banner2

banner1

banner22

DSÖ'den koronavirüs aşısı açıklaması

Pfizer ve BioNTech üretimi olan koronavirüs aşısı ilk olarak İngiltere'de kullanılırken, Dünya Sağlık Örgütü'nden salgında umut ışığı olan aşı ile ilgili hayalleri yıkacak bir açıklama geldi. DSÖ Sözcüsü Margaret Harris, aşının Covid-19'la savaşmak için müthiş bir araç olduğunu ancak "Bağışıklık duvarı" oluşturmaktan çok uzakta olduğunu söyledi.

EKONOMİ 08.12.2020, 18:17 Editör: Aysima Kortak
DSÖ'den koronavirüs aşısı açıklaması
banner48

Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Margaret Harris, koronavirüs aşılarının, salgınla savaşmak için müthiş bir araç olduğunu, bununla beraber toplumda "bağışıklık duvarı" oluşturabilme kabiliyetinden "çok uzakta" olduklarını belirtti.

"KORONAVİRÜS GENİŞ ÇAPTA YAYILIYOR"

Sözcü Harris, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, Pfizer ve BioNTech'in geliştirdiği Kovid-19 aşısının İngiltere'de yaygın kullanımına başlanmasının, bu ülkede ve Avrupa'da "üçüncü bir dalgayı" engelleyip engellemeyeceğine ilişkin soruyu cevapladı. Salgında "birinci, ikinci dalga" gibi ifadeleri kullanmadığını belirten Harris, aslında Kovid-19 salgınında virüsün geniş çapta yayılmasının sürekli bir durum arz ettiğini vurguladı.

"BAĞIŞIKLIK DUVARI OLUŞTURMAKTAN ÇOK UZAKTA"

Harris, "Aşılar harika araçlar ve (salgında) çok yardımcı olacaklar. Ancak artan risk durumunda ve bir çeşit bağışıklık duvarı oluşturmasındaki etkisi hala çok uzakta." dedi.

YOĞUN BULAŞI DURDURMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLERİ SIRALADI

Vaka sayılarındaki artışı ve salgındaki dalgalanmaları engelleyebilmek için yapılması gerekenin, halk sağlığı önlemlerine uyulması olduğunu vurgulayan Harris, sosyal mesafe, el yıkama, test ve temaslıların takibi gibi önlemlere titizlikle uyulması çağrısında bulundu.Harris, "Bu yoğun bulaşmayı durdurmak için bu saydığım şeyler, her zamankinden daha büyük bir titizlikle yapılmalıdır." ifadesini kullandı.

AŞI TEK BAŞINA YETERLİ OLMAYACAK

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, son günlerde Cenevre'de düzenlediği basın toplantılarında, aşıların Kovid-19 salgınını sona erdirmek için tek başına yeterli olamayacağı, diğer halk sağlığı önlemleriyle birlikte etkili olacağı konusunda uyarılarda bulunuyor.

NE OLMUŞTU?

İlk olarak Aralık 2019'da Çin'in Hubei eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle dünya genelinde 1 milyon 554 binden fazla insan yaşamını yitirdi, 68 milyonu aşkın insan ölümcül salgına yakalandı.

Yorumlar (0)