyoruz. Bu seferberliğe herkesin ortak olmasını istiyoruz. Bizim başka gideceğimiz ülkemiz de yok, şehrimiz de yok, dünyamız da yok. Onun için biz bu virüsü hep birlikte yeneceğiz ama eşit şartlarda ve hiç insan kayırmadan bunu yapmamız lazım” ifadelerini kullandı.

SAKARYA’NIN İSTANBUL’DAN DAHA YÜKSEK OLMASI ŞAŞIRTICI

Pandemi sürecinin maddi ve manevi açıdan zor bir süreç olduğunu söyleyen kafe işletmecisi Muhammet Talha Köse, “En büyük sıkıntılarımız maddi yönde oldu. İşletmeye alınan belli ürünler vardı. Bu ürünlerin kullanılmaması, personellere ödenen ücretler, kira gibi ücretleri her türlü ödemek zorunda kalıyoruz. Bir gelirimiz de yok. Sürekli eksiye gitme durumu var. Bu sebepten dolayı pandemi sürecinde maddi anlamda sıkıntılar yaşandı. Manevi anlamda da yaşandığımız sıkıntılar da var. İşletmemize bir sirkülasyon yok. Müşteriler gelemiyor. Bu yüzden adımız unutulmaya başlanıyor. Manevi anlamda da bu şekilde sıkıntılar yaşıyoruz. Sakarya Marmara Bölgesi’nin en riskli ili olarak geçiyor. İstanbul’un olduğu bir bölgede Sakarya’nın İstanbul’dan daha yüksek olması şaşırtıcı. Demek ki bizim insanlarımızda biraz duyarsızlık olmuş. Özel olarak Sakarya halkından biraz daha duyarlı davranmalarını isterim. Çünkü esnaflar, işletme sahipleri hatta kirayı ödediğimiz kira sahipleri bile gerçekten zor durumda. Sakarya halkından en büyük isteğim daha duyarlı ve daha dikkatli olmalarıdır” şeklinde konuştu.

EKONOMİ BİR ZİNCİR VE ESNAFLAR DA BU ZİNCİRİN ÖNEMLİ BİR HALKASI

4 yıldır Serdivan’da yemek salonu işleten Bülent Yılmaz, “Yaklaşık 1 senedir bütün esnaflar gibi biz de zorluklar yaşıyoruz. Kapalıyız, paket servisle devam etmeye çalışıyoruz fakat bir sürü zorluğu var. Yayınlanan harita ile Sakarya’nın tehlikeli durumda olduğunu öğrendik. Bu süreçte biraz daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor. Kendimizden ziyade diğer insanların hayatını ve hayat koşullarını etkileyecek hatalar yapmamamız gerekiyor. Sosyal mesefe kurallarına uymalı, zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamamız gerekiyor. Ekonomi bir zincir ve esnaflar da bu zincirin önemli bir halkası. Bu süreçten bütün ekonomimiz etkileniyor, özellikle de esnaflar. Esnafları da gıda, giyim veya tekstil olarak ayırmıyorum. Tümüyle bütün esnaflar zor zamanlar yaşıyor. Çok dikkat etmeliyiz ki bir an önce bu durumdan kurtulalım. Normal hayatımıza geri dönelim. Halkımıza düşen görev belirtilen hijyen ve mesafe kurallarına harfiyen uyulmasıdır. Biz buna uyarsak çok daha kısa sürede bu süreci noktalayabiliriz. Biraz daha dikkat edelim. Hepimiz zor durumda fakat biz esnaflar olarak çok daha zor durumdayız. Vatandaşlarımız bizi biraz düşünsünler” dedi.

Yorumlar (0)