banner2

banner1

banner22

Ertürk Toplu Sözleşme Görüşmelerini değerlendirdi

Kocaali Türk Eğitim-Sen İlçe Temsilcisi İlker Turan Ertürk, toplu sözleşme görüşmelerini değerlendirerek, “Büyüyen ekonomiye bu rakamlar yakışmadı, asgari ücret memur maaşına yaklaştı” açıklamasını yaptı.

EKONOMİ 27.08.2021, 13:35 Editör: Ebru Bulut
Ertürk Toplu Sözleşme Görüşmelerini değerlendirdi
banner48

Haber/Nazile Akarsu

ENFLASYONA EZDİRİLDİ

Kocaali Türk Eğitim-Sen İlçe Temsilcisi İlker Turan Ertürk, “Geçtiğimiz günlerde Devlet memurlarının toplu sözleşme görüşmeleri onaylanmış ve memurlar piyasa beklentisinin altında bir zam alarak yetkili sendika tarafından enflasyona ezdirilmiştir. Devlet memurlarının tek derdi aldıkları maaşlar değildir elbette. Ancak yapılan işlerde beklenen performans her zaman küresel çapta en iyi olanlar iken verilen ücret dünya örneklerinden alt seviyelerde kalmıştır. Özellikle eğitim, sağlık ve güvenlik hizmetleri oldukça önemlidir ki bu işlerde görev yapan personel geçim sıkıntısını hissederse yaptığı işlerdeki verimliliği düşecek ve önem arz eden bu işlerin aksamasına sebep olacaktır” dedi.

ZORLAYICI SEBEP

Ertürk, “Eminiz ki devletimizin kaynakları veya bütçesi memur maaşlarında yapılacak iyileştirme konusunda sınırlı olsaydı, devlet memurları üzerine düşeni yapacaktı. Lakin sadece seçim işlerine ayrılan bütçeler bile birçok isteği karşılayacak boyuttadır. Ülkemizin büyüyen ekonomisine karşın bu ücret artırımı sarih bir şekilde yetersiz kalmıştır. Bir eğitim çalışanı hizmet verdiği sınıfa girdiğinde kafasında hala günlük geçim kaygısı varsa nasıl kaliteli bir eğitim verebilir? Her halükarda işini yapması beklenir ancak bu durum anatomik olarak da zorlayıcı bir sebeptir. Uykusu gelen bir şoför yola yeni çıkmış bile olsa sağlıklı mesafe kat edemez, yol gidemez” diye konuştu.

“CEFAKARLIKTAN VE SORUMLULUKTAN HİÇBİR ZAMAN KAÇMADIK”

Ertürk, “Kamu görevlilerinin devletine bağlılık esaslarından biri de aidiyet hissidir. Bunu sağlamak için yapılacak ödüllendirmelerin başında da tatmin edici ücret yer alır. Tarihte birçok hükümdarın ve yöneticinin bu hususu dikkate aldığını ve çıkılan seferler sonucunda sahada çarpışan tebaasını maddi olarak da ödüllendirdiğini hatırlatmak isterim. Türk Eğitim-Sen olarak cefakarlıktan ve sorumluluktan hiçbir zaman kaçmadık. Ancak Kamu görevlilerini sözleşme masasında yetkili sendika olarak temsil edenlerin, yine kamu görevlisi memurlar tarafından sorgulanması gerektiğini de düşünmekteyiz. Bu bağlamda hesap verebilir sendikalara dahil olmalarını da tüm kamu görevlisi meslektaşlarımıza tavsiye ederiz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)