banner2

banner1

banner22

'Ana sanayi buraya gelebilir'

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, yerli otomotiv için Ferizli'de 500 dönüm yerin hazır olduğunu belirterek, Geyve’de yapılacak olan Gıda İhtisas OSB’si için de bakanlıktan gerekli girişimlerin yapıldığını kaydetti.

EKONOMİ 09.05.2018, 11:53
'Ana sanayi buraya gelebilir'
banner48

İhlas Haber Ajansı (İHA) Bölge Müdürü İbrahim Çorbacı, Haber Müdürü Refik Fidan, muhabirler Remzi Şimşek, Burak Can Tokyürek SATSO Başkanı Akgün Altuğ'a hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirdi. Bölge Müdürü Çorbacı, Başkan Altuğ'u tebrik ederek, başarılar diledi.

MEGA OSB İÇİNDE YER ALACAK

Yerli otomotiv için Ferizli içine Mega OSB planladıklarını belirten Başkan Altuğ, “Ferizli içinde Mega Organize Sanayi Bölgesi planlıyoruz. Bakanlıktan onayı çıkmak üzere. 618 hektarlık arazi içerisinde ihtisas OSB, metal ve otomotiv. O OSB'nin içinde yerli otomotiv için bin dönüm yer ayrılmış durumda. Bunun 500 dönüm ise vagon sanayi için ayrıldı.

CEO BELLİ OLACAK

Yerli otomotiv için 5 tane grup üstlenmişti. Bu işi yönetecek CEO'yu Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla inşallah önümüzdeki Cuma günü Odalar ve Borsalar Birliği açıklayacak. Ülkede bir kaç aday şehir var ama en büyük adaylardan biri Sakarya'dır. Yerimiz de hazır. Elektrikli araç olacak bu yerli otomotiv. Toyota'nın şehre gelmesiyle var olan bir otomotiv alt yapısı var, üretim alt yapısı var. Dolayısıyla bu gelişir ve devam eder diye düşünüyoruz. Liman'da büyütülüyor. Vagon üreten ve tamiratı yapan şehirde epey firma var. Onlarında OSB'de kümelenmesi söz konusu olabilir. Ana sanayide buraya gelebilir” dedi.

“GEYVE’YE GIDA İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ GELİYOR”

Gıdaya ve tarıma dayalı Geyve'deki Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurmayı planladıklarını belirten Altuğ, “Şehrin kuzeyine doğru bir sanayileşmenin gittiğini görüyoruz. Malum şehrin Güneyi de bir tarım alanı. Biz gıdaya ve tarıma dayalı sanayide Geyve'deki Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde planlıyoruz. Geyve'de ufakta olsa bir organize sanayi bölgesi var ama ileride daha sonra büyüye bilir. Burasını da gıda ihtisas organize sanayi bölgesi olarak planladık ve talep toplamaya başlayacağız. Bununda bakanlıktan girişimleri yapıldı. Kısa bir süre sonra OSB'nin kurulumu biter.

DOLULUK ORANI YÜZDE 70

İhtisas OSB'leri olduğu için taleplerle birlikte adım atmak çabuklaşıyor bakanlık nezdinde. Karma OSB'lerde birazcık problem olabilir. Şehirdeki diğer OSB'lerindeki doluluk yüzde 70 olmazsa yeni bir OSB açılmasına izin vermiyor bakanlık. Ama ihtisas OSB'lerle onu aşıyoruz" diye konuştu.

 

 

 

 

 

Yorumlar (0)