banner22

Beyaz eşyada fiyatların oturması bekleniyor

Dayanıklı Tüketim ve Beyaz Eşya Perakendecileri Derneği (BEYPER) Başkanı Ali Yıldız, açıklanan ekonomik tedbirlerin beyaz eşya sektörüne etkilerini yorumladı. Yıldız, "Tüketiciler firmaların ne yapacağını, ürün fiyatlarının nereye gideceğini anlayıp bunun araştırmasını yapıyorlar. Bundan kaynaklanan bir durgunluk var fakat birkaç gün içinde oturacağını ve yılbaşından sonra düzeleceğini düşünüyoruz." diye konuştu.

EKONOMİ 24.12.2021, 19:15 Editör: Gece Editörü
Beyaz eşyada fiyatların oturması bekleniyor
banner48

Son dönemde kurda yaşanan hareket fiyatlama davranışlarında da beklemeye yol açtı.

Beyaz eşya sektöründe de fiyatlamaların oturmasını bekleyen tüketicilerin etkisiyle birkaç gündür süren bir durgunluk söz konusu.

banner84
BEYPER Başkanı Ali Yıldız beyaz eşya sektöründeki fiyat gelişmelerini değerlendirdi.

Yıldız'ın öne çıkan ifadeleri şunlar oldu:

Beyaz eşyada limitler çok yetersiz şu anda, taksit sayısı dokuz taksit olarak belirlenmiş durumda. Bu taksit ve limitlerin artırılması gerekiyor. Bu sene pandemi etkisiyle 600 bin kişinin evleneceğini düşünürsek evlenecek çiftler 5-6 parça ürün aldığında 3 milyon adet beyaz eşya demektir. Bunun yanında 200 bin de boşanma yaşanıyor. Baktığınız zaman 4 milyon ürün sadece bu kişiler için gerekli. Dolayısıyla şu anda bu ürünlere ihtiyaç var ve banka komisyon oranları da uygunken taksitlerin 9 aydan 18-24 aya çıkarılmasını ve daha yüksek limitler olmasını umuyoruz.

Döviz artmazsa fiyat artışlarının önü bir nebze de olsa kesilmiş gibi görünüyor. Yine de tedarik giderleri, navlun ve hammadde fiyatları çok arttı. Şu anda 2-3 gündür bir karışıklık var. Herkes fiyatların oturmasını bekliyor. Tüketiciler firmaların ne yapacağını, ürün fiyatlarının nereye gideceğini anlayıp bunun araştırmasını yapıyorlar. Bundan kaynaklanan bir durgunluk var fakat birkaç gün içinde oturacağını ve yılbaşından sonra düzeleceğini düşünüyoruz. Şunu unutmamak lazım, hepimiz aynı gemideyiz ve hepimiz birbirimizin tüketicisiyiz. Dolayısıyla bu düşüş bütün fiyatlara yansır diye umuyorum. Bunun yanında biliyorsunuz bizim sektörümüzde yassı çelik fiyatları yüzde 300 arttı yine navlun fiyatları yüzde 2000 arttı. Diğer sektörlerde dövizin üstünde artışlar oldu. Umarız bununla ilgili bir ayarlama yapılır. Bütün tüketiciler birbirleriyle alışveriş yaptığı için herkesin mantıklı olması ve ürünlerin piyasada bulunması çok önemli. İç piyasada bu sene bakıldığında 7 milyon adet civarında bir beyaz eşya satışı söz konusu. Bunun devam edebilmesi için maliyetlerin mantıklı rakamlara dönmesi lazım.
 

Yorumlar (0)