banner2

banner1

banner22

Alişan ‘Yeni Normal Dönem’i değerlendirdi

SESOB Başkanı Hasan Alişan, esnafın normalleşme sürecinin etkilerini henüz hissedemediğini belirterek; “Esnaf borçlarını ödeyemiyor. Böyle giderse hastaneler boşalacak, ama adliyeler dolacak.” dedi.

EKONOMİ 12.06.2020, 12:08 Editör: Ebru Bulut
Alişan ‘Yeni Normal Dönem’i değerlendirdi
banner48

ESNAF BORÇLARINI ÖDEYEMİYOR”

Covid-19 salgınının etkilerinin azalmasıyla birlikte Türkiye 1 Haziran itibarıyla ‘Yeni normal’ olarak adlandırılan döneme girdi. Pandemi sürecinde sıkıntılı günler yaşayan esnaflar ise, biriken borçlarla karşı karşıya kaldı. Yeni normal dönemi değerlendiren Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hasan Alişan, esnaf için kötü günlerin henüz geride kalmadığını ve tehlike çanlarının çalmaya devam ettiğini belirtti.

“ADLİYELER DOLACAK”

Başkan Alişan, “Esnaf kanaatkardır, azla yetinmesini bilir. Yokken yaşamasını bilen insandır. Ancak bizim de gücümüz bir yere kadar. Pandemi sürecinde en çok etkilenen kesimlerden biri olduk. Açıklanan destek paketlerinden tüm esnaflarımız faydalanamadı. Hala borcunu ödeyemeyen, ne yapacağını kara kara düşünen esnaflarımız var. Pandemi sürecini atlatıp hastanelerin boşalmaya başlaması bizleri elbette çok memnun ediyor. Ancak şunu da unutmamak gerek; önümüzdeki dönemde adliyelerde vakalar çoğalacak. Sadece icra iflas dairesinde değil, aile mahkemelerinde de yoğunluk artacak. Hastanelerin yerini adliyeler alacak. Bunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

“PANSUMAN ÇÖZÜM DEĞİL”

“Pandemi sürecinde kimse bize ‘Haliniz nasıl?’ diye sormadı” diyen Alişan, “Faturaları ödeyemediğimiz için elektriğimizi, suyumuzu kestiler. İşyeri sahibi kirasını ödeyen esnafa, ’Dükkanı boşalt’ diye rest çekiyor. Bu sorunu iyi tahlil etmek lazım; yoksa yaranın üzerini pansumanla kapatmak çözüm değil. Bundan sonraki hayatımızın eskisi gibi olamayacağının farkındayız. Borçlarımız artıyor. 3 ay sonra, 6 ay sonra ödeme zamanı geldiğinde 2 kat ödeme yapılacak” şeklinde konuştu.

“ESNAF HEP FEDAKARLIK YAPIYOR”

Alişan, “Esnaf borçlarını ödeyemiyor, kazanç olmadığı için yaşayamıyor. Birilerinin bunu bir an önce fark etmesi lazım. Esnaf hep fedakarlık yapıyor; zamanı gelince elektrik, su, kira, işçi parası ödenecek.  Fedakarlık sadece bize mi? Sosyal güvenlikle ilgili almadığımız hizmetin bedelini faiziyle ödüyoruz. Ödeyemediğimiz çekleri nasıl geri ödeyeceğiz bilmiyoruz. Bu virüsün sorumlusu küçük esnaf ve sanatkar kısmı değil. Ben gelecek konusunda çok umutlu değilim. Ekonomik güç olmayınca, ailelerde boşanmalar artacak. Bu işin bedelini serbest meslek ödememeli. Esnaf daha ne kadar idare edeceğini bilmiyor, bir belirsizlik var” ifadelerini kullandı.

Haber/ Adapazarı Akşam Haberleri

Yorumlar (0)