banner2

banner1

banner22

"Dilekçe verdik"

SESOB Başkanı Hasan Alişan, Kocaeli'de tam kapanma sürecinde alınan marketlerde gıda ve temizlik dışı bazı ürünlerin satışının yasaklanması kararından önce Sakarya Valiliği'ne 26 Nisanda başvuru yaptıklarını fakat İl Hıfzıssıhha Kurulu'ndan böyle bir karar alınmadığını belirtti.

EKONOMİ 30.04.2021, 14:04 Editör: Ebru Bulut
"Dilekçe verdik"
banner48

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, 17 Mayıs pazartesi günü saat 05.00'e kadar sürecek olan tam kapanma döneminde kent genelinde alınması gereken ilave tedbirleri değerlendirdi. Buna göre, bünyesinde perakende olarak inşaat malzemesi, hırdavat, tekstil, giyim, züccaciye, çanta ve ayakkabı, halı, mobilya, elektronik ürünler, beyaz eşya ve klima, kırtasiye ve otomotiv ürünleri satış reyonları bulunan marketlerin bu reyonlarının, ana faaliyet alanı bu ürünlerin satışı olan işyerleri için getirilen kısıtlamalara tabi olmasına, bu reyonların ve bulundukları katların kapatılmasına, müşterilerin bu reyonlara ulaşmasını engelleyici fiziki tedbirlerin alınmasına karar verildi.

“26 NİSAN’DA BAŞVURDUK”

Yasak kararının Sakarya'da neden alınmadığını değerlendirmelerde bulunan Sakarya Esnaf Odaları Birliği Başkanı Hasan Alişan; " Bizler bu kara için 26 Nisan'da Sakarya Valiliği'ne dilekçe ile başvurarak böyle bir kararın ilimiz içinde alınması gerektiğini söyledik. Hatta verdiğimiz dilekçenin ekinde Kayseri ve Karaman valiliklerinin aldığı aynı yöndeki kararları da gönderdik. Henüz Sakarya Valiliği yasakların başlamasına rağmen bu yönde bir karar almadı. Sakarya İl Hıfzıssıhha Kurulu'ndan da aynı kararları alacağını umut ediyoruz" şeklinde konuştu.

“ŞUBAT AYINDA TELEP ETTİK”

Mahkeme sürecinin hala devam ettiğini söyleyen Başkan Alişan; “Bu tür bir mağduriyetin esnaflara yaşatılmaması adına şubat ayında avukatlar aracılığı ile Danıştay'a İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü'nce yayımlanmış 30.11. 2020 tarih ve E-89780865-153-20076 genelgenin Meslek kurumlarına bağlı esnaf ve sanatkarların faaliyetlerinin engellenmesi yönündeki idari işlem yetkisinin hukuka aykırı olduğunu ve zincir marketlerle esnaf arasında haksız bir rekabete ortam sağladığını beyan ederek öncelikle yürütmenin durdurulması daha sonrada bu genelgenin iptalini istedik. Mahkeme inceleme süreci devam ediyor" dedi.

HESAP VERMEYE HAZIRIZ

Esnafın her zaman hakkını savunduklarını ve gerektiğinde de hesap vermeye hazır olduklarını dile getiren Alişan; " Biz Sakarya'da esnaflar için elimizden ne geliyorsa, yasalar bize ne kadarını el veriyorsa hepsini yapmaya çalışıyoruz. Yasalar çerçevesinde Hasan Alişan şunu da yapabilirdi ama yapmadı, esnafın hakkını savunmadı diyen varsa, her zaman hesap vermeye hazırız." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)