banner2

banner1

banner22

Altın fiyatlarında rekor yükseliş sürüyor!

Gram altın fiyatları dün kapanışa doğru 570 TL’nin üzerine çıkarak rekorunu yineledi. Yeni günde tüm zamanların rekorunu kıran ve 577 lirayı bulan gram altın tahvil faizlerindeki yükseliş ve kuvvetlenen dolar nedeniyle kısa bir süre geri çekilse de dolar/TL kurunu izleyerek tekrar yükselişe geçti.

EKONOMİ 10.11.2021, 13:25 Editör: Aysima Kortak
Altın fiyatlarında rekor yükseliş sürüyor!
banner48

Son dört gündür kazançla kapatan gram altın fiyatları rekor seviyelerde seyrederken altın piyasasında gözler ABD enflasyon verilerinde. Altın, fiyatları enflasyon artsa dahi merkez bankalarının yakın zamanda faiz artırmayacağına dair beklentilerle yükselmişti. Öte yandan analistler, enflasyonun ekim ayında aşmasıyla birlikte, faiz indirimi beklentisinin altın fiyatlarında uzun vadede baskı yapabileceğini öngörüyor.

ABD ENFLASYONU BEKLENİYOR

Altın yatırımcıları, ABD Merkez Bankası Fed’in faiz artırımı sonrasında nasıl bir yol izleyeceğini anlayabilmek için bugün açıklanacak olan enflasyon verilerine odaklandı. Öte yandan altın fiyatları, enflasyon yükselse de faiz artırımına gidilmeyeceği beklentisiyle yükselmişti.

ONS ALTININ FİYATI

Geçtiğimiz haftaya 1.790 dolar civarında başlayan ons altın, çarşamba günü işsizlik maaşı başvuru verisi öncesinde 1.760 dolara kadar gerilemişti. Sonrasında kademeli bir yükselişle kayıplarını silen ons altın, beklenenden iyi gelen tarım dışı istihdam verisi ve yatırımcıların faizlerin henüz artmayacağına ağırlık vermesiyle haftaya 1.819 dolardan başlamıştı. Ons altın, ABD enflasyon verisi öncesinde 1.825,57 dolardan işlem görüyor.

GRAM ALTININ FİYATI 577 LİRAYI GÖRDÜ

Geçen haftanın büyük bir kısmını 550 TL civarında yatay bir seyirle geçiren gram altın, haftanın ikinci yarısında dolar/TL’nin 9,70 eksenine oturmasıyla küresel altın fiyatlarındaki yükselişi takip etti. Yeni haftaya da böylece rekorla başlayan gram altın, gün içerisinde tarihi zirvesi 577,05 TL’yi görerek 10 Kasım’da rekor tazeledi.

banner84
Yorumlar (0)