banner2

banner1

banner22

“Çiftçilerimiz borç batağının içinde”

Pamukova Ziraat Odası Başkanı Yaşar Ulukaya yaptığı basın açıklamasında üreticinin sorunlarını dile getirdi.

EKONOMİ 03.03.2021, 20:36 Editör: Ebru Bulut
“Çiftçilerimiz borç batağının içinde”
banner48

“MAZOTUN PAHALI SATILMASINI DOĞRU BULMUYORUZ”

Pamukova Ziraat Odası Şubat 2021 tarihli meclis toplantısında son günlerde gübre ve kimyasal ilaçlara yapılan zamlar ve üretim sorunları görüşüldü. Pamukova Ziraat Odası Başkanı Yaşar Ulukaya Şubat ayında yapılan meclis toplantısında son günlerde gübre ve ilaçlara yapılan zamları ve üretim sorunları görüşüldüğünü belirterek, toplantıda görüşülen konularla ilgili bir basın açıklaması yaptı. Ülke ekonomisinde olduğu gibi insan yaşamının olmazsa olmazı tarım sektörü son günlerdeki girdilere yapılan zamlarla çaresizlik içinde olduğunu ifade eden başkan Yaşar Ulukaya; “Geçen yıl ocak ayında bin 765 TL olan üre gübresinin tonu bu yıl ocak ayında yüzde 70 zamlanarak 3 bin TL olmuştur. Aynı şekilde kimyasal tarım ilaçları da dolara endeksli denilerek yüzde 25 ila yüzde 60 arasında zamlanarak, üreticinin gübre ve ilaç kullanımını imkânsız hale getirilmiştir. Dolardaki artış durup, inişe geçtiği halde maalesef gübre ve ilaçlara yapılan zamlarda herhangi değişiklik yoktur. Çiftçilerimizin traktöründe kullandığı mazotun deniz araçlarına uygulanan indirimli fiyat uygulamasına geçilmesi zorunlu hale gelmiştir. Yatların kullandığı mazot indirimli satılırken 83 milyon nüfuslu ülke insanını besleyen aynı zamanda ihraç ürünleriyle ülkemize döviz kazandırmak için çalışan çiftçilerimizin üretimde kullandığı mazotun pahalı satılmasını doğru bulmuyoruz” ifadelerini kullandı.

“O İLLER ARASINDA SAKARYA DA BULUNSUN”

Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarımsal ve Kırsal Kalkınma destekleri ödenecek olan 42 il arasında Sakarya’nın da bulunmasını istediklerini dile getiren Ulukaya; “Yeni çıkartılan kırsal köy mevzuatı ile ilgili gelişmelerin köylümüzün ve üreticilerimizin menfaatleri düşünülerek yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Büyükşehir yasaları çerçevesinde mahalleye dönüştürülen köylerimizin bazılarında köy tüzel kişiliğine ait arazilerin büyük bir kısmı belediyeler tarafından satılmış ve satılmaya devam etmektedir, yeni bir mevzuat değişikliği ile köylere ait arazilerin satışlarının durdurulması ve satılan arazilerin iade edilmesi ile eski haline dönüştürülmesi daha adil olacaktır. Bu arada milletvekillerimizin gayretlerini bekliyoruz. Ayrıca Sakarya’nın Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarımsal ve Kırsal Kalkınma destekleri ödenecek olan 42 il arasında Sakarya’nın bulunmaması, Sakarya ilimize bir haksızlık olduğunu düşünmekteyiz” dedi.

ÇİFTÇİLERİMİZ BORÇ BATAĞININ İÇİNDE

Çiftçilerin bankalara ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçları yüzünden borç batağının içinde olduğunu belirten Ulukaya; “Çiftçilerimizin desteklenmesi ülke ekonomisini yakından ilgilendirmektedir, üreticiden alınan buğdayın tonu bin 650 TL olup, ithal edilerek alınan buğdayın tonu 2 bin 650 TL’dir. Bu şartlar altında dahi ısrarla üretim yapan çiftçilerimizin bankalara ve tarım kredi kooperatiflerine olan borç batağının içindedir. Birçok çiftçimiz Ziraat Bankasından kredi alamadığı için özel bankalardan kredi kullanmak zorunda kalmakta ve maddi sıkıntıda olması yetmiyormuş gibi birde yüksek faizli kredi ödemek zorunda kalmaktadır. Tarım Kredi Kooperatiflerinin faaliyetlerine yeni bir düzenleme getirilmelidir. Tarım Kredi Kooperatiflerinin sattığı tarım girdileri sanki piyasa fiyatlarından düşük satıyormuş gibi düşünülüp, oysaki çiftçinin yüksek faiz ile satın aldığı vadeli borçlarını ödeyemez duruma getirmektedir. Pandemi sürecinde sağlık çalışanlarımız nasıl ki insanlarımızı yaşatmak için var gücüyle gece-gündüz demeden çaba gösteriyorlar ise, çiftçilerimizde insanlarımızın yaşamını sürdürebilmesi için gerekli gıda ihtiyaçlarını üretme gayret ve çaba içerisinde olup, seslerine kulak verilmeli ve sorunlarına çözüm üretilmelidir. Pandemi sürecinde esnafımıza ve sanayicilerimize verilen maddi desteğin çiftçilerimize verilmemesi, bu destekten çiftçilerimizin mahrum edilmesinin haksızlık olduğunu düşünmekteyiz” şeklinde konuştu.

“ÇİFTÇİLERİMİZ SULAMA YAPMAKTAN CAYMA DURUMUNA GELDİ”

Çiftçilerin icralık durumda olduğunu belirten başkan Ulukaya; “Ayrıca sulamada kullanılan sulama suyunun, sulama birliklerince maliyetlerin yüksek oluşunu bahane edilerek, yüksek fiyatlarla üreticiye yansıtılması çiftçilerimizi sulama yapmaktan cayma durumuna getirmiştir. Güncel bilgilere göre birçok üreticimiz sulama birliğine olan borcunu ödeme imkânı bulamadığı için icralık durumdadır. İlçemizde 30’un üzerinde sebze ve meyve yetiştirilmektedir. Fakat gübre ve mazot desteği dışında havza bazlı destekler içerisinde bu sebze ve meyvemizin hiçbirinin bulunmamasına yetkililerin dikkatini çekmek istiyoruz, hiç değilse 2 adet meyve ve 2 adet sebze çeşidine havza bazlı destek verilmesini ve bu destekten de üreticimizin faydalanarak üretimlerini maksimum seviyeye çıkartarak tonajlı üretim yapılması sağlanmalıdır” açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)