banner22

Eğitim Sen’den zam oranı açıklaması

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eğitim-Sen Sakarya Şube Başkanı Yücel Kaçar, kamu çalışanlarına yapılan zam oranını yeterli bulmadıklarını ifade ederek, “Sadaka zammına hayır” açıklamasında bulundu.

EKONOMİ 07.01.2022, 15:07 Editör: Ebru Bulut
Eğitim Sen’den zam oranı açıklaması
banner48

“KABUL ETMEK MÜMKÜN DEĞİL”

Eğitim-Sen Sakarya Şubesi Başkanı Yücel Kaçar, şube binasında düzenlediği basın toplantısında memur maaş zamlarını değerlendirdi. Kaçar, “Son olarak 3 Ocak'ta toplanan kabine toplantısından 6 milyon kamu emekçisine ve emekliye %2,5 oranında maaş artışı dayatması çıkmıştır. Yaşadığımız gerçek enflasyon yıllık %80'i aşmıştır. Buna rağmen TÜİK verilerinde enflasyon yıllık %36,08, son altı aylık enflasyon ise %25,5 olarak gösterilmiştir. Haftalar boyunca ek zam, ek zam için ek protokol vaatleri ile oyalanan milyonlarla dalga geçercesine yapılan sadaka zammı dayatmasını kabul etmek mümkün değildir” dedi.

banner84
EYLEM KARARI

KESK'e bağlı sendikalar olarak eylem kararı aldıklarını söyleyen Kaçar, “Dolayısıyla önümüzdeki süreçte milyonlarca kamu emekçisinin ve emeklisinin sefalete itilmesine karşı hayata geçireceğimiz eylem ve etkinlikler çok daha yakıcı hale gelmiştir. Tüm Kamu emekçilerini her zaman olduğu gibi bu zorlu süreçte de insanca yaşamaya yetecek bir ücret, güvenli gelecek-güvenceli iş mücadelemizi yükseltmek üzere, birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU

Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili olarak da Yücel Kaçar, “Öğretmenlik Meslek Kanunu tasarısı kapalı kapılar ardında kanunun muhatabı olan öğretmenlerinin ve sendikalarının dışında haklarını ve taleplerini dikkate almadan hazırlanmıştır. Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun ILO ve UNESCO ortak belgesi olan ‘Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararı'na uygun bir düzenlemeyle yeniden yapılandırılmasını, aksi takdirde TBMM'ye sunulan Öğretmenlik Meslek Kanunu Tasarısı'nın derhal geri çekilmelidir. Bir meslek kanunu hazırlanacaksa 'Öğretmenlerin Statüsü Tavsiye Kararı' temel alınmalı, sadece öğretmenlerin değil tüm eğitim emekçilerin hakları ve talepleri güvence altına alınmalıdır. Bu doğrultuda çalışmalar yürütmek üzere eğitim alanında örgütlü tüm sendikaları birlikte hareket etmeye çağırıyoruz” diye ifade etti.

Yorumlar (0)